Forum Forum emerytalneZUS

Opłacanie ZUS z innych źródeł dochodów.

Opłacanie ZUS z innych źródeł dochodów.

bezuszek / 87.207.57.* / 2012-04-19 11:14
Witam. Mam następujący problem, pytanie. Czy istnieje możliwość opłacania składek na ZUS z innych źródeł dochodów niż działalność gospodarcza? Mam tu na myśli taką sytuację, że zakładamy nową firmę i w początkowym okresie jej działania nie zarabiamy nawet na ZUS. Czy w takim wypadku brakujące pieniądze na składkę mogę wziąć z prywatnego osobistego konta? Załóżmy, że ktoś wynajmuje mieszkanie i czerpie z tego dochody, z których się rozlicza. Wynajem ten nie jest traktowany jako działalność gospodarcza i nie ma z nią nic wspólnego. Czy więc jeśli powiedzmy przez rok albo nawet dwa opłacałbym ZUS z pieniędzy za wynajem to nikt się nie doczepi?
Czy jednak firma musi sama zarabiać na siebie i nie można tak robić? No bo ktoś z ZUS albo Urzędu Skarbowego, może nad tym usiąść i stwierdzić, że "No jak to? Firma przez rok przyniosła tylko 2000 złotych dochodu, a składki na ZUS są opłacane, coś tu jest nie tak".
Oczywiście jeszcze raz podkreślę, że pieniądze za wynajem są rozliczane z US.
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-04-19 11:27
Oczywiście, że tak można. Problem byłby w przypadku spółki kapitałowej. Ale przy jednoosobowej DG firma to Pan. To, skąd fizycznie pochodzą pieniądze na składki nie ma znaczenia. Ani dla ZUS, ani US jeśli będzie Pan w stanie ich pochodzenie udokumentować w razie wątpliwości fiskusa. Przy takich kwotach to się nie zdarza.
Mogą być więc pieniądze i z darowizny od ciotki, albo po prostu z oszczędności sprzed 20 lat,itd.
Zresztą przecież DG może przynosić straty i jeśli koszt ubezpieczeń będzie wrzucany w koszty DG, a nie rozliczany przy podatku- stratę taką można rozliczać w latach następnych tj. pokryć ją z przyszłych przychodów.
Czyli system podatkowy taką sytuację też przewiduje.
bezuszek / 87.207.57.* / 2012-04-19 11:45
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Najnowsze wpisy