Forum Forum dla firmKsięgowość

Obliczenie kwoty zarobku po podatku i ZUSie (FV)

Obliczenie kwoty zarobku po podatku i ZUSie (FV)

Rafał992 / 94.42.82.* / 2013-01-30 12:00
Witam,
mam pytanie. Obecnie współpracuje z kilkoma osobami na zasadach Firma - Firma, czyli każdy ma swoją działalność i co miesiąc wystawia mi FV. Obecnie do 10 lutego moja księgowa jest na urlopie dlatego też pozwoliłem sobie zadać to pytanie.
Z każdym z nich jestem umówiony na kwotę jaka powinna zostać im po opłaceniu pełnego ZUSu oraz podatku. Pytanie brzmi, czy da się wklepać w excela jakiś wzór który pokaże jak wyliczyć kwotę netto faktury jaką powinienem od nich dostać aby po opłaceniu nowej składki ZUS oraz podatku została im ustalona między nami kwota.

Dziekuje za pomoc
Wyświetlaj:
Rafał992 / 94.42.82.* / 2013-01-30 12:01
P.S. Wiem, że jeszcze składka zdrowotna nie jest znana, założę tą z zeszłego roku.
wiwan / 2013-01-30 19:04
1.Składka zdrowotna jest znana-261,73 zł (minimum).

http://www.money.pl/podatki/informator/zus/ubezpieczenia/

2. Nie bardzo rozumiem Pana pytanie o "odliczanie" s. zdrowotnej od faktury Vat. Miałoby ono sens, gdyby JEDYNYM Pana kontrahenta przychodem w miesiącu kalendarzowym była owa JEDNA faktura Vat od Pana.
Rafał992 / 94.42.82.* / 2013-01-31 08:08
Witam,
dokładnie tak jest. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że każda z tych osób wystawia tylko jedną fakturę w miesiącu, płaci ZUS a następnie odprowadza podatek dochodowy i ma zostać takiej osobie po opłaceniu w/w wydatów określona kwota. Dlatego też takie moje pytanie, jak wyliczyć kwotę netto takiej faktury zakładając, że ma zostać osobie kwota ustalona (jej wartość nie ma znaczenia w tym momencie, ale napewno będzie argumentem funkcji :) ).
wiwan / 2013-01-31 11:48
Ok. Czyli zakładamy również w każdym miesiącu, że jedyne koszty kontrahenta to składki, albo nie odlicza ich ze względu na formę opodatkowania.
Pytanie zatem- jaki podatek- ryczałt ( jaka stawka ), liniowy, skala ?
Jaki ZUS- normalny, czy jeszcze ulgowy ?
Rafał992 / 94.42.82.* / 2013-01-31 12:25
Zus normalny, podatek 18% (skala)
wiwan / 2013-01-31 20:09
Przy jednorazowej fakturze mamy sytuację;

F= X+ zal. ( F= netto z faktury, X-umówiona kwota dla kontrahenta, zal- zaliczka PIT.
F= X + [( F - Sp ) x 18% - 556,02 - Zd.]

gdzie Sp. zapłacone s. społeczne - w 2013 to 710,67 (bez chorobowego)
556,02 wynika ze skali podatkowej
Zd- odliczalna część s. zdrowotnej ( 7,75% z zapłaconych 9% ). Obecnie 225,38 zł.

F wynosi ok.
[ X - 136,92 - 556,02 - 225,38] : 0.82
czyli

1,22 X- 785,95.

Jak rozumiem kontrahent ma zarobić na całą s. zdrowotną, więc należy F powiększyć zatem o 36,35 zł.

"ostatecznie" zatem F= 1,22 X - 749,60.

Skąd cudzysłów- ano stąd, że przy obliczaniu zaliczki w kolejnych miesiącach stosuje się kumulację dochodu od początku roku i zaliczki od początku roku oraz dlatego, że pominąłem zaokrąglenia do pełnych złotych podstawy podatku i zaliczki.

Czyli obliczając zaliczkę za luty oblicza się zaliczkę od sumy dochodów za styczeń i luty i odejmuje od niej zaliczkę za styczeń. itd. a w maju - od zaliczki wyliczonej dla sumy dochodów od stycznia do maja odejmuje się sumę zapłaconych zaliczek od stycznia do kwietnia.

Ja się więc poddaję- zbyt wiele lat minęło od matury :-)))

zdałby się jaki sprytny excel.

Proponuję zebrać w 2 zdaniach problem tj. jego kwintesencję z podaniem , że to skala i jedyny dochód miesięczny i wrzucić na to subforum Money:

http://www.money.pl/forum/grupa,58,0,0,40,0,pit.html

pomogą skuteczniej.

Najnowsze wpisy