Forum Forum prawnePracy

oddanie krwi na stazu

oddanie krwi na stazu

nejdan23 / 2012-08-28 09:41
Czy należy mi się będąc na stażu dzień wolny płatny za oddanie osocza bądź krwi tak jak w przypadku osób zatrudnionych? prosze o odpowiedz, jestem regularnym krwiodawca i bardzo mi zalezy an tym by oddac ta krew...
Wyświetlaj:
sybil / 2013-06-18 10:53
Osobom będącym na stażu przysługuje takie samo uprawnienie jak osobom zatrudnionym - w centrum krwiodawstwa otrzymują one zaświadczenie bądź usprawiedliwienie.
wiwan / 2013-06-18 11:00
Oczywiście NIE takie samo, co już dogłębnie w tym wątku wskazano.
krajka / 2013-02-04 10:35
a wiecie moze ile trzeba oddac krwi aby moc jezdzic pozniej za darmo miejskimi srodkami komunikacyjnymi? ile krwi w tym wypadku przypada na kobiete i na mezczyzne?
szklarek / 2013-02-04 11:13
Nie wiemy z dwu powodów.

1. ulga taka NIE jest ulgą ustawową, czyli reguluje ją akt prawa miejscowego- uchwała Rady Gminy, a przewoźnik samorządowy umieszcza w swoim regulaminie/cenniku. Ten sam honorowy krwiodawca korzysta z innej ulgi w Poznaniu, innej w Katowicach. I niekoniecznie w związku z tym wynosi ona 100%.
2. to dział forum prawo PRACY.
gambit / 62.121.148.* / 2013-02-04 09:20
Naturalnie. Oddawanie krwi usprawiedliwia nieobecność w pracy, nie ważne od rodzaju umowy. Poza tym oddawanie krwi to tak na marginesie świetny sposób na odliczenia od podatku! http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/ulga-na-krew-sprawdz-ile-mozesz-zyskac.html Tutaj znalazłem info że można sobie odliczyć nawet 3620 zł w ciagu roku (o ile zarobki na to pozwalają bo należy pamiętać że odliczenie musi się mieścić w 6% darowizny)
szklarek / 2013-02-04 10:15
Pytanie NIE jest o ulgę, a w wątku udzielono już informacji, o braku podstawy prawnej do udzielania czasu wolnego krwiodawcy stażyście.
cukiereczek83 / 2012-08-28 11:11 / Bywalec forum
Mi również wydaje się, że powinneś mieć dzień wolny. Czy na stażu, czy to normalny pracownik, każdy pracuje. Masz przecież zaświadczenie z punktu krwiodawstwa
wiwan / 2012-08-28 11:54
Sprecyzujmy, że pracownik ma prawo do CZASU wolnego z powodu oddani krwi, a nie dnia wolnego. Jeśli cały proces dojazdu, oddania krwi i powrotu kończy się np. o 11.00 to pracownik ma obowiązek podjąć pracę do końca dniówki. No chyba, że ma dodatkowe zalecenie lekarza ze stacji o niepodejmowaniu pracy w tym dniu, bo np. oddanie krwi go osłabiło, zemdlał itp.

O tym więcej;

http://www.money.pl/forum/oddanie-krwi-i-dzien-wolny-od-pracy-t3199194.html


Stażysta NIE jest pracownikiem pracodawcy, z owego czasu wolnego nie korzysta. Albo więc załatwia to zwolnieniem lekarskim ze stacji krwiodawstwa, albo oddaje krew w ramach wolnych dni (2 na każdy miesiąc stażu).

Najnowsze wpisy