Forum Forum prawnePracy

Opóźnienia w wypłacie. Umow zlecenie

Opóźnienia w wypłacie. Umow zlecenie

Serenada / 84.10.182.* / 2014-01-13 19:51
Witajcie. Wiem, że były tutaj wątki dotyczące opóźnień w wypłacie.
1)Chciałam się jednak dopytać, czy jeżeli chcę wezwać swojego pracodawcę do zapłaty wraz z odsetkami, to mogę powołać się na kodeks pracy? Czy mogę zgłosić sprawę do PIP? Jeżeli nie, co możemy z tym zrobić?
2)Poza tym W umowie mam jak byk, że wynagrodzenie jest wypłacane w ciągu 7 dni od otrzymania przez firmę rachunku. Kiedy wydzwaniałyśmy do firmy z pytaniami o wypłatę nagle się okazało, że według wewnętrznych przepisów firmy jest jeszcze dodatkowe 5 dni na sprawdzenie rachunków. Nie mam takiego zapisu w umowie, regulaminu z takim punktem też na oczy nie widziałam i pod niczym się nie podpisywałam. Czy to zatem legalne?.
3) A w tym miesiącu się okazało, że szef nie zdąży przedłożyć rachunków za naszą pracę przed 20. Nie pierwszy raz spotykam się, że firma wypłaca wynagrodzenie właśnie 20 dnia miesiąca. O co chodzi? Czy wtedy firma się jakoś inaczej rozlicza?
szklarek / 2014-01-13 22:57
1. NIE, KP nie ma tu zastosowania. Wezwanie do zapłaty z art. 476 Kodeksu cywilnego. Sprawa dla PIP tylko wtedy, gdy warunki świadczenia umowy świadczą, że to po prostu ukryty stosunek pracy, wtedy ma zastosowanie art. 22 KP i to uprawnia PIP do zajęcia się sprawą, kwestia wyangrodzenia będzie wtórna.

2. obie strony obowiązują zapisy umowy, a w zakresie nieregulowanym umową- kodeks Cywilny właśnie. Skoro dotąd nie aneksowaliście umowy w zakresie zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia- obowiązuje tremin pierwotny z umowy- 7 dni. Jeśli firma ma wewnętrzne przepisy wg. których ma 5 dni na przyglądanie się rachunkowi- to ma w efekcie 2 dni na dokonanie wypłaty wynagrodzenia.

3. Z tym gorzej- bo to zleceniobiorca, czyli Pani wystawia rachunek zleceniodawcy, czyli szefowi. Oczywiście w znacznym odsetku umów cywilno-prawnych czyni to nieformalnie zleceniodawca- bo ma księgowe, doświadczenie, kalkulatory podatkowe i składkowe. Nawet wtedy rachunek jest wystawiony w formie takiej, jakby to Pani go przedstawiła.

No i to scedowanie technicznego aspektu wystawienia rachunku też powinno być w umowie unormowane. Bez niego dochodzi do sytuacji, w której wynagrodzenia nie ma, bo FORMALNIE...nie wystawiła Pani rachunku za swoje usługi.

Najnowsze wpisy