Forum Polityka, aktualnościKraj

OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Wyświetlaj:
Romano2323 / 170.252.72.* / 2013-07-03 13:44
Mnie problem nie dotyczy wszystkie skladki PAYE sa kumulowane przez Revenue Ireland :):):).
MatkaPolka777 / 83.19.161.* / 2013-07-03 13:43
kto pomnaża? Idiotyczne pytanie. Powinno brzmieć kto skuteczniej je przepuszcza. I u kogo ewentualnie jest szansa na szczątkowe odzyskanie.
Matka nie Boska / 78.147.6.* / 2013-07-03 13:11
kobiety pozostajace w domu i opiekujace sie dziecmi latami sa ofirami w tym kraju, gdyz jesli nie placa skladek Zus oraz nie odkladaja prywatnie /inwestuja inaczej prywatnie na przyszla emeryture w tym czasie, nie tylko pozbawiaja sie jej zupelnie ale nawet nie moga odziediczyc emerytury po mezu, a wiec w tym wielce poboznym kraju, ktorym kaza rodzic na potege i chronic niepoczete i pocztee- KOBIETA MATKA jest nikim, wyprowadzona na manowce i pozostajaca z reka w nocniku! Kobiety jesli nie pomyslicie o sobie same to nikt w tym patrarchalno-koscielnym zaklamanym kraju o Was nie pomysli.Pomyslcie o sobie same.
zbig111 / 83.143.101.* / 2013-07-03 12:35
13 lat inwestowania i 5% różnicy kto ma się wstydzić
ron2000 / 79.191.179.* / 2013-07-03 11:53
Normalny, przeciętny Polak nie płacący przymusowego "ubezpieczenia" do ZUS, a oszczędzał te składki ( ok. 1 tys. zł/m-c ) przy kapitalizacji miesięcznej 4% p.a. po 40 latach pracy uskładałby kapitał 1,18 mln zł! To dawałoby mu 3 278 zł miesięcznie przez 30 lat życia bez żadnych inwestycji! Do tego pieniądze te były dziedziczone.
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 13:07

Normalny, przeciętny Polak nie płacący przymusowego "ubezpieczenia" do ZUS

Normalny, przeciętny Polak to taki co płaci przymusowo składki. Z tych składek są finansowane świadczenia emerytalne dla tych ludzi którzy już nie pracują, a którzy jak pracowali to płacili na poprzednich emerytów. Jeśli tego nie rozumiesz to myślę, że ci wyjaśniłem na czym to polega. Na pewno nie rozumiesz czym jest ZUS bo gdybyś rozumiał to byś nie napisał tego co napisałeś. Gorzej, że tłumaczy się temu naszemu ludowi na okrągło a do tego ludu nic nie trafia.
Matka nie Boska / 78.147.6.* / 2013-07-03 13:18
zapenw chodzilo komus o to,ze gdyby mial wybor i nie musialby placic "zmuszony" skaldek ZUS a inwestowalby sam, moglby liczyc na znacznie wiekszy zwrot z inwestycji niz bardzo watpliwa "inwestycja" w eeryture ZUS.Ja rowniez jestem za calkowita wolnoscia i chce wybrac co zrobie z moja skladka i jaka ma byc jej wielkosc i w co ja zainwestuje , kazdy ma prawo nie inwestowac wcale na swoja emeryture z pelnymi konsekwencjami, poiwnien jedynie placic skladke zdrowotna, jesli mysli o korzystaniu z panstwowej sluzby zdrowia.Kazdy powinien byc wolny jak dzika swinia bez nakazow i zakazow- to jest dopiero wolnosc i demokracja. to co mamy teraz to paranoja i demagogia zlych i jeszcze gorszych demagogow populistow.
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 14:45

moglby liczyc na znacznie wiekszy zwrot z inwestycji niz bardzo watpliwa "inwestycja" w eeryture ZUS

