Forum Forum dla firmKsięgowość

Odliczanie składek ZUS

Odliczanie składek ZUS

tix1 / 2013-05-09 12:28
Witam.
Mam do Państwa pytanie.
Prowadzę działalność na na ryczałcie, zwolnioną z VAT, i zawsze ZUS (w moim przypadku tylko zdrowotny, ponieważ pracuję w oparciu o umowę o pracę) płaciłem w miesiącu którego składka dotyczyła.
Czyli za Styczeń do 31 stycznia, za Luty do 28 lutego, za Marzec do 31 marca i tak dalej.
Ale teraz za Kwiecień się zgapiłem i zapomniałem. Oczywiście mam czas do 10 maja, więc z ZUSem nie ma żadnych problemów - zapłacę do jutra.
Tylko niestety podatek za Kwiecień już nie będę mógł pomniejszyć o zdrowotne, bo opłaciłem je w maju.
I tu się pojawia moje pytanie.
Przykładowo w październiku mam duży obrót i chciałbym odliczyć dwie składki. Za Wrzesień płacę 10 Października, za Październik 31 Października. No i później już opłacam składki zdrowotne jak dotychczas - do końca miesiąca którego składka dotyczy.
Czy w październiku będę mógł odliczyć dwie składki zdrowotne od podatku?
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-05-09 12:52
TAK. Odliczanie składki zdrowotnej ( a właściwie jej części odpowiadającej 7,75% podstawy ) dotyczy ujęcia rocznego. Chodzi o odliczenie od podatku za ROK, składki zapłaconej w ROKU.

Można więc w jednym 'tłustym' miesiącu odliczyć przy wyliczaniu zaliczki kilka składek z poprzednich miesięcy niedoliczonych z powodu braku przychodów.

Podstawa- art. 13 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w powiązaniu z art. 27b Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co więcej w Pana sytuacji, jeśli za dany rok nie odliczy Pan całej odliczalnej rocznej składki zdrowotnej z tyt. DG od podatku z DG- resztę może Pan odliczyć od podatku z etatu, czyli w PIT 37 wraz ze składką wykazaną w PIT 11.
tix1 / 2013-05-09 13:00
Czyli nie zapłacę gapowego.
W "tłustym" miesiącu odliczę dwie składki,a w PIT37 nie będzie czego dodatkowo odliczać.
Oczywiście jeśli nic się w mojej działalności nie zmieni.
Bardzo dziękuję za pomoc.

Najnowsze wpisy