Forum Forum emerytalneOFE

OFE gorsze od ZUS. Wszystko przez bessę i prowizje

OFE gorsze od ZUS. Wszystko przez bessę i prowizje

Wyświetlaj:
dr ekonomista / 195.116.95.* / 2009-01-09 10:01
Panie Arkadiuszu, bardzo piękny i gładki komentarz. Jedynie ostatnie zdanie pokazuje skalę problemu.

Dla OFE głównym celem nigdy nie było i raczej nigdy nie będzie wypracowywanie pieniędzy na rzecz ubezpieczonych. Głównym celem OFE było i jest zasilanie kapitałowe Giełdy Wraszawskiej. Interesy ubezpieczonych są więc na szarym końcu. Gdyby ubezpieczony był najważniejszy, to powinien mieć możliwość rezygnacji z drugiego filaru, a takowej nie ma. Gdyby był ważny, to miałby możliwość wybrania pomiędzy ZUS a OFE, a takowej też nie ma. Gdyby chociaż troszeczkę ważny to po jego śmierci nie wypłacone pieniądze stawały by sie własnością jego najbliższych, ale tak to miało być. Gdyby chociaż udawano, że się nim ktokolwiek interesuje, to gwarantowanoby skumulowaną stopę zwrotu na poziomie ZUS. O prowizjach pobieranych przez OFE szkoda pisać, to jest zwykły rozbój w biały dzień.

