Forum Forum podatkoweOdliczenia

Odliczenie zdrowotnego ryczaałt i PIT 37

Odliczenie zdrowotnego ryczaałt i PIT 37

desty / 78.8.233.* / 2010-01-03 17:37
Mam takie pytanie. Jestem zatrudniony w firmie i co rok składam pit 37. Jednak od 3 mies. prowadzę działalność na ryczałcie i płacę zdrowotne. Niestety w ciągu tych 3 mies. zarobiłem tylko 1000 zl a podatek wyszedł 55 zł. Zdrowotne wyniosło mnie 680 zł i nie mam od czego odliczyć. Z tego co wiem pozostałe zdrowotne mogę odliczyc z Pit 37 ale jak to zrobić ile odliczać w PIt 28 a ile w Pit 37
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-01-03 20:43 / Tysiącznik profesjonalny
Za 3 miesiące zapłaciłeś zdrowotnego dokładnie 672,72.... ale wpłacasz 9%, a odliczasz 7,75%. Należy też pamiętać, ze do celów podatkowych odliczasz w miesiącu wpłaty.... czyli jak rozpocząłeś DG w październiku, a pierwsze zdrowotne wpłaciłeś w listopadzie (za październik), to ryczałt z października nie miałeś o co pomniejszyć, bo płatność zdrowotnego wyniosła zero w paxdzierniku.
Napisz kiedy wpłacałeś zdrowotne i w jakim miesiącu wyszedł Ci ryczałt i w jakiej wysokości.... bo inaczej trudno powiedzieć, co i od czego odliczyć (a precyzja być musi) :-)
destylates / 78.8.55.* / 2010-01-04 22:56
Zdrowotne zapłaciłem za wrzesień, październik i listopad więc 3 miesiące za grudzień zapłacę w styczniu. W październiku wystawiłem rachunek na 1000 zł i to wszystko do końca roku już nic więcej nie miałem. Chodzi o to czy mogę zdrowotne odliczyć z pit 37 bo z pit 28 to ja wiele nie odliczę. Wogóle to nie wiem jak to ująć w książce.
belladonna / 2010-01-05 17:24 / Tysiącznik profesjonalny
Zdrowotne do odliczenia z DG (3 miesiące) masz w wysokości 579,30. Czyli w PIT-28 jeśli ryczałt wyjdzie 55 zł, to odliczasz zdrowotnego 55 zł, a resztę, czyli 524,30 zł dołożysz do zdrowotnego w PIT-37 i odliczysz od podatku z pracy :-)
PS To jest jak najbardziej zgodne z przepisami, bo w PIT-37 odliczasz zapłacone zdrowotne (7,75), które nie znalazło pokrycia w podatku z DG. Owszem możesz w PIT-37 odliczyć całe, a to 55 zł z PIT-28 wpłacić, ale chyba sensu nie ma skoro w PIT-37 są różne ulgi :-)
destylates / 78.8.55.* / 2010-01-05 23:12
Dziękuje bardzo o to mi chodziło. Jeszcze dwa pytania jak w książce ewidencji odliczyć zdrowotne bo nie ma takiej rubryki. Pyt 2 czy w Pit 28 wpisać zapłacone zdrowotne w kwocie 55 zł a resztę doliczyć w pit 37 ? Wogóle skąd można wziąć wzór np. jednego miesiąca gdzie będzie jakis tam przychód obliczyć podatek należny a potem odliczyć zdrowotne bo książka ewidencji jaką nabyłem jest jakos mało zrozumiała.
belladonna / 2010-01-06 18:25 / Tysiącznik profesjonalny
Z tego co pamiętam zdrowotne może być wykazane do wysokości ryczałtu, więc wpiszesz 55 zł, skoro ryczałt wychodzi w tej wysokości.... w ewidencji przychodów nic nie wpisujesz co do zdrowotnego.... masz dowód wpłaty, a ryczałt pomniejsza się o zdrowotne (to wynika z ustawy). Resztę doliczasz do zdrowotnego z pracy w PIT-37... dowodem są dowody wpłaty na zdrowotne z DG w razie "w" :-)
Saba199 / 194.116.138.* / 2013-02-25 20:05
Ja sobie zrobiłam tabelkę w exelu w celu wyliczenia należnego ryczłtu: w wierszach kolejne miesiące, a kolumny są takie:
m-c, kwota przychodu, kwota składek ZUS, kwota do opodatkowania ryczałtem, wyliczony ryczałt, kwota składki zdrowotnej(max 7,75% podstawy lub do wysokości ryczałtu)), kwota do zapłaty. Miałam chorobowe i rozliczam je w pit 37 z mężem. Niestety formularz nie pozwala odliczyć zdrowotnej wyższej niż zasiłem chorobowy, chociaż pozostaje jeszcze do zapłaty podatek i nierozliczona cała skł. zdrowotna. Nie wiem co z tym zrobić?
belladonna / 2013-02-25 21:26 / Tysiącznik profesjonalny
Jak na ryczałcie miałaś DG to PIT-37 wspólny z mężem nie możesz złożyć (wyklucza to DG na ryczałcie jednego z małżonków). Tylko i wyłącznie PIT-37 indywidualny możliwy :)

Najnowsze wpisy