To nie jest inwestycja. To jest zobowiązanie. To jest to co jesteśmy winni poprzednikom. Ale przecież to nie wyklucza inwestycji we własną przyszłość. Można inwestować ale najpierw trzeba wypełnić zobowiązanie.
Ze składką zdrowotną to jest tak, że albo powszechny system ubezpieczenia zdrowotnego albo leczenie dla najbogatszych. To dzięki powszechnemu ubezpieczeniu oraz dofinansowaniu z budżetu przeciętny człowiek może się leczyć. Nakład na placówkę zdrowia, na wyposażenie, urządzenia diagnostyczne, procedury medyczne, lekarstwa za które przecież płacimy mały procent wartości są tak astronomicznie wielkie, że bez solidarnego składania się na to, mało kto mógłby się leczyć. Gdyby każdemu po wyjściu z lecznicy dawano kartkę z kwotą jaką musiałby zapłacić za leczenie to oczy niejednemu wyskoczyłyby z orbit.
Kazdy powinien byc wolny jak dzika swinia bez nakazow i zakazow-

I ten ustrój daje wolność. Daje bo wolność to też pewność, że jak zachoruję to mnie wyleczą, a jak przestanę pracować to dostanę jakieś pieniądze na przetrwanie biologiczne. Bez tego to jaka to wolność? A wiadomo w życiu bywa różnie. Rzadko tak jak byśmy sobie wymarzyli.
wsxcgyh / 95.50.18.* / 2013-07-03 11:42
Jeśli nie daj Boże polskie obligacje będą warte kiedyś tyle co papier to co mi po tym że mam te obligacje w OFE ??
Nie mamy euro więc kto nas obroni w razie kryzysu na miare Grecji ??
FDA / 188.116.35.* / 2013-07-03 14:28
Jesli tak się stanie to znaczy że mamy "armageddon" i finanse publiczne leżą w gruzach a co za tym idzie i ZUS.
Zapewniam cię że raczej zmniejszą waloryzację do zera, a nawet obetną emerytury zanim przestaną spłacać zobowiązania wynikające z obligacji.
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 12:15

Jeśli nie daj Boże polskie obligacje będą warte kiedyś tyle co papier

A dlaczego mają być tyle warte? Węszysz jakiś kataklizm?
w razie kryzysu na miare Grecji ??

Sam nie wiesz co pleciesz.
ijestgitwogóle / 145.237.104.* / 2013-07-03 11:15
Pałka, zapałka, dwa kije, kto cię okradnie ten kryje (współsprawców napadu)
Centurion / 95.40.232.* / 2013-07-03 11:13
Pieniedzy w ZUS-ie nie ma. Po co więc porównywać pieniądze, których nie ma do tych, które są? Wiadomo, że tych, których nie ma jest dokładnie "zero".

Ktoś proponuje mi zamianę faktycznych pieniędzy/aktywów na obietnicę, że kiedyś mi coś (być może) odda. Traktują mnie jak idiote.
Tylko ten, który chce mi dzisiaj zabrać, nie będzie tym samym, który będzie miał oddać.
blaise77 / 46.183.209.* / 2013-07-03 11:00
Środki finansowe na OFE można dziędziczyć, więc w takim razie powinna być czwarta opcja- przelew pięniędzy zgromadzonych w OFE na konto. Wtedy chociaż miałbym pare groszy na własny wkład na mieszkanie. Wszystkie inne opcje to jest kradziesz, a problemem są tylko przywilenie i niesprawiedliwiść systemu emerytalnego.
FDA / 188.116.35.* / 2013-07-03 11:53

Wtedy chociaż miałbym pare groszy na własny wkład na mieszkanie

OFE są na utrzymanie się gdy już będziesz na emeryturze.
Na mieszkanie to załóż sobie książeczkę oszczędnościową!
gość1093 / 212.91.12.* / 2013-07-03 10:28
Wg Wikipedia Vincent Rostowski jest wnukiem Jakuba Rothfelda.
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 11:32

Wg Wikipedia Vincent Rostowski jest wnukiem Jakuba Rothfelda.

