Forum Forum prawnePracy

odprawa a L 4

odprawa a L 4

Maksik2 / 2012-03-26 17:42
W czasie wypowiedzenia zachorowałem/ostatnie 2 tygodnie/ trzeciego miesiąca wypowiedzenia. W jaki sposób zostanie mi wyliczona odprawa, czy na wysokość odprawy będzie miał wpływ, że otrzymywałem zasiłek chorobowy tj, pensja pomniejszona do 80%.
Wyświetlaj:
Maksik2 / 2012-03-26 21:27
okres wypowiedzenia kończy mi się z końcem marca, choruję od 14.03, mam zwolnienie do 12.04 i prawdopodobnie zostanie ono przedłużone o kolejne 30 dni, tak więc wypowiedzenie przedłuży mi się conajmniej do połowy maja. Czy za ten okres półtoramiesięczny zakład może obniżyć mi odprawę, np półtorej odprawy do 80% / przysługuje mi odprawa 3 miesięczna
szklarek / 2012-03-27 11:10
Zwolnienie lekarskie NIE przedłuża okresu wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się w pierwotnie określonym terminie, tyle że od następnego dnia wypłatę chorobowego, już jako zasiłku przejmie ZUS. Świadectwo pracy dostanie Pan ewentualnie po prostu pocztą, dokumentacja płacowa na potrzeby zasiłku zostanie przez pracodawcę przesłana do Zakładu.
Może on być niższy- bo zasiłek PO ustaniu ubezpieczenia ma ograniczoną podstawę do przeciętnego wynagrodzenia.

W kwestii wysokości odprawy, gdy było chorobowe już się wypowiedziałem.
Maksik2 / 2012-03-27 17:31
Dziękuję serdecznie, czy może Pan jeszcze podpowiedzieć jak taki zasiłek chorobowy się oblicza, moje przeciętne wynagrodzenie wynosi/ło/ 2500zł brutto, zdaję sobie sprawę, że od pracodawcy będzie to 80%, a z ZUS-u?. Pozdrawiam
szklarek / 2012-03-27 18:53
Będą się różnić, bo zasiłek chorobowy nie podlega składce zdrowotnej tak jak wynagrodzenie chorobowe. No i będzie różna liczba dni w marcu i w kwietniu.
A 80% nie oznacza wypłaty 80%, tylko to, że podstawa wynagrodzenia chorobowego wynosi 80% średniej z 12 miesięcy poprzedzających chorobę. Ale do wynagrodzenia chorobowego nie stosuje się pracowniczych zryczałtowanych KUP i nie podlegają one składkom społecznym.

Nie jestem księgową, tego słupka nie policzę więc precyzyjnie.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;obliczyc;wynagrodzenie;na;chorobowym,172,0,361132.html
szklarek / 2012-03-26 20:28
Generalnie- chorobowe nie wpłynie na obniżenie odprawy, bo te dwa tygodnie z niższym wynagrodzeniem zostaną odliczone w procesie naliczania jej wysokości.

Podstawa prawna:

-art. 1, art. 8, art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
-§ 14-17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop

Najnowsze wpisy