Forum Forum prawneCywilne

opodatkowanie najmu

opodatkowanie najmu

adamosek / 2013-03-14 08:21
Od maja planuje zacząć wynajmować mieszkanie z którego sie wyprowadziłem, w jaki sposób legalnie mam teraz wynajmowac to mieszkanie zeby bylo zgodne z prawem? Czy musze to gdzies zglosic i jakie to sa koszta?
Wyświetlaj:
robolus / 2013-06-24 09:56
a podpinajac sie pod temat mam takie pytanie jeszcze: czy ja jako osoba mieszkajaca i wynajmujaca mieszkanie od jakijes tam osoby. mam jakies niebezpieczenstwo zwiazane z tym ze osoba wynajmujaca nie oplaca zadnych skladek czy nie odprowadza podatku z racji tego ze wynajmuje mi mieszkanie? Chodzi o to czy z racji tego nie dostne kiedys np. nakazu eksmisji czy cos w ten decen?
szklarek / 2013-06-24 10:06
Przecież to kwestia odpowiedzialności podatnika. Najemcę może to dotknąć tylko pośrednio- jeśli na skutek zaległości podatkowych wynajmujący straci mieszkanie- siłą rzeczy umowa będzie musiała być wypowiedziana.
bebenka / 2013-03-26 09:22
a ja nikomu nie wynajmuje tylko mieszka tam moj siostrzeniec ktory oplaca mi rachunki i tak sobie narazie wspolpracujemy :) pozdrawiam miecia!
szklarek / 2013-03-26 09:46
No to chyba nieświadomie w sensie fiskalnym się wam upiekło, bo gdyby mieszkała osoba niezaliczana do I lub II gr. podatkowej w rozumieniu Ustawy o podatku od spadków i darowizn, to nie byłaby zwolniona z PIT od dochodu, jaki powstaje po jej stronie na skutek nieodpłatnego użyczenia równy wartości rynkowej ceny najmu takiego mieszkania.

Zwolnienie to wynika z art.21, ust.1, pkt. 125 Ustawy o PIT.
adamosek / 2013-03-14 09:54
wow duzo tego, ale przeczytam i w razie czegos bede pytal co i jak.
a jak wyglada sprawa jakbym nie zglosil nigdize tego ze wynajmuje tylko robilbym to na tzw "czarno" ? jakie konswkwencje moga mnie spotakc?
szklarek / 2013-03-14 10:38
Jak przeczytasz- dowiesz się, że NIE musisz zgłaszać samego faktu najmu - o ile oczywiście nie jest mieszkanie komunalne albo zupełnie nie Twoje (podnajem).

W zakresie opodatkowania masz obowiązek opłacać zaliczki i dokonywać rozliczenia rocznego.
Zgłoszenia jako takiego wymaga jedynie chęć skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu.

Jak zawsze- niepłacenie podatku podlega:
- naliczeniu odsetek za zwłokę
- karnej stawce podatku
- egzekucji komorniczej wraz z jej kosztami
- odpowiedzialności karno- skarbowej.

Polecana lektura - KKS i Ordynacja Podatkowa :-)
szklarek / 2013-03-14 08:39
To oprócz kwestii prawnej - przede wszystkim podatkowa.
W zakresie prawnym- kwestia umowy najmu i takiego jej spisania, by chroniła wynajmującego( kwestia ewentualnej eksmisji ).

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/najem;okazjonalny;-;na;czym;polega,6,0,757766.html

http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/najem;okazjonalny;to;kolejny;bubel;prawny,173,0,585389.html

W kwestii opodatkowania- jest ono oczywiście niezbędne, najem jest normalnym źródłem dochodu.

Do wyboru dwa sposoby- ryczałt i zasady ogólne:

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/podatki;przy;wynajmie;mieszkania;to;warto;wiedziec,82,0,1172050.html

Jak widać- zgłoszenia do US wymaga ryczałt.

Najnowsze wpisy