Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Obniżenie wieku emerytalnego. Eksperci ostrzegają: zwiększą się koszty pracy, stracą młodzi i kobiety

Obniżenie wieku emerytalnego. Eksperci ostrzegają: zwiększą się koszty pracy, stracą młodzi i kobiety

Wyświetlaj:
Smiech / 79.186.142.* / 2015-12-11 08:57
Podaję wszystkim gotowe rozwiązania
1. Na wiek emerytalny - po 10 latach pracy KAŻDY może odejść na wyliczoną emeryturę z własnych składek, jak mu za mało pracuje max. do 75 roku ale co rok ma prawo zdecydować się przejść na emeryturę.

2. No uczęszczanie dziecka do I klasy szkoły od lat 5 min do 7 max - rodzic decydyuje.

3. Sądy - rozprawa powinna dotyczyć CZYNU a nie osoby - oceniany byłby czyn sąd nie znałby tożsamości sądzonego (osąd anonimowy) - po ogłoszeniu wyroku sądu dopiero wtedy sąd poznawałby kogo osądził - nie byłoby np. możliwości "pomroczności jasnej" tylko dlatego, że ktoś
jest z rodziny znanej osoby
kiii / 188.146.9.* / 2015-12-11 08:57
Niech się lepiej wezmą za ludzi którzy są na emeryturach i dalej pracują. Np. Emerytowany policjant piastujący wysokie stanowisko w innym urzędzie. Napewno zwiększy się liczba miejsc pracy bo takich osesków jest pełno.
irek958 / 178.37.190.* / 2015-12-11 08:57
Przytoczę wpis jednego z forumowiczów - może będzie dla was jasny -
"Mam wrażenie, że większość wpisujących tutaj swoje komentarze nie rozumie związku bezrobocia wśród młodych z wcześniejszą emeryturą. To jest szerszy problem i wynika bardzo niskiej wiedzy z zakresu ekonomii wśród obywateli. Nie wiem... może w szkoły powinny aktywniej włączyć się w edukację z tego zakresu, bo na razie ludzie czerpią potrzebną wiedzę czytając populistyczne artykuły w internecie i komentarze takie jak tu. Później rodzą się mity, że wcześniejsze emerytury do więcej pracy dla młodych - no bo przecież na zdrowy chłopski rozum zwalnia się miejsce pracy po osobie która przechodzi na emeryturę, prawda? Spieszę z pomocą i odpowiadam - skrócenie wieku emerytalnego ZAWSZE prowadzi do ograniczenia rynku pracy dla młodych. Mechanizm jest taki: skrócenie wieku emerytalnego oznacza wydłużenie średniej długości życia na emeryturze. Emerytury z kolei pokrywane są z bieżących przychodów ZUS, czyli ze składek pobieranych od osób pracujących. Ze względu na to, że zwiększa się pula obywateli którym należy wypłacić emeryturę, ZUS musi zwiększyć przychody, a odbywa się to poprzez zwiększenie składek emerytalnych. To z kolei podnosi koszty pracy - zarówno pracodawca jak i pracownik muszą dodatkową część pieniędzy przeznaczyć na składkę. Większe koszty pracy oznaczają dla pracodawcy konieczność optymalizacji wykorzystywanych zasobów i jest czynnikiem który ogranicza zatrudnienie. Jeśli przykładowo pracodawca ma 5 pracowników, każdemu płaci po 3000 zł a koszty pracy wzrastają o 500zł na osobę, to musi wydać 2500zł na składki zamiast zatrudnić dodatkową osobę pomocną w dalszym rozwoju firmy. Eksperymenty ze obniżaniem wieku emerytalnego celem zwiększenia ilości pracy dla młodych były przed laty testowane przez polityków w kilku krajach i ZAWSZE prowadziło to do zwiększenia bezrobocia. Jeśli chcemy obniżać bezrobocie, musimy dłużej pracować"
libkon / 89.67.211.* / 2015-12-11 09:08
