Forum Forum emerytalneInne

Nowy system emerytalny jakie zmiany na gorsze?

Nowy system emerytalny jakie zmiany na gorsze?

Aleksy22 / 2011-06-10 12:14
Do emerytury mam jeszcze sporo czasu, ale już teraz się zastanawiam , co tak naprawdę mnie czeka , kiedy przejdę na emeryturę... Co wprowadził nowy system emerytalny? Jakie zmiany? I czy naprawdę są to zmiany na gorsze?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-06-10 13:00
Jaki NOWY system emerytalny ???

Od 1999 r. obowiązuje TEN SAM, z kosmetycznymi zmianami ( podział składki , zawieszanie świadczeń )oraz jedną większą w postaci emerytur pomostowych ( od 2009 r.)

Opiera się więc na :
1.USTAWIE
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
2.USTAWIE
z dnia 19 grudnia 2008 r.
o emeryturach pomostowych.

"Mundurówki" MON i MSWiA- pomijam, bo to inna para kaloszy.
Aleksy22 / 2011-06-10 13:36 / Bywalec forum
Chodziło mi o nową ustawę podpisaną niedawno przez Prezydenta!!
wiwan / 2011-06-10 20:16
Niedawno to prezydent podpisał dwie nowele.
1. ustawy emerytalnej- w zakresie art. 103 czyli zawieszania wypłaty świadczenia, gdy emeryt przeszedł na emeryturę bez rozwiązania stosunku pracy.
2. ustawy emerytalnej, o OFE i kilku innych w konsekwencji- dotyczącej innego podziału składki emerytalnej pomiędzy OFE a ZUS, niż dotychczasowa 7,3 % wobec 12,22%, powodując zmniejszenie docelowo tej pierwszej do 3,5%, oraz księgowanie wynikłej różnicy (3,8%)na osobnym subkoncie niż nadal te 12, 22%.

Więc bez przesady z tym nowym systemem, zwłaszcza, że nikt jednoznacznie nie jest w stanie ocenić jak to przełoży się na emerytury, w stosunku do sytuacji, gdyby tej drugiej zmiany nie wprowadzano.

Fakt, wprowadzenie IKZE moim zdaniem ma największe znaczenie.

Najnowsze wpisy