Forum Forum prawneCywilne

Obowiązki współwłaściciela nieruchomości

Obowiązki współwłaściciela nieruchomości

Zdzisiek979 / 2010-01-23 18:09
Witam,
Czy ja mógłbym prosić o porade w następującej kwestii...
Odziedziczyłem 1/3 części domu po rodzicach.Dom jest duży jednorodzinny po śmierci rodziców został podzielony na troje rodzeństwa.
Ja i siostra opuściliśmy granice kraju zaraz po śmierci rodziców.
Brat został z rodziną w domu...
Moje pytanie teraz brzmi...czy jak nie mieszkam w tym domu to czy spoczywa na mnie obowiązek dbania o ten dom np zakup węgla na zimę,płacenie rachunków, ewentualne składki na remonty mojego brata?Czy jeśli przyjdzie do sprzedaży domu (dom jest wystawiony na sprzedaż) to mam takie same prawo do domu jak mój brat który w nim kilka lat mieszkał i go utrzymywał?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz na tak bardzo nurtujące mnie pytania.
Z pozdrowieniami
Zdzisław.
Wyświetlaj:
Zbigniew556 / 81.219.166.* / 2010-01-23 18:32
Odpowiedz przynosi art. 207 KC "Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną."
Jest Pan zobowiązany do pokrycia 1/3 kosztów - typu czynsz (czy podatek za nieruchomość), wydatki na remonty.
Wobec tych obowiązków ma Pan uprawnienie do korzystania z owej 1/3 budynku i 1/3 pożytków jakie ta nieruchomość przynosi (obojętne czy naturalne czy cywilne), jak również roszczenie 1/3 z ceny sprzedaży, jednak bez zgody wszystkich współwłaścicieli brat nie może sprzedać owej nieruchomości.
kris522 / 79.191.32.* / 2014-07-13 11:46
Wydaje mi się, że brat może wystąpić z wnioskiem do sądu o zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez jej sprzedaż i jeżeli uzyska takie orzeczenie sądu to przez komornika sądowego może wystawić całą nieruchomość do sprzedaży w drodze licytacji, a wówczas inni współwłaściciele nic już nie będą mogli zrobić.

Najnowsze wpisy