Forum Forum podatkoweInne

od kiedy rozliczenie podatkowe?

od kiedy rozliczenie podatkowe?

uleneczka239 / 2011-12-28 09:49
powiedzcie mi od kiedy po nowym roku mamy sie rozliczac? pierwszy raz bede sie rozliczac, bo zaczelam pracowac od tamtego roku...
Wyświetlaj:
niro / 31.175.188.* / 2012-01-11 15:35
A może ktoś podać jak rozliczyć sie z dochodów poprzez internet ( PIT).
belladonna / 2012-01-11 21:06 / Tysiącznik profesjonalny
Wchodzisz tutaj:
http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze_bpk_edek2

instalujesz wtyczkę z pkt 2 pod tabelkami
klikasz na dany PIT i teraz:
po wypełnieniu trzeba wysłać (akurat to dzisiaj robiłam, bo trochę się zmieniło)...
szukasz przycisku "podpisz i wyślij"
znajdziesz go, albo na górze nad PIT (zależy od wersji adobe), albo klikasz "rozszerzone" w prawym górnym rogu nad PIT... z prawej strony będzie e-Deklaracje, co musisz rozwinąć (przycisk środkowy to wysyłanie, bo są 3).
Potem... to już trzeba czytać, bo chyba w trzecim oknie trzeba wybrać lewy przycisk, aby ukazało się okno do wpisania przychodu za tamten rok :)
Po wysłaniu sprawdzasz status... jak będzie zielony "chyba 200" to wszystko oki, pobierasz UPO, które drukujesz lub zapisujesz :)
Stąd prawidłowo wysłane PIT-y zawsze dotrą do US.
Jak nie prowadzisz działalności, nie jesteś podatnikiem VAT, płatnikiem podatku za pracownika (nianię też) to wpisujesz PESEL, a nie NIP :)

PS. Jak blondynka sobie poradziła (czytaj, ja) to chyba nie jest takie trudne :)
Piccolingo / 83.14.41.* / 2012-01-11 15:02
Jeśli będziesz rozliczała się po raz pierwszy, to polecam Ci wcześniej zaopatrzyć się w jakąś pomoc, poradnik czy coś takiego (np. taki: http://www.infor.pl/oferta2012/pity-2011/?name=pity_2011-banery). To naprawdę dość ułatwia sprawę, a jak już pewnie wiesz, rozliczanie podatkowe to naprawdę niełatwa sprawa... Za mnie jeszcze do niedawna robił to ojciec;)
wiwan / 2011-12-28 11:21
Przepisy mówią o tym DO kiedy. Czyli za rok 2011 PIT 37/36 do 30 kwietnia.
Nie ma zdaje się przepisu zabraniającego dokonania tego wcześniej niż przed końcem roku, czyli np. w grudniu. Oczywiście tylko wtedy, gdy podatnik ma wszystkie potrzebne dane i pewność, że już w tym roku nie będzie miał dochodu, ani nie zmienią się jego uprawnienia do ulgi z której zamierza skorzystać. W przeciwnym razie czekają go korekty.
Ale w praktyce przecież PIT 11 od płatnika może pojawić się zgodnie z prawem nawet 29 lutego 2012. W przypadku zmiennych wynagrodzeń, pełnego oskładkowania wynagrodzenia trudno jest wypełnić np. PIT 37 bez PIT-11.

Najnowsze wpisy