Forum Forum prawneCywilne

Odpowidzialnosc za długi a spadek !!!

Odpowidzialnosc za długi a spadek !!!

Talizman / 83.17.51.* / 2009-01-06 10:15
Witam !
Wuj zmarł w kwietniu 2008r pozostawiając po sobie sporo długów i pożyczek. Po wysłaniu Aktów Zgonu sprawy w większości banków zostały zamknięte poprzez działania ubezpieczycieli. Jednakże jeden z banków (Aig...9000zł.) w dalszym ciągu przesyła wezwania do zapłaty, strasząc bankowym tytułem egzekucyjnym. Dodam ze w sierpniu odbyła się sprawa spadkowa, spadek przyjęło ok 8 spadkobierców. Jest wola spłaty przez spadkobierców zaciągniętej pożyczki przez zmarłego wuja jednak dopiero po spieniężeniu nieruchomości ( masa spadkowa po wuju), oczywiście jest to trochę czasochłonne ( US, spółdzielnia itp) Moje Pytania:
Czy bank może odrazu wystawić tytuł egzekucyjny na spadkobierców? Nie został jeszcze poinformowany o wyroku (ustalenie spadkobierców ), jak to wygląda w praktyce ?
W jaki sposób spadkobiercy odpowiadają za dług w tym przypadku, tzn czy solidarnie czy tez jak np w spółkach cywilnych wierzyciel egzekwuje z jednego a reszta " się rozlicza" ?
W razie egzekucji komorniczej co będzie pierwszym przedmiotem egzekucji - masa spadkowa czy majątki osobiste spadkobierców ?
Rozpocząć kontakt z bankiem czy tez na razie czekać...
Dziękuje z góry za odpowiedz
Pozdrawiam !
Wyświetlaj:
Ravae111 / 2009-01-08 23:26
Ten problem regulują przepisy art. 1030 i następne kodeksu cywilnego. Podstawowa zasada jest taka, że do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku. Zakładam teraz, że cała ósemka spadkobierców przyjęło spadek wprost i że dziedziczą w częściach równych. W takim wypadku, zresztą w każdym innym również, poza postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku, trzeba przeprowadzić kolejne, o dział spadku. Można to zrobić również u notariusza, szybciej, ale drożej. Po co się to robi?? A no właśnie... Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów. Natomiast od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości przypadających im udziałów. Jeśli więc dziedziczyli wprost i po równo, to 8.000 długu, podzieli sie po równo na 8 osób, i po sprawie. Ale do czasu działu spadku, bank może żądać spłaty całości od jednego z nich, a jemu służy regres do pozostałych spadkobierców.
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-08 19:38
spadkobierców 8 (scheda spadkowa podzielona na 8. długi podzielone na 8. Z wierzycielami rozmawiać można było wcześniej (odpadają koszty komornicze).Ale na ugdę z wierzycielami nigdy za późno.

Najnowsze wpisy