Podsumowując, obecna sytuacja daje się streścić jednym zdaniem - po raz kolejny robi się wielu cwaniakom dobrze kosztem maluczki obdzieranych ze skóry i ich pieniędzy pod hasłem dbania o ich dobro i starość. Jest to po prostu podłe ...
lciesiel / 2009-01-09 14:19 / Bywalec forum
Bo ani państwo, ani ZUS, ani jakieś OFE nie są od zapewniania ludziom bezpieczeństwa na starość. Kiedyś od tego była liczna rodzina i kawał ziemi oddany w dzierżawę. Ludzie muszą sami o siebie dbać - oni wiedzą, co jest dla nich najlepsze - a nie żaden urzędnik, czy zarządzający OFE. OFE jest od zarabiania pieniędzy dla swoich właścicieli, a nie dla klientów. Uważam za niesprawiedliwe przymusowe ubezpieczenie gdziekolwiek. Nie łudźmy się, że te wszystkie instytucje są dla nas i dla naszego dobra, itp. Największym zagrożeniem dla człowieka są jego "przyjaciele", albo różni "życzliwi" działający dla "mojego dobra".
pozdr
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-01-09 13:03
Nic dodać, nic ująć.
askop / 83.168.97.* / 2009-02-10 16:53
innymi słowy -umiesz liczyć- licz na siebie !
robikcobik / 212.160.228.* / 2009-01-09 11:30
Podzielam opinię. Dodam, że OFE zarabia na prowizji od wpłat, a nie od wypracowanego zysku. Dlatego nigdy jego celem nie będzie zwielokrotnianie zysku lecz zwerbowanie, jak największej ilości wpłacających i otrzymanie stopy zwrotu na miernej średniej, żeby nie dopłacać do biznesu.
JRS54 / 89.78.11.* / 2009-01-29 13:04
Kochani !!! L U D Z I E !! i P O L A C Y ! którzy urodzili się po 31.12.1948 r. a przed 01.01. 1969 r. i zapisali się do OFE a nie idą na wcześniejsze emerytury , RATUJMY się i uciekajmy do ZUSu puki czas . Zorganizujmy się np. pod
" O.F.E. - jest FEE i BEE " trzeba zmienić ustawę o emeryturach i rentach z FUS oraz ustawę o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych . Czekam na was!!!
manbp / 199.67.203.* / 2009-01-09 12:39
tak, ale to jest normalne. w przypadku bessy, na którą generalnie OFE nie mają wpływu, (mogą co najwyżej zmniejszyć jej skutki, ale nie odwrócą trendu) nie miałyby środków własnych, a PTE mają stałe koszty i muszą się utrzymać. prowizje są za duże, to fakt
dr ekonomista / 195.116.95.* / 2009-01-09 15:41
Nie zgadzam się, że OFE nie mają wpływu na besse. Podobnie jak nie zgadzam się, że nie miały wpływu na hosse. Mechanizm działa sprawnie. OFE mają zagwarantowany dostęp do bieżących, comiesięcznych wpływów pieniężnych. Oczywiście od razu przeliczają je na wirtualne jednostki udziałowe. Pieniądze można wtedy śmiało i bezkarnie wyminiać na papiery wartościowe, a przede wszystkim na akcje. Kiedy akcje wzrastają, wzrasta wartość jednostki udziałowej i za comiesieczną wpłatę pieniężną mamy coraz mnie jednostek. Kiedy zaś spadają, to co prawda, możemy dostać za nasze pieniądze więcej jednostek, ale spada stopa zwortu z inwestycji. Jednym słowem, żeby przeżyc należy zachować stan równowagi w cashu pomiędzy wpłatami od ubezpieczonych a wypłatami na emerytury. Dziwne jest jedynie to, że notowania poszły na pysk a okolicach pierwszych wypłat. Czyli kiedy jedynie wpłacaliśmy, wszystko szło w górę. Kiedy miały pojawić się wypłaty, notowania spadły. Po raz kolejny widać, że system ma służyć wyciągnięciu przez ludzi pieniędzy i przekazaniu ich poprzez giełdę tam gdzie trzeba, ku chwale i wielkości białych kołnierzyków
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-01-09 13:00
Nie jest to normalne. Ustawa jest skonstruowana źle i powoduje, że OFE ciągną jak największą prowizję, a to co pozostanie wkładają w byle co - bez względu na stopień ryzyka. Mogłyby mieć dużo mniejszą prowizję od wpłat i prowizję od zysku - inwestowali by bardziej zachowawczo, wykorzystywali do maksimum możliwości zarobku na wszelkiego rodzaju papierach skarbowych niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika - i byłoby super. Oni by zarobili swoje, i ja byłbym spokojniejszy, że nie stracę. A wyszło tak, że OFE pobrały swoje prowizje, ZUS wziął swoje prowizje (za przelewy), a zwrot kapitału jest prawie zerowy, często ujemny. System nas okradł - w biały dzień i patrząc prosto w oczy, nie po raz pierwszy i pewnie nie po raz ostatni.
bozzal / 213.76.139.* / 2009-01-09 15:29
Pytanie : Ile naprawde zarabiaja fundusze :
7,3% wynagrodzenia brutto kazdy pracownik idzie do OFE.
7% od tego idzie jak prowizja

Czy ktos ma ile jest suma zarobkow brutto?
teku7 / 83.4.164.* / 2009-01-10 12:24
Skoro 7,3% wynagrodzenia brutto idzie do OFE a z tego OFE pobiera 7% to łatwo można wyliczyć że OFE pobiera 0,5% wynagrodzenia brutto, czy to dużo? zaś gdy prowizje OFE zmniejsza się do 3,5% to bedyie to już 0,25% wynagrodzenia brutto
antyOFE / 83.5.230.* / 2009-01-10 15:34
teku7
Skoro 7,3% wynagrodzenia brutto idzie do OFE a z tego OFE pobiera 7% to łatwo można
wyliczyć że OFE pobiera 0,5% wynagrodzenia brutto, czy to dużo? zaś gdy prowizje OFE
zmniejsza się do 3,5% to bedyie to już 0,25% wynagrodzenia brutto