Silny życiorys. Pewnie Jacek jest dumny ze swojego dziadka. Na pewno. Każdy przy zdrowych zmysłach byłby z dziadka który miał taki dorobek życiowy.
Wnuki Jacka Vincenta taż są dumne ze swojego dziadka. W końcu wybitnego, jednego z najwybitniejszych dzisiaj ekonomistów. My Polacy to mamy czasem szczęście, że we właściwym momencie trafiają nam się tacy jak Balcerowicz a dzisiaj Rostowski.
sisley / 213.77.28.* / 2013-07-03 10:15
Jeżeli okradli mnie pieniędzy w OFE to kolej na resztę tego co udało mi się uzbierać po 30 latach ciężkiej pracy.Trzeba tylko znaleźć pretekst. W ten sposób wrócimy do korzeni-czasów Bieruta, Gomółki czy tow.Gierka.
Głosujcie lemingi dalej na PO to nie będziecie musieli wyjeżdżać za granicę-bo będzie zamknięta, będziecie mieć pracę po 3 fakultetach-w PGR-ach. Zamiast teorii Marks będzie liberalizm z sądami i policją wynagradzaną za odpowiednie sądzenie i pałowanie.
jam to ekonomista / 2013-07-03 11:11 / Bywalec forum
zawsze można głosować na PIS a wtedy nie będziesz musiał pracować, wystarczy ci np. piątka dzieci to będziesz otrzymywał 5 tys miesięcznie. Czeka nas to już od 2015 roku, no chyba żeby obietnice wyborcze miały zostać niespełnione, ale nie wydaje mi się by taki szlachetny, słowny i prawdomówny człowiek nie dotrzymał obietnic.
mikimouse / 89.66.30.* / 2013-07-03 10:04
Rząd jest nieudolny i niedouczony powinien podać się do dymisji. Ciekawe jak by PEŁOWCZYKI grzmieli na alarm odwołania jak by rządziło SLD czy PIS ? i wychodziło z takimi pomysłami. Za tych rządów nawet nie śmieli wspomnieć o rabowaniu emerytów.
Nie wiem jak ten przypadek nazwać RUDY zabiera biednym i daje bogatym !
By żyło się lepiej, jemu i jego kolesiom.
JESTEM ZA ODWOŁANIEM TEGO RZĄDU, KTO JESZCZE ?
POcocitakirzadcojestdodupy / 91.225.132.* / 2013-07-03 13:39
Ja jestem za skasowaniem im majątków i wyrówniem strat a jak nie to sprzedać ich na częsci - nerki etc. Saleta pokazał ze można. Jakby tak było jeden NOWAK z drugim Grasiem by się 5 razy zastanowił zanim by wziął zegarek do ręki . You know what I mean?
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 10:33

Nie wiem jak ten przypadek nazwać RUDY zabiera biednym i daje bogatym !

No to widać, że nie wiesz. I dobrze, że pytasz. Czuję się w obowiązku Ci odpowiedzieć. Rudy zabiera bogatym a oddaje biednym. To Kaczor dawał bogatym. Chociaż za Kaczora w wyniku obniżenia podatku PIT oraz składki rentowej zostawało mi w kieszeni parę groszy to zawsze mówiłem, że to był głupi błąd. Bo za Kaczora była taka koniunktura, że pieniądze sypały się z nieba i trzeba było skubać pieniadze z myślą o przyszłości. Tym bardziej, że i wtedy był deficyt budżetowy. I deficyt w ZUS. Tak tak kolego mimo takiej koniunktury. Ale Kaczor podczas swoich politycznych pielgrzymek na Jasną Górę usłyszał pewnie jakiś głos z góry, że Bóg tak kocha jego oraz to pisowskie plemię, że ześle im wieczną bajeczną koniunkturę. [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
xjasiux / 79.185.5.* / 2013-07-03 10:04
Rostowski musi zasłonę dynmną robić, bo jest super kreatywnym księgowym a nie ministrem finansów. Może odpowie mi Pan Vincent na małe zagadnienie. 18 miliardów - tyle kosztowało pomnażanie pieniędzy w OFE w przeciągu 14 lat. Ile kosztowało nas zarządzanie wirtualnymi pieniędzmi przez ZUS? O odpowiedź proszę Vincentego Rostowskiego...18 mld zjedzonych wg rządu przez OFE to niewiele i wystarczy do tego prosty rachunek: liczba kont to ok 14 MLN, zakładając, że tyle kont jest od początku, to przez 14 lat z każdego konta zostało pobrane w formie opłaty 1.285 zł, roczine daje to na jedno konto 91,84 zł czyli 7,65 miesięcznie...Więc pytam o co tyle hałasu? Ile przez 14 lat kosztowało podatników utrzymanie ZUSu? BTW: zgodnie z raportem NIK od 2002 roku rządy w Polsce zmarnowały (środki wydawane niezgodnie z prawem, zmarnowane przez niegospodarność, zawyżone ceny państwowych zakupów i błędy księgowe) 128,8 mld zł! I gdzie komisja śledcza? W 2012 roku padł rekord 19 mld czyli tyle ile w OFE za 14 lat pracy! Panie Vincent i inni rządzący w tym czasie - po co to mydlenie oczu?
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 10:17

. Ile kosztowało nas zarządzanie wirtualnymi pieniędzmi przez ZUS?

