Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Obniżenie wieku emerytalnego. Większy deficyt FUS, ale najubożsi nie stracą

Obniżenie wieku emerytalnego. Większy deficyt FUS, ale najubożsi nie stracą

Wyświetlaj:
sadi / 83.31.32.* / 2016-05-27 10:19
„Bajeczka”

Pewien nieszczęśnik miał wszy na głowie, które go dręczyły wypijały krew i były mu udręką.
Chcąc się wyzwolić od tej zarazy pertraktował z nimi aby się ulitowały nad nim, modlił się składał ofiary i nic nie pomagało a weszki się mnożyły i się dobrze miały. Gdy tak cierpiał siedząc pod mostem bo był to jego dom podszedł do niego prosty wędrowiec i dał mu radę. Słuchaj rzekł.
Pochyl się no nad tym ogniskiem które płonie, wydobył brzytwę i ogolił mu głowę wrzucając włosy wprost do ognia. Włosy wraz z wszami spłonęły. Nieszczęśnik wysiusiał się na ognisko i pomyślał
Oj ja głupi na co ja tak długo czekałem. Morał …na co …czekacie…????
minekra / 37.47.20.* / 2016-05-27 10:31
Dobre
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
linka139 / 89.72.218.* / 2016-05-27 10:19
Jaka dziura!Pracowałam 37 lat.Chcę tylko moje pieniądze,nie chcę pieniędzy państwa.37 lat składkowych,czyli całe moje dorosłe życie.Teraz mam 59 lat i jestem na świadczeniu przedemerytalnym.
Czy na takie życie zasłużyłam?nie należy mi się więcej jak 877 złotych miesięcznie.
kiks / 213.73.25.* / 2016-05-27 10:19
Namnożyło się Janosików ...
Jedni będą się uczyć , podejmować odpowiedzialnych obowiązków i t.d. ...
uczciwie pracować by potem Ktoś im zabierze by dać tym którzy bimbali i mieli w nosie naukę i pracę ...
Naprawdę warto myśleć o lokowaniu swoich zysków poza granicami Polski ..
MaTriXu / 83.144.102.* / 2016-05-27 10:15
to powiedzcie mi, kto w wieku 60 lat bedzie miau w tym "kraju" prace ?
chyba na ochronie za 8 zl / h .
za to sie nie da zyc.
ok, jesli rynek pracy bedzie taki, ze 60-latkowie beda mieli dobre zarobki - czemu nie.
ale na dzien dzisiejszy - bedzie multum ludzi bezrobotnych, bez prawa do zasilku, bez ubezpieczenia, bez srodkow do zycia. Wtedy komornik wejdzie na ich majatki i pozabiera mieszkania, resztki pieniedzy z kont.
e me ry ci / 37.47.7.* / 2016-05-27 10:39
Bardzo łatwo zorganizować pracę osobom mającym więcej lat niżby chcialy ich zatrudnić jakiekolwiek firmy ! Poprostu państwo powinno placić babciom lub dziadkom za opiekę nad swoimi wnuczkami i problem braku miejsc w żłobkach czy przedszkolach byłby rozwiązany i bezrobocie by w znacznym stopniu spadlo !
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Naste K / 109.231.31.* / 2016-05-27 10:10
Wziąć wiceprezesa ZUS by zapytać się o pomysł prezydenta, który musi zabrać jednym, a dać drugim, gdzie placówki ZUS są jednym z pierwszych urzędów podlegających pod cięcia jest co najmniej idiotyczne. Zastanawiam się czy dziennikarze są już tak skur*****, że nawet zapomnieli używać własnych mózgów, byle działać pod dyktando tego kto więcej płaci?
Kolejna sprawa przerasta już głupotą pierwsza, tzn. w przeciągu życia ( 38lat) wyrabiamy zaledwie 70% naszych emerytów!? Papka dla mas
Knwojent / 89.69.129.* / 2016-05-27 10:06
Komunistyczna urawniłowka i ochrona swojaków. Nie stracą najubożsi którzy spełnią wyżej wymienione warunki, ale też im się nie poprawi, co roku dostaną też jednorazową jałmużnę, by nie zmarli z głodu i nie darli pysków. Ci co się kształcili i mają średnio i wyżej, co roku stracą trochę przez bandycką waloryzację na poziomie 4-8 złotych, by dołączyć do tych najuboższych. Najwięcej zaś zyskają rządzący i posłowie (jak w tym roku podwyżka na poziomie 1300 zł), oraz pracownicy kościoła katolickiego. W ten sposób władzunia zapewni sobie lojalność posłów i współpracę kościoła przy ustawicznym praniu mózgów naiwnych owieczek.
