Forum Forum prawneCywilne

opłata za użytkowanie wieczyste

opłata za użytkowanie wieczyste

Mario P. / 194.54.18.* / 2013-11-27 21:11
Mam problem z opłatą roczną za użytkowanie wieczyste. W tym roku nabyłem takie prawo i niedawno dostałem pismo z urzędu z informacją o wysokości opłaty rocznej – 3% wartości gruntu. Byłem do tej pory przekonany, że będę musiał płacić jedynie 1%, tak przynajmniej słyszałem. Czy jest jakaś możliwość, żeby tę opłatę obniżyć?
Damian Wróbel / 194.181.155.* / 2013-11-28 09:43
Niestety, może się okazać, że ktoś wprowadził Pana w błąd. Opłata roczna w wysokości 3% wartości gruntu jest stawką podstawową. Niemniej jednak, ustawa z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami przewiduje również możliwość wprowadzenia stawek preferencyjnych, ale tylko w następujących wypadkach:
- za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej - 0,3 % ceny;
- za nieruchomości gruntowe pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebanii w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych - 0,3 % ceny;
- za nieruchomości gruntowe na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność: opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową - 0,3 % ceny;
- za nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne - 1 % ceny;
- za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportową - 1 % ceny;
- za nieruchomości gruntowe na działalność turystyczną - 2 % ceny.
W pozostałych przypadkach stawka wynosi 3%.
Proszę jednak upewnić się czy nie zachodzi żadna z wyżej wymienionych przesłanek, być może okaże się, że będzie możliwość zawnioskowania o obniżenie stawki.
Dla ustalenia stanu faktycznego ważny jest cel wykorzystywania przedmiotowej nieruchomości gruntowej oraz faktyczny sposób korzystania z nieruchomości (np. wykorzystywanie na cele mieszkaniowe, sportowe, rekreacyjne etc.). Być może też sposób korzystania z nieruchomości się zmienił albo doszło do zmiany przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Proszę zatem dokładnie ustalić te fakty mając na uwadze przesłanki stosowania obniżonej stawki rocznej.

Damian Wróbel
Prawnik w Koksztys Kancelarii Prawa Gospodarczego Sp. k.
koksztys.pl

Najnowsze wpisy