Forum Forum prawnePracy

Odpowiedzialność majątkowa za kradzież towaru dobrze nie zabiezpieczonego

Odpowiedzialność majątkowa za kradzież towaru dobrze nie zabiezpieczonego

Raqqqq / 83.13.208.* / 2009-10-01 10:15
Witam serdecznie,

Pracuje jako sprzedawca małego punktu w markecie od miesiąca. Podpisałem odpowiedzialność majątkową w której był między innymi punkt, który mówił, że potwierdzam, iż towar jest dobrze zabezpieczony, oraz inny punkt, mówiący o tym, że pracodawca zobowiązuje się do należytego zabezpieczenia towaru. Podpisałem ją, ponieważ, na pierwszy rzut oka wszystkie zabezpieczenia wyglądały dobrze. Szafki i gabloty zamykały się odpowiednio.
Jednak już po paru dniach pracy wyszło szydło z worka. Szafki można otworzyć w kilka sekund lekko nimi potrząsając, a większość gablotek także w kilka sekund można otworzyć bez pomocy klucza.
Problem zgłaszałem ustnie kierownikowi, który mówił, że o tym wie, ale takie to już jest.

Po inwentaryzacji okazało się, że brakuje sporo towaru za który mam zapłacić. Nie wiem co mam zrobić. Gdy odmówiłem, podpisania dokumentu obciążającego mnie kwotą za zaginiony towar powiedziano mi, że skierują sprawę na policję.

Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Nie czuje się winny, bo straty nie są moją winą.

Czy powinienem się obawiać sprawy sądowej, jeśli towar był i jest źle zabezpieczony i gdy to zgłaszałem choć podpisałem umowę o odpowiedzialność?

Co mi grozi z założonej sprawy w sądzie?

Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź!

Pozdrawiam,
Bartek
Wyświetlaj:
viti444 / 83.25.194.* / 2009-10-07 12:55
Miałem podobny przypadek w swojej pracy jestem pracodawcą ubytek towaru był spory ok 5.000 zł ale dogadałem się z pracownikami , że 50 % ubytku ja biorę w koszty a resztę odpracują w postaci dodatkowo przepracowanych nadgodzin , które nie beda zapłacone .Generalnie jeżeli pracownikowi nie mozna udowodnic , że towar ukradł nie można od niego żądac zapłaty za cały towar ale istnieje ogólny przepis , że mozna od pracownika żądac naprawienia szkody za tzw. zaniedbania do wysokości 3 krotnego wynagrodzenia za pracę .W sądzie pracodawca bedzie musiał udowodnic , że wina leży po stronie pracownika ale to nie jest łatwe bo jeżeli np.klucze do sklepu miał jeszcze ktoś inny to raczej sprawę przegra ale twoje sytuacja jest trudna z uwagi na umowę o odpowiedzialności .Jezeli nie jesteś winny ja bym nie płacił nich sprawa idzie do sądu. Masz sporo argumentów bo w momecie podpisania nie znałes zagrożeń.
maniche / 193.111.166.* / 2009-10-01 16:42
Zgodnie z umową musisz zapłacić za skradziony towar.
Przemcio71 / 2009-10-07 02:34
Zgodnie z umową pracodawca zobowiązał się do należytego zabezpieczenia mienia.
Problem polega na tym jak udowodnić, że tego nie dopełnił.
W końcu za rozklekotaną gablotę to Ty też odpowiadasz.
Trzeba było, może naprawić ją z własnej kieszeni albo najlepiej kupić nową :)

Najnowsze wpisy