Forum Forum podatkoweVAT

Nowy komputer - zwolnienie z VAT

Nowy komputer - zwolnienie z VAT

Kamil336 / 78.11.115.* / 2017-02-27 18:25
Witam.

Zakupiłem ostatnio przez internet komputer.

Komputer jest nowy, nieużywany (choć podobno pochodzi ze zwrotów konsumenckich -14 dni) - cena którą zapłaciłem to 1500 PLN.

Zdziwiła mnie bardzo faktura w której w kolumnie stawka Vat jest "ZW" zaś w kwocie Vat jest 0 PLN.

Niestety sprzedawca mnie o tym nie poinformował, a na fakturze też nie ma wzmianki dlaczego przysługuje sprzedawcy zwolnienie z VAT.

Zakup jest na działalność i liczyłem na odpis Vat (około 280PLN) i z podatku PIT (220) i ostateczny koszt 1 000 PLN.

Teraz ze względu na brak VAt mogę tylko odliczyć PIT około 270 PLN i koszt kompa wynosi 1230 a ja jestem 230 PLN w plecy.

Oczywiście ze względu na zakup na firmę nie mogę sprzętu zwrócić w czasie 14 dni zgodnie z ustawą o prawach konsumenta.

Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem, jakie mogę podjąć kroki (zwrot, wystąpienie o fakturę z pełnym Vatem ale ceną brutto 1500PLN?
wiwan / 2017-02-27 19:18
Jakie kroki ? Skoro to Panu podatkowo nie pasuje prosić sprzedawcę o przyjęcie zwrotu,a tym samym wystawienie FV korygującej do zera FV pierwotną.

Nie można żądać od podatnika korzystającego ze zwolnienia VAT wystawienia faktury z VAT, bo nie ma on prawa takiej faktury wystawić.

Korzysta pewnie ze zwolnienia z art. 113, ust. 1 albo 9 ustawy VAT. Wtedy na podst. par.3, pkt. 3 ROZPORZĄDZENIA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 grudnia 2013 r.
w sprawie wystawiania faktur

nie musi on nawet podstawy prawnej swego zwolnienia wpisywać na FV.

Co do podatków- skąd założenie, że jeśliby był czynnym VAT-owcem ten komputer też kosztowałby 1500 brutto ?

Najnowsze wpisy