Forum Forum emerytalneZUS

opoznienie z oplata skladki ZUS

opoznienie z oplata skladki ZUS

czolgista / 2013-02-15 10:02
czy jesli oplate nalezna zus za ubezpieczenie opłace kilka dni po terminie, to czy z tego powodu moge miec problemy z ubezpieczeniem? Wiem ze termin oplaty skladek zus jest do 10 dnia kazdego miesiaca. Wiem ze w marcu pieniadze bede mial dopiero kolo 15dnia. Czy cos mi grozi z takiego obsuniecia kilku dni od strony ZUSu ?
Wyświetlaj:
rolnik_z_wiejskiej / 2013-02-20 11:39
Oprócz odsetek ustawowych (więc całkiem niskich) jest o wiele więcej do
stracenia. W przypadku choroby nie dostaniesz ani grosza. Aby ZUS wypłacił
zasiłek chorobowy musisz płacić składki co najmniej 6 miesięcy i ani razu nie
możesz się spóźnić nawet o 1 dzień. Dlatego głównie z tego względu nie warto
się spóźniać z płaceniem ZUSu. Teraz najlepiej nie choruj. Pozdrawiam
wiwan / 2013-02-20 12:35
Okres wyczekiwania przy dobrowolnym ub. chorobowym, a takowy charakter ma ub. z tyt. DG wynosi 90 dni, a nie pół roku.
I tak jest od już ponad 4 lat, bo art.4, ust.1

USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

znowelizowano w 2008 ze skutkiem na 1 stycznia 2009 r.
analizer_stanu / 2013-02-20 13:35
czyli przez 90 dni nie warto ani 1 dnia później opłacić chorobowego? Co w przypadku przekroczenia o 1 dzien terminu platnosci? Czy wtedy od nowa musimy te 90 dni zbierac? A co po uplywie tych 90dni(jak sie spoznimy)?
wiwan / 2013-02-20 14:13
Tak, od nowa 90 dni, dopiero od 91 dnia będzie prawo do świadczenia tj. zasiłku chorobowego.

W indywidualnych przypadkach można wnioskować ( pisemnie )do ZUS ( dyrektor jednostki- inspektoratu/oddziału ) o

„zgodę przywrócenie terminu do opłacania składek” z uzasadnieniem powodu/okoliczności opóźnienia. Może to być np. już trwająca choroba- przedsiębiorca leży w szpitalu i nie ma możliwości dokonania przelewu składki w terminie.

Powyższe na podstawie art. 14, ust. 2, pkt. 2 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Najnowsze wpisy