Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Ostatni dzwonek dla tych, którzy szukają mieszkań z dobrymi ofertami cenowymi

Ostatni dzwonek dla tych, którzy szukają mieszkań z dobrymi ofertami cenowymi

Waldi901 / 178.43.72.* / 2013-08-22 16:37
Wrocławski rynek nieruchomości obfituje w nowe mieszkania wystawiane do sprzedaży. Duża ilość lokali na rynku pierwotnym wynika z ubiegłorocznego pośpiechu w realizacji inwestycji przez firmy deweloperskie, które chciały uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wejściem w życie ustawy obligującej do zakładania rachunku powierniczego otwartego lub zamkniętego. Ponadto przewidywano, że liczba potencjalnych nabywców zmniejszy się wraz z wygaśnięciem rządowego programu „Rodzina na swoim”. Jednak entuzjazm kupujących został zachowany m.in. dzięki obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co korzystnie wpłynęło na ostateczną wysokość rat kredytów hipotecznych. Zatem, wbrew wcześniejszym obawom, na rynku mieszkaniowym w stolicy Dolnego Śląska nie odnotowano spadku zainteresowania nowymi lokalami.
Chęć zakupu wrocławskich nieruchomości w pierwszym i drugim kwartale 2013 roku spowodowana była, przede wszystkim, znaczącym spadkiem cen za metr kwadratowy. Od dłuższego czasu Wrocław plasuje się na szczycie listy polskich miast, w których koszt zakupu nieruchomości znacząco spadł względem ubiegłych miesięcy. W porównaniu z rokiem 2012 ceny mieszkań obniżyły się niemal o 10 %, przy czym wartość ponad połowy oferowanych lokali nie przekracza 6 tys. zł za metr kwadratowy. W perspektywie miesięcznej również odnotowuje się znaczące spadki cen. Pod koniec drugiego kwartału koszt nowego mieszkania spadł o pół punktu procentowego względem maja bieżącego roku.
Atrakcyjność oferty deweloperskiej wpłynęła na stosunkowo wysoką liczbę zrealizowanych transakcji, która utrzymuje się na stabilnym poziomie średnio tysiąca zawartych umów na kwartał.
Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni około 55 m kwadratowych. Tego typu lokali poszukuje niemal 90 % Wrocławian planujących kupno nowego M. Natomiast zaledwie kilka procent potencjalnych nabywców mieszkania zainteresowanych jest jednopokojowym lokum. Prawie połowa konsumentów decyduje się na zakup nieruchomości o powierzchni w granicach 40- 60 m kwadratowych, przy czym istotnym czynnikiem warunkującym zakup danego lokalu jest liczba pomieszczeń, która niekoniecznie musi przekładać się na duży metraż.
Najważniejszym kryterium wyboru jest cena mieszkania, choć nie bez znaczenia jest również standard, czy położenie nieruchomości. Wrocławianie cenią sobie funkcjonalne rozwiązania.
Średnia cena lokalu sprzedanego na terenie stolicy Dolnego Śląska oscyluje w granicach 270 - 330 tys. zł, przy czym nie brak również chętnych na zakup mieszkania o podwyższonym standardzie. Ta tendencja spowodowana jest powszechnym spadkiem cen na rynku oraz rekordowo niskimi stopami procentowymi, co pośrednio wpływa na podwyższenie zdolności kredytowej potencjalnych nabywców. Warto przy tym wspomnieć, że znacząco zwiększyła się liczba kupujących mieszkania za gotówkę bez wsparcia kredytu bankowego.
Na początku drugiego kwartału w ofercie wrocławskich deweloperów znalazło się około 7 tysięcy gotowych mieszkań, z czego najwięcej zlokalizowanych było w dzielnicy Fabryczna i na Psim Polu, choć pojawiły się także nowe nieruchomości w Śródmieściu i na Krzykach. Wielu konsumentów zdecydowało się na zakup lokalu w nierozpoczętych jeszcze inwestycjach położonych w centrum. Deweloperzy wystawili do sprzedaży blisko tysiąc mieszkań będących w fazie projektu.
Osoby, które nabyły nieruchomość w pierwszym i drugim kwartale 2013 roku mogły wybierać spośród szerokiej oferty mieszkań w stosunkowo niskich cenach. Analitycy przewidują, że w perspektywie kilku, kilkunastu miesięcy koszt zakupu lokalu może znacząco wzrosnąć, przy jednoczesnym zubożeniu oferty. Mniejsza liczba mieszkań wystawionych do sprzedaży wynikać będzie z niechęci deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. Obecnie niemal 70% proponowanych mieszkań z wrocławskiego rynku pierwotnego to lokale gotowe do odbioru lub nieruchomości, których budowa zakończy się jeszcze w bieżącym roku lub w pierwszym kwartale 2014r. Aktualne zainteresowanie konsumentów nowym M jest więc w pełni uzasadnione.
W drugim kwartale 2013 roku branża deweloperska w stolicy Dolnego Śląska odnotowała wzrost liczby sprzedaży mieszkań względem ubiegłego kwartału, czego jedną z przyczyn jest zwyczajowe ożywienie na rynku nieruchomości w okresie wiosennym. Entuzjazm konsumencki zachowany był także dzięki obniżce stóp procentowych zmniejszającej koszt uzyskanego kredytu hipotecznego. Najwięcej mieszkań sprzedano na Fabrycznej, choć dużym zainteresowaniem cieszą się również inwestycje prowadzone w centrum Wrocławia, np. na tzw. Kępie Mieszczańskiej, gdzie poza zabudową mieszkalną planowane są także lokale o charakterze usługowym.
We Wrocławiu, drugi kwartał bieżącego roku był najlepszym czasem na inwestycje w nieruchomości, ze względu na bogatą ofertę mieszkaniową, atrakcyjne ceny lokali, a także rekordowo niskie stopy procentowe. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zdecydowało się na zakup nowego M.

Najnowsze wpisy