Dla mnie dużo .
antyofe / 194.181.127.* / 2009-01-09 12:04
Zgadzam sie w 100 %.
blond_milionerka / 86.136.122.* / 2009-01-09 09:55
a ja sie pytam czy to jest zgodne z konstytucja,zeby czlowieka przymuszac legislacyjnie do inwestowania swojej kasy tam gdzie sa straty i gra na rynku kapitalowym, to czy ktos chce stracic za posrednictwem funduszy powinno byc indywidualna decyzja danej osoby. OFE II filar to jeden z najgorszcyh jak nie najgorszy przekret W RP.
Pilsener / 2009-01-09 09:09 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Muszę pracownikowi zapłacić 5 tysięcy, żeby dostał 2 - skala złodziejstwa w polsce przeraża. Jak zamiast płacić 800 zł co miesiąc na ZUS przepijałbym te pieniądze a na emeryturę odkładał butelki, to statystycznie ze sprzedaży tych butelek miałbym dwa razy większą emeryturę niż z tych 800 zł odkładanych co miesiąc na ZUS.

ZUS trzeba jak najszybciej zlikwidować i zreformować w końcu system, by emerytura zależała od zapłaconych składek, a nie od partyjnego klucza. Ale nikt tego nie zrobi, bo w ZUS'ie pracują elity i ich rodziny, a dając ludziom pieniądze, których nie wypracowali zyskujemy ich głosy. Ci co wyjadą z polski nie głosują, gorzej, jak zabraknie w polsce frajerów chcących pracować na polskich polityków i ich popleczników.
lciesiel / 2009-01-09 14:23 / Bywalec forum
Częściowo się z Tobą zgadzam. Nie rozumiem tylko:

ZUS trzeba jak najszybciej zlikwidować i zreformować w końcu
system, by emerytura zależała od zapłaconych składek,

