Forum Polityka, aktualnościKraj

Ocena obrony koniecznej bez procesu

Ocena obrony koniecznej bez procesu

Money.pl / 2008-04-24 10:21
Komentarze do wiadomości: Ocena obrony koniecznej bez procesu.
Wyświetlaj:
gościu gościu / 83.20.30.* / 2009-03-29 15:44

prokuratorzy nie będą chcieli podejmować decyzji w tak trudnych sprawach.

Jak da się kopertę to podejmą :-))))
I jak gangster cię rozwali to za odpowiednią opłatą prokurator JEDNOOSOBOWO uzna to za obronę konieczną :-)))
Sprawa śp. Krzysztofa Olewnika nic was nie nauczyła ?
Prokuratorzy sami są gangsterami !!!!
spyru / 77.253.100.* / 2008-04-29 22:25
Dla mnie sprawa jest jasna... gdy w środku nocy w sypialni staje zamaskowany gościu to powinienem mieć prawo wyciągnąć broń spod poduszki i po prostu go zastrzelić
andowc / 83.30.82.* / 2008-05-02 19:43
A jakby była kobieta, wyciągnął by broń z rozporka.
andowc / 83.30.82.* / 2008-05-02 19:43
A jakby była kobieta, wyciągnął by broń z rozporka.
jack 13 / 85.31.233.* / 2008-04-24 23:08
Jak ktoś się wlamuje,napada,gwalci itd. powinno się go wyeliminować ze społeczeństwa.
ta / 78.131.216.* / 2008-04-25 07:23
Też tak myślę i żaden Filar tu niech si e nie wymondrza bo , jak prokutrator tręsie portkami to znaczy, że jest pomyłką trzymanie go na tym stanowisku i basta !!!!!
guerrero / 77.253.133.* / 2008-04-24 20:47
Chwileczkę!
Albo ja czegoś tu nie rozumiem (o orzekam od kilku lat jako sędzia), albo mamy tu raczej do czynienia z dziennikarską dezinformacją i zbytnim wierzeniem co do jej treści przez tzw. zwyklego czytelnika.

Przecież w obecnym stanie prawnym PROKURATOR SAM MOŻE uznać, że doszło do działania w obronie koniecznej i UMORZYĆ postępowanie w sprawie albo co do osoby, która broniąc się wyrządziła napastnikowi szkodę.

Mówią o tym 3 przepisy:
- art. 25 § 1 kk: Nie popełnia przestepstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni bezprawny zamach....
- at. 17 § pkt 2 kpk: Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy ... ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestepstwa.
- art. 322 § 1 kpk: Jeżeli postępowanie [przygotowawcze] nie dostarczyło podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, a nie zachodzą przesłanki określone w art. 324 [dot. sprawców niepoczytalnych], umarza się śledztwo...

Z tych przepisów wynika więc, że:
- jeżeli prokurator od razu widzi na podstawie zebranych wstępnie informacji, że sprawca działał w obronie koniecznej, to od razu odmówi wszczęcia postępowania,
- jeżeli prokurator podejmię decyzję o wszęciu postępowania przygotowawczego (śledztwa) i w jego toku dojdzie do wniosku, że sprawca działał w obronie koniecznej, to umarza postępowanie (nie wnosi aktu oskarżenia)
- jeśli prokurator wniósł akt oskarżenia, to widocznie uznał, że sprawca nie działał w obronie koniecznej albo też uznał, że sprawca przekroczył granice obrony koniecznej (np. sprawca strzela do osoby chodzącej po jego posesji, mimo że mógł ją stamtąd usunąć łagodniejszymi a również skutecznymi metodami, np. wzywając Policję)
- jeśli po wniesieniu aktu oskarżenia dopiero w sądzie okaże się, że sprawca (oskarżony) działał w obronie koniecznej (np. pojawiły się nowe dowody albo sąd oceni odmiennie od prokuratora zgromadzone już wcześniej dowody), to sprawca zostanie uniewinniony.

Mam więc wrażenie, że feletion raczej nie do końca przedstawia plany ministerstwa.
W obecnym stanie prawnym stwierdzić, że sprawca działał w obronie koniecznej można bowiem na każdym etapie postępowania!

