Forum Forum prawneBankowe

Oszczędności na kilku rachunkach bankowych a US

Oszczędności na kilku rachunkach bankowych a US

gość123131 / 83.18.242.* / 2009-11-14 17:58
Witam.

Mam następujące pytanie.

Otóż kilka lat temu otworzyłem sobie konto w banku. Od tamtego czasu założyłem jeszcze trzy inne rachunki bankowe. Powód? Często dokonuję zakupów w sklepach internetowych, bądź na Allegro i o wiele szybciej idzie załatwić transakcję, jeśli sprzedawca posiada konto w tym samym banku. Dodatkowo nie trzeba płacić za przelewy wewnętrzne.

Przez te kilka lat dokonałem wpłat własnych na łączna kwotę około 32000zł. Są to w całości moje oszczędności.

Ostatnio zacząłem się zastanawiać, co by było, gdybym z bliżej nieokreślonego powodu dostał pewnego dnia wezwanie do US celem wyjaśnienia skąd mam te pieniądze.

W jaki sposób mogę udowodnić, że to pieniądze, które uzbierałem przez lata? Ojciec pracuje od ponad 30-tu lat. Może przedstawienie dochodów ojca mogłoby pomóc w takiej sytuacji?

Wiem, że istnieje coś takiego jak darowizna. Jednak problem polega na tym, że fakt otrzymania darowizny należy zgłosić do jednego miesiąca. Natomiast ja te pieniądze wpłaciłem przez ostatnie kilka lat.

Czy jest bezpieczne trzymanie takiej gotówki w bankach z punktu widzenia prawa? Jak to wygląda w praktyce?

Dajmy na to, że obecnie posiadam cztery konta bankowe. Kwoty jakie mam na każdym rachunku wyglądają następująco:
1. 10,000zł
2. 10,000zł
3. 6,000zł
4. 6,000zł

Czy istnieje jakaś szansa, że US pewnego dnia zarząda ode mnie wyjaśnienia, skąd mam pieniądze? Czy US wie, że posiadam aż cztery konta bankowe? Czy zwiększam/zmniejszam w ten sposób ryzyko kontroli skarbowej?

Co się stanie w momencie, gdy US nie zaakceptuje moich wyjaśnień dotyczących źródła moich dochodów? Będę musiał zapłacić 75% podatku czy zabiorą mi całość?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Najnowsze wpisy