Zlikwidujesz ZUS i powołasz następnego, przymusowego molocha? Zlikwiduj ZUS i na tym zakończ, po jaką cholerę chcesz dalej składki płacić i komu?
Pilsener / 2009-01-09 16:10 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ja bym chętnie odkładał na emeryturę - ale na WOLNYM rynku, bo wtedy im więcej odłożę, tym większą mam emeryturę i te pieniądze nigdy mi nie zginą. Państwo powinno wspierać wolny rynek, a nie go ograniczać.
lciesiel / 2009-01-09 16:18 / Bywalec forum
Wolny rynek, to może się gdzieś jeszcze na Czarnym Lądzie uchował, u nas to go nie ma od czasu rozbiorów. Swoją drogą odkładanie na tzw. wolnym rynku, tez nie da Ci gwarancji zysku chyba, że w bezpieczne instrumenty ( np. obligacje ). Zawsze jednak popieram wolny wybór, nie przymus ZUSowski. Poza tym, Ty odkładasz, Ty decydujesz w co, ile, kiedy i nie karmisz z tego kilku urzędasów.
Nie zgadzam się jednak z Tobą, że państwo powinno cokolwiek wspierać. Właśnie przez to "wspieranie" rynek nie jest wolny.
Pilsener / 2009-01-11 19:02 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Wspierać wolność - gwarantować obywatelom wolną konkurencję, wolny wybór, infrastrukturę, bezpieczeństwo, sprawny aparat sądowniczy i administracyjny...
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-01-09 13:23
Zgadza się. Gdybym miesięcznie dostał na przepicie to co moi pracodawcy odprowadzają za mnie do ZUS (a ten do OFE), a wyszukanych potrzeb co do alkoholu specjalnie nie mam (kolory do mnie nie przemawiają), to cały miesiąc chodziłbym zachlany, opłaciłbym sobie prywatne ubezpieczenie lekarskie i jeszcze by zostało żeby sobie odłożyć na coś drobnego. Hmm.. nie zostałoby na emeryturę - to może bym mniej pił i odkładał na lokatę. I tak bym wyszedł lepiej niż z ZUS i OFE.
Bryś / 77.254.141.* / 2009-01-09 10:15
do "PILSENER" nie wiem chłopie czy ty masz juz zepełnie wyprany mózg, czy od urodzenia jestes taki gł.....i, przecież jasno jest dowiedzione że całe te OFE to jeden wielki przekręt a Ty dalej, z uporem maniaka twierdzisz zupełnie cos innego. Moja i nasza starość powinna byc w rękach państwa a nie jakichś magików, którzy szukają sposobów aby jak najwięcej dla siebie zarobić a Ciebie możliwie jak najbardziej wyj.....ć. Czy to jest takie odkrywcze że tego nie możesz zrozumieć ??? Czy są potrzebni pośrednicy aby kupować obligacje skarbu państwa za nasze pieniądze ??? Biorąc za to niesamowite prowizje ??? Czy nie może tego robić ZUS ??? Czy nie mozna znaleźć ludzi, którzy będą niezależni od układów i którzy będą czówać nad tym wszystkim i stworzyć taki mechanizm kontrolny aby zapobiegać jakiejkolwiek defrudacji ???
Pilsener / 2009-01-09 16:05 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A gdzie ja w tym poście napisałem, że OFE jest ok? Powierzysz swój życiowy kapitał państwu, czyli bandzie politruków co nie mają prawa jazdy, konta w banku i nie doszli w życiu nawet do prowadzenia budki z piwem? Jak chcesz to ok - ale dlaczego ja mam przez to nie mieć możliwości wyboru? Myślisz, że ja z radością płacę na OFE, jak moje dzieci nie będą nawet mogły odziedziczyć tych pieniędzy? Każdy sam powinien decydować o swojej emeryturze - państwo nigdy Ci nie zagwarantuje emerytury - jedynie zasiłek starczy.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-01-09 13:34
Wyluzuj. Pilsener ma rację. A niby skąd OFE biorą pieniądze? Z części składek do ZUS - a do tego ZUS pobiera jeszcze prowizję za przelew. Tak czy inaczej, ZUS, OFE i Urząd Skarbowy zabierają mi ok. 40% pensji. I mam być szczęśliwy? Bo odkładam na rencistów i bezrobotnych? A czy ja Robin Hood jestem? Poza tym 70% z nich to oszuści i nieroby. A jak ktoś rzeczywiście jest niepełnosprawny, to dostaje psie pieniądze - właśnie przez tych oszustów i nierobów. Będziesz potrzebował kiedyś bardzo drogiego leku, to NFZ powie że takiego nie refinansuje - dlaczego? - bo panowie przed Twoim blokiem muszą wybić codziennie po browarze, a pracy dla ludzi z ich wykształceniem w tym kraju nie ma.
Pilsener / 2009-01-09 16:07 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A policz to, co płaci pracodawca - co za różnica, kto płaci? Równie dobrze pracodawca mógłby płacić WSZYSTKO a dostawać 100% kwoty brutto a nic by to nie zmieniło, bo i tak pracodawca musi wydać 5 tysięcy żebyś dostał dwa do łapy.
lciesiel / 2009-01-09 14:28 / Bywalec forum
40 % Ci zabierają? Jesteś szczęśliwy... Dolicz podatki pośrednie, opłaty, podateczki, składeczki, a to na Fundusik Ochrony środowiska, jakiś Pefronik, a to dla głodujących w Azji, a to na walkę z ociepleniem klimatu, tu na walkę z zimą, znaczki skarbowe i inne, to zobaczysz ile Ci tego zostaje...
gandzia / 195.212.29.* / 2009-01-09 10:54
Nie wiem jak Twoja, ale MOJA przyszłość nie powinna być w rekach państwa tylko w MOICH rekach. Przez to że dzisiaj jest w rekach państwa dzieje się tak jak dzieje.