Przyznam jednak szczerze, że nie znam dokładnych planów ministerstwa - uważam, że nie ma większego sensu interesować się projektami, bo nie my stanowimy prawo, a Sejm i Senat; natomiast jak juz zostanie uchwalone i opublikowane, to wtedy będziem się martwić :)
rororo / 85.31.251.* / 2008-05-01 06:35
zawsze można znaleść "haka" na osobę ,która się broniła ,a uszkodziła napastnika,dlatego prawo powinno być jednoznaczne,że można napastnika nawet zabić.takie jest moje zdanie....
tamitu / 85.89.173.* / 2008-05-27 01:21
popieram cię (rororo) w 100% , każdy powinien mieć BEZWZGLĘDNE PRAWO DO OBRONY SWOJEJ WŁASNOŚCI . Kiedy w końcu przestępcy przestaną się czuć bezkarni ? Powinno być tak jak w ameryce z koniokradami, albo w religiach wschodu za kradzież uciąć rękę -bez litości i bez zasiłku- wtedy nie byłoby bezrobocia bo zamiast okradać i oszukiwać to by się zatrudniali do legalnej pracy żeby tylko nie utracić dłoni.
tata Stasia / 2008-04-29 20:12 / Bywalec forum
Obecnie jak pijany jegomość włamie się do mnie z tasakiem, a ja go zastrzelę, to przekraczam działanie w obronie koniecznej, bo moje narzędzie obrony nie jest współmierne z narzędziem napastnika. Ustawodawca, mam nadzieję, pozwoli mi na zastrzelenie każdego napastnika, bez uprzedniego zapytania go jaką bronią dysponuje, co ma zamiat ze mną zrobić i czy aby na pewno.
acomitam / 83.25.148.* / 2008-04-25 06:17
Przepisy to jedno, a atmosfera, mająca wpływ na orzecznictwo - to drugie. Należy dać wyraźny sygnał sędziom, że teraz chronimy napadniętych, a nie - jakd o tej pory - napadających. Tylko lewicowe środowiska zapewne podniosą straszny wrzask. Bo jak to? Obywatel może sam, bez pomocy państwa, zadbać o swój los i nie ponieść surowych konsekwencji takiej zuchwałości? Nigdy, przenigdy. Zastępy uczonych prawników - profesorów, którzy tak często przekonywali nas, że nie surowość wyroku, tylko jego nieuchronność decyduje o skuteczności prawa już pewnie szykuje listy protestacyjne i uczone rozprawy. Gazeta Wyborcza i inne lewicowe periodyki opublikują dane statystyczne, z któych wyniknie niezbicie, że szykowane przez ministerstwo zmiany, to krok w złym, bo znienawidzonym w Europie i postępowym świecie, konserwatywnym kierunku. No i te zastępy sędziów, którzy do tej pory robili wszystko, aby dopieścić bandziora, kosztem ofiary, też pewnie zaprotestują.
Nepi / 194.149.88.* / 2008-04-24 11:55
Sam pomysł żeby o kwalifikacji kontratypu decydował prokurator a nie sąd jest niestety poroniony, ale dobrze że temat ruszył, bo w obecnym KK błędów i absurdów jest sporo i wartoby to naprawić.
jurysta / 87.246.196.* / 2008-04-24 15:19
Pomysł jest generalnie dobry, ale w razie liberalizacji instytucji obrony koniecznej wprowadźmy do jej konstrukcji zasadę proporcjonalności i subsydiarności.
leiho / 2008-04-24 12:09 / "Tu Ne Cede Malis"
ja byłem kilka lat aplikantem i pracowałem w prokuraturze. jesli nei wiesz o co w tym biega, to nie zabieraj głosu. Pomysł by ludzi broniacych swe zycie i wolnosc czy mienie w obronie koniecznej ciągac po sądach w długim procesie jest CHORY. Nareszcie moze cos sie zmieni, i bedzie mozna sie bronic bez myslenia: a moze mnie wsadza, jak rozwale łeb gwałcicielowi własnej córki?
praworzadny / 212.76.37.* / 2008-04-24 10:21
nareszcie cos sie ruszylo.... jeszcze tylko trzeba zlikwidowac bezkarnosc policji i bedzie w miare dobrze.
Marcyl1 / 193.109.244.* / 2008-04-24 11:10
Jestem ZA powinno być że jeśli napastnik w zlych zamiarach wejdzie na terytorium ofiary to bez problemu można go sprzątnąć. Skończyły by się włamania do domów mieszkań itp.
Cezary 35 / 83.9.169.* / 2008-04-29 19:38
Obrona konieczna powinna być poszerzona o możliwość posiadania w domu środków obrony, bowiem trudno sobie wyobrazić obronę "zestawem obiadowym".
tata Stasia / 2008-04-29 20:14 / Bywalec forum
Zgadzam się. Były już przymiarki do modelu szwajcarskiego.
aaaaaaaaaqqqqq / 89.77.128.* / 2008-05-02 17:59
Powinni już dawno to wprowadzić.Jakim prawem złodziej ma się czuć bez karnie,niedość,że jest uzbrojony to jeszcze robiąc przestępstwo wie,że właściciel nic mu nie zrobi,a jak policja go złapie to się z nimi ułoży łapówką,ucieknie lub jak go zamkną dostanie 4lata.Wyjdzie za 2 za dobre sprawowanie,a w więzieniu podszkolony ma na dodatek swój fach.Moje zdanie jest takie,że każdy pełnoletni obywatel,po zbadaniu przez psychiatrę powinnien dostać pozwolenie na broń ostrą krótką,typu np.Glock 18.Powinien też mieć prawo bronić;swojej rodzinny,domu,siebie samego i swojego dobrobytku.Po prostu zabić!!!!!!,a sądy,policja,prokuratura ,powinna przyjść i dać medal,dyplom i puchar,że usuneło się taką k**** ze społeczeństwa.
P.S.-Jedno jest pewne.Złodziej zawsze będzie kradł,a w więzieniu to tylko szkoli swój fach i ma resocjalizację pełną k****.PZDR dla myślących nie dających się wydymać!!!
tamitu / 85.89.173.* / 2008-05-27 01:35
całkowita racja ! w więzieniu przestępcy za karę mają o wiele lepiej niż w szpitalu praworządni obywatele płacący podatki z których są utrzymywani między innymi przestępcy co żadną pracą się nie schańbili i żadnych podatków nie płacili, a polskie prawo jeszcze ich broni za popełnione przestępstwa - to dopiero teatr ...

Najnowsze wpisy