Czy Polacy się w końcu otrząsną, czy dalej pozwolą się prowadzać jak barany na rzeź?.
afvgafv / 193.105.248.* / 2016-05-27 10:05
Może i deficyt FUS jest na przeciętnym europejskim poziomie, tyle tylko że przy głodowych emeryturach zdecydowanie poniżej średniego europejskiego poziomu.
Proponuję najpierw ustalić emerytury na średnim europejskim poziomie (mierzone wg siły nabywczej a nie nominalnie) i zobaczyć czy wtedy deficyt FUS też będzie przeciętny czy już może gigantyczny.
Politycy, banda dyletantów...
kiel / 89.75.179.* / 2016-05-27 10:02
A co myśleliście, ciemna maso, że głosując i wybierając uwielbianego najsprawiedliwszego i prawego, to dostąpicie wszelkiej szczęśliwości? Władza kosztuje i to wy w pierwszej kolejności odczujecie ten komfort, płacąc za telewizor, którego ne macie, będziecie krócej pracować po to, żeby potem brać pożyczki od lichwiarzy, będziecie produkować pokolenie za 500zl, po to, żeby to pokolenie i dwa następne tyrało w pocie czoła, spłacając za to dobrodziejstwo. Kiedy ciemna maso przyjdzie taki czas, że zachce wam się wyjść na ulice w proteście, to sobie najpierw przypomnijcie czyja to zasługa.
szklanka767 / 31.178.187.* / 2016-05-27 09:57
Matematyka - jak to jest liczone? Przez siedem lat, o które wydłużono mi wiek emerytalny mam zebrać 30% składek, co daje 4,3% całości rocznie. Z tego by wynikało, że przez pozostałe 37 lat (praca od 23 roku życia, prosto po studiach) zebrałam tylko 70%, czyli ca 1,9% rocznie. A wydolność moja z wiekiem raczej spada. Nie rozumiem.
sebamir / 81.190.225.* / 2016-05-27 09:54
Złodzieje i oszuści trzymali ludzi na śmieciówkach a teraz straszą że emerytury niskie będą .Przestańcie mamić ludzi pro lewiatanowcy ,dwa lata mniej 30% świadczenia mniej oszuści i tyle Przepracowane 40 lat i można iść na emeryturę czemu sie tego boicie jak ognia ? Nie chcecie powiedzieć tego ludziom to ja wam powiem.BO NIKT BY W WASZYCH I KOLEGÓW FIRMACH NIE PRACOWAŁ NA CZARNO .Każdy by liczył każdą godzinę przepracowaną legalnie do emerytury Oszuści i tyle jesteście do straszenia ludzi ,Dwa lata mniej i 30% mniej ,nie ośmieszajcie się
ja 1 / 83.13.227.* / 2016-05-27 09:52
Co to z tymi niskimi emeryturami? ja będę wcześniej o 1 rok i 7 m-cy wcześniej, to co to znaczy,że jak mam wyliczone 2000, to za te 1,7 zmniniejszy się 600 zł?????????????????????, może niech powiedzą na czym ma polegać ta mniejsza emerytura? mam 40 lat pracy i co mam mieć minimalną emeryturę?, wtedy sama przyłączę się do KOD- u
NIKUS1956 / 176.118.136.* / 2016-05-27 09:52
TEN" NASZ PREZYDENCIK" MA FAŁSZYWY I NIEUCZCIWĄ SZYDERCZĄ TWARZ, ALE PRZECIEŻ CZUJE SIE SUWERENEM NARODU I CODZIENNIE JASNA GÓRA MODLI SIĘ ZA NIEGO, BO PRZECIEŻ IM SLUBY I JARKOWI SKŁADAŁ. DLA MNIE ON NIE ISTNIEJE I GO NIE MA . TO PO PROSTU CZOPEK PISOWSKI
ssaa / 31.1.21.* / 2016-05-27 09:48
Ja mam 11 lat stażu pracy, z czego przez ostatnie 4 lata zarabiam tyle, że płacę maksymalne możliwe składki do ZUS -> razem z pracodawcą do ZUS przekazuje 55 tys rocznie. Tymczasem przyszedł do mnie ostatnio list z ZUSu, że na koncie emerytalnym przez te 11 lat zgromadziłem..... 30 tys + 14 tys w OFE.... Przecież to są jaja jakieś i oni mi mówią, ze będę miał o 30% niższą emeryturę... Od czego 30% niższą ? Nikt normalny w tym kraju nie liczy na żadną emeryturę. Ja pracować będę do śmierci, a niższy wiek emerytalny daje mi tyle, że przez te 2 lata krócej będę musiał wyrzucać w błoto składki z których kompletnie nic nie mam.
ślązaczka / 92.20.191.* / 2016-05-27 09:47
A za te pomysły (iście z Kiebskich) będą płacić następne pokolenia - a nasze wnuki pracować będą do setki :) o ile dożyją !!!!
ślązaczka / 92.20.191.* / 2016-05-27 09:44

