Forum Forum emerytalneInne

od czego zależy wysokość emerytury

od czego zależy wysokość emerytury

salii / 2011-11-24 11:35
Dopiero zaczęłam swoją pierwszą pracę, w której odprowadzane są z mojej pensji składki emerytalno-rentowe, muszę wybrać OFE, nie wiem nawet jakie tak naprawdę, do tej pory temat emerytur był dla mnie zupełnie obcy, chciałbym rozwiać kilka wątpliwości, czy mógłby mi ktoś nakreślić od czego zależy wysokość naszej emerytury i jak możemy na nią wpłynąć sami?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-11-24 11:58
W Twoim przypadku i wg. OBECNEGO stanu prawnego będzie ona zależeć od:

- sumy zewidencjonowanych składek na Twoim indywidualnym koncie i subkoncie w ZUS ( tj. odprowadzonych i corocznie zwaloryzowanych ) i prognozowanego dalszego trwania Twojego życia po przejściu na emeryturę ( wg. danych GUS )
- uzyskanego kapitału przez Twój OFE
- uzyskanego kapitału z III filaru ubezpieczeniowego (IKE, IKZE) o ile do takiego przystąpisz.
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-11-24 13:06
Wiem wiwan że juz czekasz na moja odpowiedź. Słusznie piszesz, ja tylko dodam pare słów komentarza bo z tego co wiwan napisął mozna wnioskować że coś się dostanie hehe:

- "sumy zewidencjonowanych składek" - czytać uwaznie i rozkładać na czynniki pierwsze - otóż nie są to pieniądze tylko puste obietnice rządu zaewidencjonowane na papierze czyli parę liczb na kartce, dalej "na Twoim indywidualnym koncie i subkoncie w ZUS" - konto w ZUS nie jest Twoje co stwierdził Sąd Najwyższy już w 2008 roku. "corocznie zwaloryzowanych" - haha szczególnie po ostatnim expose Tuska można powiedzieć "corocznie okradanych".
Dopisać należy - Emerytura zależy także od złodziejskiego apetytu socjalistycznego rządu PO na Twoje pieniądze, który kiedy apetyt wzrośnie przesunie wiek emerytalny do przodu o wielkość bliżej nieokreśloną"

- "uzyskanego kapitału przez Twój OFE" - właśnie zaczęła się likwidacja OFE, najpierw zabrano 2/3 składki, wkrótce myśle że juz w tej kadencji sejmu zostaną one zlikwidowane, a co najmniej znacjonalizowane (na jedno wychodzi).

- "uzyskanego kapitału z III filaru ubezpieczeniowego (IKE, IKZE) o ile do takiego przystąpisz." - No tutaj muszę powiedzieć że zdecydowana większość straci na tych programach pieniądze, przetrwanie jest możliwe tylko w pewnych szczególnych przypadkach.

To tyle na razie tytułem wyjaśnienia.
matteo1 / 2011-11-24 13:40
szkoda, że te odkładane przez nas pieniądze nie są faktycznie nasze, teraz jeszcze nam wydłużą wiek emerytalny, co byśmy za szybko tych pieniędzy od państwa nie żądali, ale za to płacili dłużej

Najnowsze wpisy