Forum Forum prawnePracy

odmowa udzielenia urlopu wychowawczego

odmowa udzielenia urlopu wychowawczego

beaciunia / 2012-06-06 10:46
W przyszłym tygodniu kończy mi się urlop macierzyński, złożyłam wniosek do pracodawcy o przyznanie mi urlopu wychowawczego, ale odmówił!! Czy miał do tego prawo? wydawało mi się, że to mi się należy po prostu a wniosek jest tylko formalnością.
Wyświetlaj:
beaciunia / 2012-06-06 12:21 / Bywalec forum
jeśli dwa tygodnie przed rozpoczęciem, to czy może być tak, ze na kilka dni wrócę do pracy po macierzyńskimi dopiero pójdę na wychowawczy? czy musi być zachowana ciągłość?
szklarek / 2012-06-06 12:34
Może tak być, nie musi być ciągłości. To nie dodatkowy urlop macierzyński.

Można też wykorzystać po macierzyńskim u. wypoczynkowy, którego w wypadku, gdy jest wnioskowany bezpośrednio po macierzyńskim nie można odmówić- co wynika z art. 163, par. 3 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe/art-163
szklarek / 2012-06-06 11:16
Co do zasady- NIE.

Chyba, że nie ma Pani prawa do tego urlopu- bo zatrudnienie Pani jest krótsze niż 6 miesięcy.

Drugi powód- braki formalne - wniosek taki ma być złożony:
- na piśmie i podpisany
- na min. dwa tygodnie przed rozpoczęciem
- wraz z pisemnym oświadczeniem drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Oświadczenie to nie jest wymagane:

w razie ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej;
w razie ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego z opiekunów dziecka;
gdy zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia.

Wtedy urlop nie tyle może być odmówiony, co zostaje udzielony po usunięciu ww braków, czyli po uzupełnieniu, najpóźniej 2 tygodnie od uzupełnienia.

Podstawa- art.186 KP i Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego

Najnowsze wpisy