Forum Forum prawneCywilne

odebranie darowizny

odebranie darowizny

radek28 / 2009-07-10 10:38
dostałem darowizne w postaci domu.Było to rok temu. Połowe domu dożywotnio wynajmuje mamie i jej mężowi (bezpłatnie). Teraz darczyńca sobie wymyślił że odbiera mi darowizne. Co moge z tym zrobić.Moge jakoś odzyskać zainwestowane w dom pieniądze??Czy w ogóle może darczyńca robić sobie takie jaja poprostu powołując się na rażące niewdzięczność, skoro już w momencie podpisania aktu pozwoliłem na dożywotni wynajem dla mamy??Pomóżcie prosze
Wyświetlaj:
po / 93.105.86.* / 2009-07-11 19:53
Witam.To jest umowa darowizny.czy umowa dożywocia.Umowę darowizny mozna skutecznie odwołać darowiznę jeszce niewykonaną .Darczyńca mógłby się powołać na to,że jego stan majątkowy uległ pogorszeniu (ale to Pana nie dotyczy)..Darowiznę juz wykonaną mozna odwołąc z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.Wtedy darczyńca zwraca się na piśmie do obdarowanego o zwrot darowizny. Co to jest rażaca niewdziędzność.Takie zachowanie obdarowanego ( dzialanie ,jak i zaniechanie0, ktore narusza powszechnie panujące w społeczeństwie normy moralne czy obyczajowe .W grę może wchodzić także dopuszczenie się wobec darczyńcy przestępstwa lub naruszenia obowiązków rodzinnych.Istotne jest aby zachowanie obdarowanego było świadomie skierowane przeciwko darczyńcy.Art 898 KC.Sąd podejmuje decyzję o zasadności żądania zwrotu darowiznę.
Zbigniew556 / 83.21.225.* / 2009-07-11 21:01
do tego należałoby wspomnieć o art 6 KC i o tym co z tego art wynika. bowiem ten kto zażąda zwrotu darowizny będzie musiał wykazać tę "rażącą niewdzięczność", podsumowując - bezpodstawnie nikt nie może Panu owej darowizny odebrać.
radek28 / 2009-07-13 10:31
Witam serdecznie. jest to umowa darowizny. W tej sytuacji to jest jakaś dziwnie przynajmniej jak dla mnie. To osoby które mają dożywotnie mieszkanie wraz z darczyńcą dogadały się i chcą mi to odebrać. Tylko jak to jest ich zeznania dotyczące wymyślonych głupot że ich nie szanuje i sie do nich nie uśmiecham wydają mi się kompletną bzdurą. Czy to wogóle jest brane pod uwage bo wydaje mi się że to w tylko stosunek pomiędzy mną a darczyńcą jest tutaj brany pod uwage. Czy się myle??Z góry dziękuje za pomoc.
po / 93.105.86.* / 2009-07-13 22:23
Witam.Czym się różnią darowizna od umowy dożywocia.Darowizna nie rodzi automatycznie opieki nad darczyńcą,w umowie dożywocia jest to podstawą.Darowizna wchodzi w skład zachówku,zaś nieruchomość z umowy dożywocia nie.
Proszę być ostrożnym kilka zgłoszenna policję (interwencje itp),mogą zmienić Pana sytuację.Jeżeli jest to celowe działanie innych członków rodzinnych.Doprowadzić do zwierzeń i szczerej rozmowy i nagrać ją.Każdy dowód i swiadek będzie potrzebny.Powodzenia.

Najnowsze wpisy