., ale jest jedna grupa, której to nie dotknie. - Nie stracą najubożsi pod warunkiem, że mają wystarczającą liczbę okresów składkowych, żeby wypracować tę minimalną emeryturę – podkreśla Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS. Straci natomiast FUS, w którym dziura będzie się powiększać o 4 mld zł rocznie przez pierwsze lata.

Na koniec 2015 roku deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są nasze emerytury, sięgnął 45,9 mld zł. Z prognoz samego FUS wynika, że w latach 2017-2021 na wypłaty emerytur i rent będzie brakowało po około 50 mld zł rocznie i to w optymistycznym scenariuszu. W tym najgorszym w 2019 r. zabraknie nawet 76 mld zł, a w 2021 – 90 mld zł. Czy zabraknie w końcu pieniędzy na wypłatę emerytur?

- Nie ma się czego bać. Wielkość deficytu w FUS jest na przeciętnym europejskim poziomie. Tak jest w całej Europie, tak było od lat – podkreśla w rozmowie z money.pl Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS ds. finansowych. Dodaje, że deficyt w FUS będzie rósł tylko w wartościach bezwzględnych, natomiast w odniesieniu do PKB sytuacja będzie się poprawiać. - Gospodarka będzie rosła szybciej niż deficyt, więc łatwiej będzie go sfinansować – wyjaśnia Jaroszek.

Dziurę może jednak powiększyć obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat dla obu płci do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- W pierwszy roku po obniżeniu wieku emerytalnego deficyt zwiększy się o dodatkowe 4 mld zł i nieco więcej w kolejnych latach. Jednak w długim okresie deficyt w FUS będzie podobny, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na obniżkę wieku emerytalnego, czy zostanie on na poziomie 67 lat – twierdzi wiceprezes ZUS.

Niezależnie od wpływu na budżet FUS pewne jest, że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje, że spadnie wysokość emerytur. Szacuje się, że świadczenia mogą obniżyć się nawet o 30 proc.

Ale będą też takie wypłaty, które wcale nie zmaleją. Tak będzie w przypadku emerytur minimalnych. - Nie stracą najubożsi pod warunkiem, że mają wystarczającą liczbę okresów składkowych, żeby wypracować tę minimalną – podkreśla Paweł Jaroszek.

Z drugiej strony problemem mogą być emerytury tych osób, które nie wypracują tej minimalnej ze względu na zbyt krótki okres składkowy.

- One otrzymają tylko tyle, ile zdołałby odłożyć. Wyobraźmy sobie, że ktoś w ciągu całego życia pracował na umowie oskładkowanej tylko przez jeden miesiąc i odłożył tylko 100 zł. Te pieniądze będą podzielone przez 209 miesięcy, bo tyle wynosi średnie dalsze trwanie życia po przejściu na emeryturę. Dlatego z perspektywy emerytalnej powinniśmy dążyć do jak największej liczby osób, które pracują – podkreśla Jaroszek.
Polub Money.pl na Facebooku:
fundusz ubezpieczeń społecznych, obniżenie wieku emerytalnego, bankructwo zus
EEC 2016
Money.pl
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
Artykuły tego autora
Skontaktuj się z autorem
27.05.2016, godz. 8:02

Najnowsze wpisy