Najpierw biedaku musisz wiedzieć czym jest ZUS i czym się zajmuje. Dopiero potem pytaj. Jak już będziesz wiedział o co pytać.
mar475 / 91.238.143.* / 2013-07-03 11:06
ZUS = ZAKŁAD UTYLIZACJI SZMALU. Inaczej: piramida finansowa zbudowana w świetle prawa. Przecież każdy choć trochę myślący wie, że to szkodliwa społecznie instytucja. A Ty masz jakieś wątpliwości?
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 11:19

Przecież każdy choć trochę myślący wie, że to szkodliwa społecznie instytucja.

A na czym ta szkodliwość polega?
Ktos403 / 109.173.152.* / 2013-07-03 13:48
Debos ty tak na serio czy nic nie rozumiesz ? Myślę, że musisz zacząc od podstaw ekonomii, skąd się biorą pieniądze i inwestycje. Nawet średnio inteligentny Polak odłożyłby lepiej niż w ZUS. Ciekawe jak mocno trzeba wielbić Tuska żeby być tak ślepym. Jeszcze polecam przestudiować na czym polega demografia i jak wpłynie to na ZuS.
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 15:05

Debos ty tak na serio czy nic nie rozumiesz ?

Zależy o co pytasz. Jeśli o to czy ja wiem na czym polega szkodliwość ZUS to nie rozumiem. Ja wiem, że ZUS nie jest szkodliwą instytucją. Jak niezbędna instytucja może być szkodliwa? Ale gdybyś odpowiedział wprost na moje pytanie to może byłbym mądrzejszy? Bo nie wiem w czym trudność? Pytanie było proste.
Nawet średnio inteligentny Polak odłożyłby lepiej niż w ZUS.

W ZUSie nie odkłada się pieniędzy. ZUS zbiera i natychmiast przekazuje pieniądze w formie świadczeń emerytalnych. ZUS zbiera i prowadzi dokumentację. Pilnuje też żeby regularnie wpływały składki od płatnika oraz prawidłowość naliczania składek przez płatnika czyli podejrzewam też między innymi i od twojego pracodawcy. Co w tym może być szkodliwego? Mnie się wydaje, że ZUS jest bardziej służebny niż szkodliwy.
Kocur Felix / 212.160.172.* / 2013-07-03 09:32
Aby Polakom w Polsce żyło się lepiej, aktualny rząd powinien natychmiast podać się do dymisji.
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 10:04

aktualny rząd powinien natychmiast podać się do dymisji.

My patrioci, prawdziwi Polacy daliśmy w wyniku demokratycznych wyborów temu najlepszemu z możliwych dzisiaj rządowi mandat do sprawowania władzy. Następne wybory za dwa lata. Do tego czasu masz szanować władzę naszego kraju. A jak ci emocje nie dają spokoju to może weź jakieś kropelki.
europa_2013 / 81.210.106.* / 2013-07-03 10:47
Ależ napuszona faszystowsko-komunistyczną retoryką frazeologia.Ale niestety tak jak kiedyś kryzys wyniósł do władzy Hitlera tak teraz w Polsce wyniósł do władzy PO czyli najbardziej populistyczną i demagogiczną partię o skrajnie antyeuropejskim i antywolnościowym programie.To smutne że w Polsce po doświadczeniach komunizmu i faszyzmu wciąż znajdują się zwolennicy tych opcji.
persian / 83.5.183.* / 2013-07-03 09:27
a co takiego stalo się w czerwcu polskim gracom na GPW?g...no. Teraz bedo odkupywać i mówić, co jest lepsze dla emeryta-czyste jaja!!!

Najnowsze wpisy