W skrócie: wara od moich pieniędzy i mojej przyszłości.
wdyrk350 / 193.111.166.* / 2009-01-09 15:40
Jestem ciekaw czy tak samo bedziesz mowić w wieku 65 lat.
Bryś / 77.254.141.* / 2009-01-09 11:08
Do "gandzi" Z całą stanowczościa popieram !!! moja przyszłość powinna zależeć tylko i wyłącznie ode mnie. Ale jeżeli już, to zdecydowanie opowiadam sie za państwem a nie za "magikami". Po za tym, niestety, ale nie wszyscy ludzie są w stanie zadbać o swoją starość i na nią uzbierać. Przyczyny są często niezależne od nich......
oldschool / 193.193.181.* / 2009-01-09 09:05
A co z tą złodziejską prowizją za transer pieniędzy do OFE. ZUS zgarnia 0,8% tylko za to, że muszą sie podzielić kasa z innymi. Powinniśmy więc to odjąć od wyniku wypracowanego przez ZUS. Może by tak ustawowo zakazać pobierania tej daniny?
tgdfhgtr4434 / 87.205.166.* / 2009-01-09 21:34
A czy zdajesz sobie sprawę, że pobranie składki (czyli np. utrzymywanie konta bankowego na które dokonujesz wpłaty) i przyporządkowanie jej do odpowiedniego konta żebyś nie darł mordy, że cię okradli bo twoja składka popłynęła do kogoś innego (a więc utrzymanie systemu informatycznego), niesie za sobą koszty? Jak tego nie wiesz, to się przymknij se swoimi "mądrymi" radami...
robikkcobik / 212.160.228.* / 2009-01-09 08:46
ZUS nie zarabia na inwestycjach. Jest dotowany przez państwo. Tak naprawdę płacąc do ZUSu nie zbierasz na swoją emeryture. Na Twoją pracować będą inni. Czy to nie jest chore?Każdy powinien sam ocenić co jest dla niego najlepsze i pracowac na własna emeryturę odkładając pieniądze w takich instytucjach, które potrafią dobrze nimi zarządzać. Tak naprawdę ZUS ma gdzieś nasze składki, a OFE mają gdzieś, ile na nich zarobią. Wyniki są zblizone, a jakiś i tak musisz wybrać. Zresztą dlaczego miałoby OFE zależeć na wynikach? Przecież zarządzający nie maja żadnej motywacji żeby osiagać wyniki lepsze od średniej. Prowizja i tak sie nalezy bez względu na strate/zysk. Przecież nie inwestują swoich pieniędzy, ani nie dopłacają w przypadku strat. To po sie przemęczać? A to, żeby wykonac jakiś plan inwestycyjny, na poziomie banchmarkingu (nie wiem jaki stosują), jak widac po wynikach, każdy mógłby zarządzać takim funduszem. Dobry fundusz to taki, który radzi sobie na trudnym rynku (nie mam na myśli ciagłych wzrostów, ale odpowiednie lokowanie kapitału i zmniejszanie strat), a osiągac zyski wielkiej hossie to potrafi każdy idiota. Nie zarabia pieniędzy ten, kto nie ma motywacji do robienia tego. OFE maja motywacje do zapisywania nowych uczestników i pobierania prowizji od składek.
loles / 212.159.242.* / 2009-01-09 09:43
Masz racje w wiekszosci punktow, ktore poruszyles, ale pomyliles sie co do jednej i to bardzo istotnej sprawy. Fundusze dostaja prowizje bez wzgledu na wynik, ale w wypadku niezadowalajacych wynikow maja obowiazek doplacic pieniadze. Nie pamietam juz dokladnie jak to sie liczy. Wyguglaj sobie:)
Zefir 25 / 83.15.109.* / 2009-01-09 09:56
Bankowy dopłacał już 3 razy a w tym roku Polsat dopłaci. Był artykuł wczoraj w RP na ziel str.
robikcobik / 212.160.228.* / 2009-01-09 11:27
Tak, czy inaczej, jest to dopłata mierzona do jakiejś tam średniej stopy zwrotu, więc dopłacają te OFE, które są miernotami do potęgi:)