Tylko że: to nie jest OBNIŻENIE wieku emerytalnego ale POWRÓT do wcześniejszych warunków, które rząd samowolnie i bez jakiejkolwiek debaty publicznej zmienił. Czy rząd PO, wprowadzając zmiany, obniżył nam składki ZUS? No nie, a wg logiki Twojego postu powinno było to nastąpić. Odnośnie brakujących pieniędzy w ZUS, proponowałbym zacząć od ograniczenia absurdalnych kosztów funkcjonowania tej instytucji.
WOjnares / 31.172.187.* / 2015-12-11 09:06
Jeżeli system źle działa to trzeba go zmienić a nie zwiększać obciążenia by utrzymywać patologię.
lika / 83.144.97.* / 2015-12-11 08:57
Emerytury powinny być zawieszane jeżeli ktoś dalej pracuje, tak jak to jest z rentami. Jeżeli ktoś mia siłę pracować to pracuje i otrzymuje wynagrodzenie, a jak idzie na emeryturę to dostaje emeryturę. Owszem, emerytury są niskie i niektórzy muszą dorobić, ale można ustalić próg zarobków, od którego emerytura jest zawieszana.
libkon / 89.67.211.* / 2015-12-11 08:57
"Osoby dziś zarabiające ok. 1500-1700 zł netto w zasadzie nie odczują w swych portfelach efektów dłuższej pracy, gdyż ich świadczenie tak czy inaczej będzie niskie - stwierdza." No to jak to w końcu jest, przecież PO wprowadzając reformę grzmiało, że to dla dobra przyszłych emerytów... Może jednak bardziej liczył się interes ZUS i korporacji ubezpieczeniowych?
Druga sprawa- moja mama jako nauczycielka poszła na wcześniejsza emeryturę i zajmowała się dziećmi moimi i moich sióstr, jej było z tym dobrze a ja nie wyobrażam sobie oddania kilkumiesięcznego brzdąca do żłobka...
maniula370 / 194.181.99.* / 2015-12-11 09:25
No zobaczysz, czy jak będziesz miała 20 - 60 lat chętnie będziesz biegać cały dzień za dwulatkiem.
Odczepcie się od darmowej babcinej opieki. Kiedy ja mam odpocząć??
Marcin496 / 89.72.47.* / 2015-12-11 08:56
Jak obniżą wiek emerytalny to Kaczyński (66 lat) będzie mógł spokojnie odejść na emeryturę, a w kraju nastanie spokój.
Art601 / 94.254.132.* / 2015-12-11 08:56
W kraju gdzie bezrobocie jest największym problemem starsze pokolenie powinno ustępować miejsca młodszym. Nowa ustawa pozostawia wybór: albo niższa emerytura, albo dłużej pracujesz. Mądrość projektu ustawy polega na tym, że mając wybór ustawa jest cały czas aktualna. Jeśli bezrobocie spada pracuj dziadku do śmierci i jeden dzień dłużej, jeśli brakuje pracy dla młodych - daj im szansę.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
won ............. / 91.231.93.* / 2015-12-11 08:55
straszenie pisem ciąg dalszy
WALERY OBLUDA / 188.112.39.* / 2015-12-11 08:55
propaganda,obluda i falsz pseudoekspertow nie zna granic-przeciez malo kto chce zatrudnic kobiete i mezczyzne po 50 tce czy wy slepi jestescie i glusi i nie widzicie tego,po 60 tce malo,ktora kobieta i mezczyzna jezeli pracowala fizycznie jest zdolna do dalszej pracy7,niech nie pie...sza,ze wiek zycia sie wydluza,ja wokol widze caly czas jak umieraja ko0bietyu i mezczyzni przed 60 tka -a 67 lat malo ktory mezczyzna dozyje do emerytury-niech ci wszyscy eksperci nie usczesliwiaja ludzi na sile i nie strasza,ze beda mieli mniejsze emerurury o 1,5 tys.zl-to glupota bo przecietna emerytura to 1400zl -przestancie otumaniac ludzi.
pucio 54 / 185.78.148.* / 2015-12-11 09:08
