Forum Forum podatkoweInne

PAYPAL a Urząd Skarbowy (Rozliczać się? Nie ujawniać?)

PAYPAL a Urząd Skarbowy (Rozliczać się? Nie ujawniać?)

Malinowy / 2009-12-29 01:34
Witam

Planuje założyć swoją działalność gospodarczą która będzie się opierała na międzynarodowej sprzedaży / udostępnianiu pewnych LEGALNYCH treści objętych prawem autorskim w postaci różnych plików - czyli popularna działalność internetowa . Bede miał podpisane umowy na dystrybucje owych treści/plików z zagranicznymi firmami posiadającymi do nich prawa. Nie bardzo wiem jak mam określić rodzaj wykonywanej działalności przy rejestracji firmy - czy jako sprzedaż towarow (które nie są dobrami fizycznie namacalnymi) czy jako świadczenie usług/i ??? Zależy mi na jak korzystniejszym rozwiązaniu dla siebie wszelkich spraw związanych z założeniem firmy i podatkami. To będzie moja pierwsza firma i zależy mi abym mógł na luzie swobodnie się rozwijać a nie martwić czy starczy mi na podatki zusy i srusy .... ktore w Polsce mamy jedne z najwyższych w EU, a nie ukrywam że to czy mi się powiedzie czy nie będzie zależało od wielkości nakładu $$ w inwestycje, w reklamę i promocje swojej strony ...

Jako że będziemy prowadzić sprzedaż globalną - płatne materiały dostępne na naszej stronie będą mogli nabyć wszyscy członkowie UE, klienci z USA Kanady, i prawdopodobnie częściowo z Azji. Płatności przyjmować będziemy za pomocą trzech typu kart m.in Visa Mastercard oraz poprzez zintegrowany system PayPal. Mam pytanka do osób orientujących się w tego typu działalności jaką ja prowadzę / lub do tych którzy sami prowadzą coś w tym stylu i korzystają z tych systemów płatności u siebie :

a) W jaki sposób rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ? W jaki sposób/czy US kontroluje zgodność wpływów z Paypala na np. firmowe konto polskiego banku z faktycznym stanem / rzeczywistą ilością transakcji ? Co jeśli nie poinformuję o fakcie otrzymywania płatności za pomocą systemu PayPal (bo mam jeszcze drugą opcje - przelewy, karty kredytowe i z nich moge sie rozliczać) ?
b) przykładowo ... na koncie paypala na które otrzymuję wpłaty od części klientów (którzy wybrali tę opcje płatności) za oferowane "towary" po miesiącu pojawi się kwota ...przypuśćmy (po przewalutowaniu) 20.000 pln. Z tej kwoty muszę się rozliczyć z dostawcami/firmami których "produkt" sprzedaję (rownież poprzez paypal) gdyż ja otrzymuję dany % od ceny sprzedaży (rożny - to zależy jaką konkretnie umowe podpisałem z daną firmą). Po zapłaceniu należności partnerom zostaje mi mój dochód z którego mogę się ew. rozliczać z państwem, powiedzmy 8 000 pln.
- Jak US dojdzie do tego ile % należalo się mi z ceny sprzedaży ? (chyba nie będzie zaglądał w umowy które są sprawą wewnątrz firmową na ktore obowiązuje tajemnica handlowa,zresztą je i tak można podrobić więc nie są wiarygodne..)
c) Płatności kartami nie stanowią chyba żadnej tajemnicy gdyż kasa od razu wędruje na konto (np.firmowe) bankowe pod które "podpięta" jest karta i będą one widoczne na rachunku ...

d) jestem otwarty na wszelkie porady jak sprytnie rozwiązać u siebie tę kwestię podatkową i rozliczeniową z US / Zus. nie zależy mi na unikaniu płatności wogole ale nie ukrywam że nie chiałbym by US miał wgląd we wszystkie moje operacje, wpływy itd.

Z góry dziękuje za wszelkie pomocne rady
qetu / 83.9.254.* / 2011-12-03 10:00
zapłać za poradę w biurze podatkowym

Najnowsze wpisy