zbyś / 2009-01-09 08:15 / Tysiącznik na forum
w USA np. prowizja dla funduszy emerytalnych wynosi ok.1% i każdy sam decyduje czy i w jakim stopniu inwestuje w akcje bądź w obligacje, u nas prowizja ok. 7% niech każdy sam sobie odpowie czy jest to kradzeż w majestacie prawa. Drugi największy przekręt po nfi
zefir 25 / 83.15.109.* / 2009-01-09 08:32
Ustawowo od 2010 roku prowizja ma maleć z 7 % też do 1% w 2018 o jakiś ułamek. Allianz pobiera 4%, CU po 5 latach też obniża do 4%. Różnie to jest i trzeba poprostu popytać znajomych bo agent prawdy nie powie, a na wyciągu z ofe jest jasno podane albo łatwo obliczyć prowizje. W listopadzie OFE zmieniło 115 000 osób. Jeżeli OFE chcą doprowadzać do transferów muszą obniżać prowizje bo samymi rankingami klientów nie ściągną.
blond_milionerka / 86.136.122.* / 2009-01-09 10:02
propblem polega na tym,ze tam gdzie "najwyzsze " zwroty sa tez najwyzsze prowizje, a wiec co lepsze wyzszy zwrot i wyzsza prowizja czy niski wzrost z tabeli ligowej i nizsza (nieco) prowizja.
Hebdo / 192.138.116.* / 2009-01-09 08:14
Prośba do redakcji: Czy taki raport mógłby być publikowany co roku? W identycznej formie z linkiem do zestawienia zeszłorocznego. Proporcje na rysunku mnie mniej interesują, poradzę sobie nawet ze skalą logarytmiczną i jakąkolwiek inną.
Obywatel Polak / 84.38.82.* / 2009-01-09 07:17
gdyż tak będzie taniej....
Zefir 25 / 83.15.109.* / 2009-01-09 07:09
1. Niezłe te wykresy są, beztalencie je robiło, zero jakichkolwiek proporcji.
2. Może by wyliczyć jaka by była stopa zwrotu gdyby OFE inwestowały tylko w obligacje bo jak się na giełdzie nie znają to niech tam się nie pchają.
3. Na liście płac mam połowę tego co zarabiam, reszta pod stołem, ( życzę każdemu takiego szefa ) dzięki temu mogę te 300 PLN miesiecznie sobie oszczędzać ( lokata, fundusze stabilne, złoto, obligacje) i raz na jakiś czas 150 PLN na lekarza specjalistę w prywatnej nie żałuję. (nie bede stał w kolejkach czy się zapisywał na pół roku przed)
I poco przepłacać na ZUS????
velandil / 212.160.143.* / 2009-01-09 07:54
poczekaj tylko, aż wspaniałemu szefowi coś się odwidzi, albo bedzie "zmuszony" do cięć i nagle drugiej części spod stołu nie będzie. Ja nie raz już się przekonałem, że kiedy chodzi o pieniądze to nie ma żadnych granic ani skrupułów, więc taka umowa "stołowa" to okropna naiwność (żeby nie powiedzieć głupota). Oczywiście życzę, żeby Tobie nigdy nic takiego się nie przytrafiło, ja jednak nie mam tak silnej wiary w ludzi...
Zefir 25 / 83.15.109.* / 2009-01-09 08:21
Jak sie zna tajemniece firmy to nie ma mowy o nieczystych zagraniach.
ertyu / 145.237.93.* / 2009-01-09 08:37
Obyś nie zabrał ich do grobu.
Zefir 25 / 83.15.109.* / 2009-01-09 08:50
Mam dobrą polisę , rodzina nie będzie mocno zmartwiona.
blond_milionerka / 86.136.122.* / 2009-01-09 10:12
hehehe, to rzeczywicie musisz znac niezle tajemnice, bo ostatnia wypowiedz wskazuje,ze wiara w ludzi nieco nadszarpnieta.... ,niestety sila przetrwania zmusza ludzi do myslenia bardziej w kategoriach pragmatycznych niz idealistycznych.Rozowe okulary to mozna sobie zalozyc na plazy na Barbadosie,zeby bylo jeszcze ladniej.
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy