Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Obniżenie wieku emerytalnego to zły pomysł? Ekonomiści krytykują propozycję Andrzeja Dudy

Obniżenie wieku emerytalnego to zły pomysł? Ekonomiści krytykują propozycję Andrzeja Dudy

Wyświetlaj:
DDSSKK / 62.218.20.* / 2015-09-21 13:31
Powinien być wybór nawet przejscie na emeryturę wcześniej kobiety 55 lat a mężczyżni 60 lat mniej kasy o ILES % ale wybów
xxx289 / 185.21.36.* / 2015-09-21 13:31
Ludzie i złodzieje z PO czepia cie się Duda chce żeby oddać nam to co nam zwykłym ludziom ukradliście wy złodzieje z PO. A ile kosztują nas emerytury posłów i senatorów bo oni uzyskują prawa emerytalne już PO 4 LATACH i to po około 2 000 złotych miesięcznie. Ja idąc na emeryturę w wieku 65 lat (czyli za 36 lat) dostanę emeryturę poniżej 1 000 zł (zdaniem ekonomistów) i kto do tego doprowadził? PO!!! swoją złodziejską polityką!!!
Tigo / 77.223.240.* / 2015-09-21 13:30
AAAA - skąd wziąć pieniądze zabrać nasze już rozdane sto euro żydom które dał za darmo sejm nie pracującym żydom zabrać zrabowane przez PO-majątki i złoto oraz przywołać do życia zamknięte i zrujnowane zakłady pracy skradzione do prywatyzacji nasze wypracowane majątki itp- ???????? i tak dalej i dalej a jest tego na pokolenia. A to PO-niech się samo wypełźnie do muzułmanów. TU JEST POLSKA!!!!!!!!!
wanda120 / 90.156.80.* / 2015-09-21 13:29
Prezydent niby wszystkich Polaków robi kampanię wyborczą PiS. Skrócenie wieku emerytalnego , to oczywiście mniejsza wysokość emerytury, ale i tym się już nie mówi. Teraz też są wcześniejsze świadczenia przed emerytalne, również niższe niż pełna emerytura. Wystarczy odrobina rozsądku, aby wiedzieć, że to co proponuje prezydent nie jest niczym dobrym dla emerytów. Ale tak mówi się w PiS głupi naród to kupi, a potem powiemy im, że sami tak chcieli.
rozgarnięty / 78.8.158.* / 2015-09-21 13:29
prof. Marian Noga był wykładowcą ekonomii socjalizmu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wypadałoby przedstawić "specjalistę", jeśli się powołuje na jego opinie moi drodzy redaktorzy wp.pl
=r=o=b=o= / 83.23.23.* / 2015-09-21 13:29
Nikt nie wysyła pracownika na 5 lat przed emeryturą na żadne kursy. Kombinują jak takiego pracownika zwolnić np. ze względu na stan zdrowia.
xm / 37.47.40.* / 2015-09-21 13:29
Najwięcej to się mądralują ci co już są na emeryturach np. Mordasewicz.
rencista na garnuszku rodziny / 62.69.254.* / 2015-09-21 13:33
Mordasewicz to cwaniak nad cwaniaki, uciekl z ZUS,do Enei,bo teraz gwarantowane dochody, Enea nie padnie tak szybko jak ZUS!
Gwidon839 / 159.205.33.* / 2015-09-21 13:28
Odnoszę wrażenie, że Duda wykonał pierwszy krok w kierunku destrukcji budżetu. Dla Polaków najgroźniejszy chyba nie jest żaden wróg zewnętrzny. Sami poderżniemy sobie gardła.
on355,,,., / 86.9.173.* / 2015-09-21 13:27
opodatkowac s******....synow z zagranicy bank , markety i wszystkie inne spolki !!!!
Liliana836 / 31.174.168.* / 2015-09-21 13:27
Wiadomo po co ta cała zmiana z tymi latami emertytury...żeby nie było, że coś obiecał, a tego nie spełnił i tu się kończy sens tej całej zmiany.Ci co nie umieją liczyć lub tak są zaślepieni tymi zmianami, nie chce im się długo pracować będą się z tego cieszyć póki emerytury nie dostaną do ręki w postaci marnych groszy.Właśnie...tak jak jest napisane zaraz pod artykułem, trzeba powiedzieć, że mogą być wcześniejsze ale marne, więc co z tego, że będzie ten wcześniejszy wiek skoro właśnie jak przyjdzie co do czego i każdy sobie pooblicza to nikt na tym dobrze nie wyjdzie i właśnie po to jest ta furtka...,że każdy może sam potem zadecydować czy pracuje czy kończy już pracę, bo Pan Duda dobrze wie, że przymusu nie może być, bo dopiero emeryci w Polsce byliby biedni.Na pewno większość nie skorzysta i tak z tej wcześniejszej, ale teraz co niektórzy właśnie młodzi cieszą się z tego, więc ich radość będzie krótka.Szkoda, ze nie można zająć się tymi emertytami, którzy już są, chociaż sposobem na drogie leki.Zamiast omamiać młodsze społeczeństwo wcześniejszą emeryturą jak i tak nie jest to do skorzystania...To tak jakby wszystkim pokazywać ciepłe kraje,mówiąc że one są dla wszystkich,każdy z Was może pojechać już jutro,załatwimy Wam wolne, załatwimy noclegi,atrakcje tylko sobie za to zapłaćcie.Dobrze, że mam dopiero 32 lata i do czasu jak będę około 60tki jest jeszcze czas i taka prawda, ze Prezydent Polski zmieni się jeszcze nie raz do tego czasu,więc ludziom w naszym wieku w ogóle nie ma co zawracać sobie tą kwestią głowy, bo każdy kto przyjdzie po Panu Dudzie może sobie zmieniać tą ustawę jak mu pasuje.
sethxxx / 78.8.56.* / 2015-09-21 13:35
tylko mi nie mów że te 2 lata zrobią jakąś różnicę w wysokości emerytur.................!!!!!!!! ja mam lepszą propozycję zrównać lata pracy kobiet i mężczyzn - wszyscy do 65 roku lub 40 lat czystej pracy- czyli okresu składkowego........
Liliana836 / 31.174.168.* / 2015-09-21 14:04
~sethxxx niestety te 2 lata zmienią...i choćbyś nie wiem jak krzyczał, to niestety fakt.Nie znasz się na tym to dla Ciebie to tylko suche fakty, 2 lata w tą czy w tą.Nie stać państwo polskie na wcześniejsze emerytury i mówią o tym ludzie, którzy się znają, którzy w tym kierunku się kształcili.To o czym Ty mówisz...żeby zrównać lata kobietom i mężczyznom to chore,bo nie można porównywać kobiety z facetem.
taxkiller / 194.99.49.* / 2015-09-21 13:27
mam wrażenie, że większość społeczeństwa nie rozumie, że parę ładnych lat temu zmienił się system wyliczania emerytur i nawet "reforma" prezydenta niczego w tej kwestii nie zmienia.

