Kiepsko wyglądałby los Pan odwołania, jeśli w tym wypadku poza utratą wskazanego paliczka nie doszłoby do żadnego innego uszczerbku na zdrowiu/ciele.
Powodem jest to, że przy tym świadczeniu (odszkodowaniu z ub. wypadkowego) NIE ma znaczenia rodzaj pracy wykonywanej, a więc to jakie konsekwencje dany uszczerbek wywoła dla ubezpieczonego w kontekście jego wykształcenia, pracy itd. Co ma np. miejsce przy ustalaniu prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy.
Zatem za taki sam uszczerbek np. w obrębie palca- odszkodowanie będzie identyczne dla bufetowej jak i ...pianisty.
Aktem wykonawczym do USTAWY
z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest
Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych
zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku
oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.
Które reguluje szczegóły i zawiera dłuuugą tabelę uszczerbków i ich stopnia, które orzecznik MUSI stosować. O ile w części uszczerbków ma widełki, o tyle w Pana konkretnym właśnie 3%- jako jedyną opcję.
Kolega miał inny palec uszkodzony albo w innym zakresie.
Tu tekst:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2013,000,954.html
Pana pozycja w zestawieniu- 140.
Proszę jednak zajrzeć do poz. 141- tu jest SZANSA, bo jak rozumiem z opisu sytuacji doszły nowe skutki, objawy spełniające opis w zakresie a) lub b)- czyli do uzyskania potencjalnie nawet dodatkowe 4%.
W odwołaniu należy zatem podnieść te dodatkowe ograniczenia funkcjonalności palca. Każda dodatkowa dokumentacja medyczna będzie atutem. Można też wprost wskazać na nieuwzględnienie w decyzji ZUS uszczerbku z poz. 141 Rozporządzenia.
Powodzenia.