Czyli w świecie WALEREGO OBŁUDY na przekór wszystkich ludzie żyją krócej jak mówi statystyka i zapewne (3+6)podzielić przez 2=4 w żadnym wypad 4.5 . No bo tak wynika z jego ODCZUĆ i OBSERWACJI .......no bo widział ,że mu kilku młodych znajomych MŁODO umarło A średnia zarobków zapewne nie wynosi 4 tysiące jak podają a 1,5 no 2 tyś/zł no bo on i znajomi tyle zarabiają...A tacy jak Ja uważający ,że 5+5 musi być 10-czy to się komuś PODOBA LUB NIE to IDIOCI... Prawda Panie Walery -
halpa / 89.67.109.* / 2015-12-11 08:55
Straszcie dalej PiS-em a za chwilę PO bedzie miala jednocyfrowy wynik.To świetne rozwiązanie ,gdy własna babcia opiekuje się wnukiem a nie PRYWATNE żłobki za 1000 zl.Ja pomagalam córce,moja mama mnie ....itd.Dlaczego NIE!Policzcie ile państwo dopłaca do prywatnej opieki?Potraficie to zbilansować z emeryturami i pensjami młodych matek....?
emerytka109 / 109.207.150.* / 2015-12-11 08:54
A co zrobiło Po ,że ludzie po 70 lat siedzą w Urzędach na stanowiskach kierowniczych biorą emerytury. Jeśli by byli przepracowani napewno by już dawno odpoczywali ale jeśli bierze się pieniądze za fryko to dobrze się siedzi . Wszyscy emeryci do domu praca dla ludzi młodych . Jestem też emerytką i nie interesuje mnie praca bo pracowałam uczciwie nie spychałam swojej pracy dla młodych , których wykorzystują. Ludzie pracujący ciężko nie szukają posadek wiedzą jak maja wykorzystać ten czas. Jest tyle organizacji społecznych, że można sobie wszystko uporządkować. Żyć jak człowiek , zwiedzać, bawić się.
kobieta750 / 109.207.150.* / 2015-12-11 17:37
Wszyscy emeryci powinni być odsunięci od pracy. A jeśli chce koniecznie pracować to tylko pensję wypłacać nie emerytury i pensji. Praca dla ludzi młodych wykształconych a nie dla emerytów wykorzystujących młodych ludzi. Zmiana towarzystwa wzajemnej adoracji. Wiadomo ,że już nie ten umysł i obrotność w pracy.
belfer45emeryci / 89.67.109.* / 2015-12-11 09:01
To prawda,gdzie sie wejdzie do URZEDU tam kierownictwo STARSI ludzie . A derektorzy szkól ,szpitali państwowych Urzędów skarża sie z miastami NIE chca odchodzić,klęska demokracji.Kiedyś gdy pracownik osiagnął wiek emerytalny MUSIAL odejść !!
CZESŁAW681 / 83.4.222.* / 2015-12-11 08:54
PISZECIE WSZYSCY GŁUPOTY EMERYTURA NIE ZALEŻY OD DŁUGOŚCI PRACY JAK NAM WMAWIAJĄ ALE OD WYSOKOŚCI ZAROBKÓW JEŚLI CAŁE ŻYCIE PRACOWAŁEŚ NA NAJNIŻSZEJ STAWCE CHOĆBYŚ PRZEPRACOWAŁ 50 LAT TO EMERYTURA BĘDZIE GŁODOWA
olek339 / 178.37.190.* / 2015-12-11 09:01
CZESŁAW681 - glupoty gadasz. Zgadza się, że jak będziesz miał najniższą stawkę, to emerytura będzie niższa, ale jesli będziesz zarabiał 6000 zl. to i tak ci obetną do średniej krajowej i nie wliczą ci do podstawy emerytury i w tym przypadku staż pracy ma bardzo duże znaczenie.
okres ochronny / 188.127.6.* / 2015-12-11 08:53
co z okresem ochronnym ? będzie wydłużony? między możliwym wcześniejszym a późniejszym terminem przejścia?
8 lat kitu / 176.103.169.* / 2015-12-11 08:53
odnaleźć prawdę w derWP jest tak samo łatwo jak trafić w kasynie 40 razy pod rząd....
pracujący100-tulatek / 80.52.235.* / 2015-12-11 08:52
Panie redaktorze chcesz pan pracować do 100-stu lat to pracuj, nikt panu nie broni a kto chce przejść na emeryturę w wieku 60-ciu lat to jego wybór a nie przymus że mam pracować do 67-miu lat. Ato jest zasadnicza różnica.

Najnowsze wpisy