Forum Forum emerytalneInne

nowa emerytura+1 rok pracy na umowę o pracę

nowa emerytura+1 rok pracy na umowę o pracę

nomen / 89.231.253.* / 2013-10-17 13:07
ZUS-pisze:ponowne ustalenie emerytury polega na 1)
ustaleniu kwoty składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego ,po dniu ustalenia prawa do emerytury z uwzględnieniem waloryzacji tych składek
2)na podzieleniu kwoty składek przez średnie dalsze trwanie życia ubezpieczonego ustalone dla wieku ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o przeliczenie
Podstawę obliczenia tej emerytury stanowi kwota składek zewidencjonowanych od miesiąca od którego podjęta została wypłata nowej emerytury po raz pierwszy do miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
" po ustaleniu tej kwoty dodaje się ją do kwoty już wypłacanej emerytury"-czy tu chodzi tylko o waloryzacje kwartalne nowych składek?czy o (kapitał+składki też zwaloryzowane)po odjęciu emerytur wypłaconych i dodaniu nowych składek na dzień złożenia wniosku?-nie mogę pojąć zdania z cudzysłowu ...proszę o pomoc:)
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-10-18 12:43
To jest zreferowany art. 108 Ustawy, w której brzmi on nieco jaśniej.

Chodzi o to, że w opisanej sytuacji w celu wyliczenia nowej wysokości emerytury uwzględniającej okres pracy już na emeryturze do kwoty dotychczasowej emerytury dodaje się TO co wynika z podzielenia sumy tylko NOWYCH ( uzyskanych już na emeryturze ) składek, oczywiście zwaloryzowanych * przez liczbę spodziewanych mc życia emeryta, wynikającą z obowiązującej w dniu złożenia wniosku o przeliczenie gusowskiej TABELI średniego dalszego życia.

Odjęcie e. pobranych dotyczy sytuacji przejścia z e. wcześniejszej na powszechną lub z e. częściowej na e. powszechną, a nie przeliczenia e. powszechnej.

* to, czy jest to waloryzacja kwartalna, czy roczna, czy roczne zależy od długości okresu pomiędzy przejściem na emeryturę a przeliczeniem i tego jak wpasował się on w cykl waloryzacji rocznych składek ( waloryzacja czerwcowa wg. stany styczniowego )- co wynika z art. 25 ust. 3 do 12 oraz art. 25a Ustawy.
nanom / 89.231.253.* / 2013-10-18 14:25
Już mi "jaśniej" -dziękuję bardzo ....ale jeszcze jedno czy w związku z tym "opłaca" się przeliczć sobie emeryturę co rok czy lepiej przeliczyć jednorazowo np: po latach 3 które chcę jeszcze dopracować?
nanom / 89.231.253.* / 2013-10-19 11:56
Dziękuję ponownie za profesjonalną odpowiedź....niestety i mnie się podobne wnioski nasunęły...stąd to dodatkowe pytanie...pozdrawiam serdecznie.
wiwan / 2013-10-18 15:02
Trudne pytanie, bo 100% odpowiedź da się chyba tylko udzielić wstecz, tj. w sytuacji gdy znamy wstecz wskaźniki waloryzacji i obowiązujące tabele dalszego życia.

Gdyby tabele się nie zmieniały- efekt finansowy rozpatrywany jako suma kwot pobranych emerytur byłby taki sam- bo zdaje się waloryzacje świadczeń mniej więcej odpowiadają waloryzacji składek, oczywiście są różnice wskaźników, ale wynikają one z innego cyklu waloryzacji świadczeń ( marcowy ) i składek ( czerwcowy/kwartalny ).

Natomiast analiza tabel wstecz daje na szybko wniosek, że co roku długość życia z tabel dla tego SAMEGO rocznika wzrasta o mniej niż 1 rok, czyli dzielimy składki przez liczbę mc mniejszą, niż liczba zeszłoroczna pomniejszona o 12 ( emeryt po roku- wiadomo, z jednej strony powinien żyć statystycznie o 12 mc. krócej, ale z tabel wynika, że np. o 14

Stąd wysuwam wniosek, że jednak częstsze przeliczanie daje finansowo gorszy efekt sumaryczny niż rzadsze.

Ale, nie jestem pewny swego toku rozumowania.

Tabele z ostatnich dwu lat:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/monitor-polski/komunikat;prezesa;glownego;urzedu;statystycznego,monitor,polski,2013,000,193.html

http://prawo.money.pl/akty-prawne/monitor-polski/komunikat;prezesa;glownego;urzedu;statystycznego,monitor,polski,2012,000,182.html

Najnowsze wpisy