Forum Forum podatkowePIT

Opodatkowanie zasiłku macierzyńskiego

Opodatkowanie zasiłku macierzyńskiego

ma7k / 2012-04-24 10:25
Witam, mam problem z rozliczeniem PIT, otoz od lutego zeszlego roku do sierpnia dostawalam zasilek macierzynski wyplacany przez mojego pracodawce, nie wrocilam do pracy po urlopie macierzynskim (praca byla na umowe zlecenie) i tak do konca roku 2011 nie wykazywalam juz zadnych dochodow. Od pracodawcy dostalam PIT11 za styczen oraz PIT8c za zasilki chorobowy i macierzynski. Okazuje sie dzis przy rozliczeniu, ze zasilki mi wyplacane nie byly opodatkowane i ja musze doplacic przy rozliczeniu ponad 2400zl. Zaznacze, na zaswiadczeniach RMUA ktore otrzymywalam co miesiac nie bylo ani wzmianki o tym ze kwoty sa brutto. Wczesniejsze RMUA ktore dostawalam pracujac, nie roznily sie niczym oprocz oczywiscie tytulu wyplaty tzn.zasilek macierzynski. I tak stoje dzis przed faktem, zaplaty duzej dla mnie kwoty, o czym wczesniej nikt mnie nie poinformowal.Mam pytanie czy pracodawca mogl wyplacac mi nieopodatkowane zasilki i jesli tak , to czy powinien mnie poinformowac,ze sama bede rozliczac podatek z Urzedem Skarbowym? Z gory dziekuje za odpowiedz.
belladonna / 2012-04-24 16:03 / Tysiącznik profesjonalny
Jak jesteś pracownikiem, to masz płatnika i ten pobiera zaliczki... u Ciebie jest sytuacja niewiadoma na razie....nie wiadomo z postu dokąd była zawarta umowa itd :)

PS.
Poza tym... brak zaliczek = wyższa kwota, którą otrzymywałaś... :)

Najnowsze wpisy