Kiedyś emeryturę wyliczało się na podstawie dochodów z określonego okresu, w związku z tym system 60/65 był bardzo korzystny dla kobiet, bo pozwalał na lepszą emeryturę niezależnie od czasu pracy i przewidywanej długości życia.

Obecnie mamy system składkowy, czyli wysokość emerytury wprost zależy od czasu pracy i długości życia (oczywiście z wyłączeniem "uprzywilejowanych", którzy mają swoje systemy).

Tak więc w STARYM systemie zmniejszenie wieku emerytalnego mogło nie mieć znaczenia dla wysokości emerytury, dla NOWEGO systemu ma znaczenie priorytetowe i bezpośrednio obniży emerytury.

Poza tym nie rozumiem dlaczego młodzi ludzie popierają partę, która chce rozdawać kasę ich rodzicom - no bo przecież z niskiego wieku emerytalnego skorzystają starsi, a zanim młodzi dojdą do tego wieku, to system już klęknie....
Zdzich 1952 / 83.5.198.* / 2015-09-21 13:40

"Obecnie mamy system składkowy, czyli wysokość emerytury wprost zależy od czasu pracy i długości życia (oczywiście z wyłączeniem "uprzywilejowanych", którzy mają swoje systemy)."

Zapomniałeś dodać, że NAJWAŻNIEJSZYM składnikiem wyliczonej emerytury jest wysokość KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO obliczonego z uzyskiwanych zarobków, czyli wysokości składek emerytalnych.
Andrzej K. / 83.22.186.* / 2015-09-21 13:27
A ja to się pytam w jakim celu głowa państwa (!) bierze się za administrowanie socjalem...., To jest poważne? Pachnie mi to Białorusią... To tylko on jeden ma rozum w tym kraju???
Polak277 / 185.29.84.* / 2015-09-21 13:27
Nie obrażaj mojego kraju - POLSKI, ty małpi pomiocie
cichy31 / 88.156.138.* / 2015-09-21 13:27
mulsini beda pracowac na nasze emerytury
racja / 194.145.239.* / 2015-09-21 13:26
Nie obchodzi mnie zdanie ekonomistów, nie tak się umawialiśmy jak płaciłem pierwszą składkę. Dla nowych, ok, jeśli wpłacą pierwszą składkę to się zgadzają ale nie można zmieniać reguł podczas gry więc poprzedni wiek powinien być przywrócony, przynajmniej dla tych, którzy wpłacili choć jedną składkę. Jeśli nie zostanie przywrócony poprzedni wiek emerytalny to znaczy, że żaden nie jest pewny i tak naprawdę będzie podnoszony w nieskończoność.

Najnowsze wpisy