PETROLINV

Money.pl / 2007-09-28 09:48
Komentarze do spółki: PETROLINV.
Wyświetlaj:
zorak / 2010-05-10 15:41 / Bywalec forum
Inwestując w spółki poszukiwawcze trzeba mieć świadomość ryzyka - nie ukrywa w rozmowie z "PB" Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

Co trzeba brać pod uwagę, inwestując w spółki poszukiwawcze?

Podstawowe ryzyko ma charakter geologiczno-poszukiwawczy. Dopóki nie ma dużych potwierdzonych zasobów i nie rozpoczęto produkcji, nigdy nie ma pewności, czy na obszarze koncesji jest ropa. Sukcesem kończy się średnio jedno na cztery-pięć wierceń. Nie można więc zakładać, że trafi się od razu w pierwszej próbie. Ważna jest też ocena tego, jakie jest otoczenie inwestycyjne i prawne w kraju, w którym spółka szuka złóż. Do tego dochodzi ryzyko operacyjno-zarządcze. Chodzi o to, jakie doświadczenie ma zespół menedżerów, czy koncesja znajduje się pod ich kontrolą, jakie są stosunki między udziałowcami koncesji itp. Ważne jest też zrozumienie zasad, na jakich skonstruowana jest umowa dotycząca podziału kosztów i ewentualnych przychodów z koncesji. Na końcu liczy się bowiem to, co wpłynie na konto spółki.

Niektórzy drobni inwestorzy mają pretensje o kolejne emisje w Petrolinveście.

Tego typu biznes narażony jest na ryzyko chronicznego braku kapitału. Działalności poszukiwawczej nie finansuje się niezabezpieczonym długiem, bo żaden bank nie udzieli kredytu, dopóki spółka nie osiągnie przepływów pieniężnych z wydobycia. Kolejne emisje akcji nie są niczym nadzwyczajnym.

Jak wyceniać tego typu spółki?

To duże wyzwanie. Nie ma idealnej metody i wspólnego mianownika przynajmniej dopóty, dopóki firma nie ma potwierdzonych zasobów. Założenia dotyczące wielkości złóż i prawdopodobieństwo ich wydobycia zawsze obarczone są ryzykiem. Inwestorzy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy potencjał projektu wart jest podjęcia licznych ryzyk i zapłacenia oczekiwanej ceny za akcję. Inaczej będzie to czysta spekulacja.
KZ
subkult / 89.72.250.* / 2010-05-10 12:01
oto fragment dzisiejszego artykułu z Onet biznes:
Na podstawie historycznych informacji finansowych, żaden analityk nie jest w stanie wycenić akcji spółki Petrolinvest S.A. By dokonać wyceny, należałoby rozważyć co najmniej dwa scenariusze przyszłych losów firmy. Pierwszy zakładałby rozpoczęcie przez Petrolinvest komercyjnej eksploatacji złóż znalezionych na należących do spółki terenach, osiąganie przychodów i zysków z działalności operacyjnej. Drugi zaprzestanie działalności i ogłoszenie upadłości w wyniku fiaska prac poszukiwawczych. Dalej należałoby przypisać prawdopodobieństwa realizacji każdego z możliwych scenariuszy. I tu zaczynają się schody. Dalsze losy spółki są bardzo trudne do przewidzenia. Tworząc scenariusze ciężko się oprzeć o jakieś twarde dane. Podobnie, szacunki prawdopodobieństw będą o wysokim błędzie pomiaru. Przypuszczam, że każdy analityk działający niezależnie od pozostałych otrzymałby różne, nawet skrajnie różne, wyniki wycen.
Petrolinvest S.A. jest moim zdaniem cały czas dość ryzykowną inwestycją. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tego rodzaju działalnością, to radziłbym mu wyszukanie podobnych spółek na innych parkietach europejskich lub za Oceanem. Zakup ich akcji zdywersyfikuje ryzyko. Nawet jeżeli inicjatywa Pertolinvest zakończy się fiaskiem, to inne spółki mogą znaleźć więcej ropy niż pierwotnie planowały.
petro100 / 2010-05-10 09:05 / Bywalec forum
Jak dziś obstawiacie wielkość wzrostu na Petrolu -warunki bardzo sprzyjające do wysokich lotów
leoni 07 / 2010-05-10 08:58 / Tysiącznik na forum
Witam na dzień dobry Golfistko Zorak cieszę się że jesteście szczerzy i otwarci przeczytałem wasze komentarze i Was serdecznie pozdrawiam...A co do Hawe to sprzedam jeśli dojdzie do 4,? nie pamiętam ile to było po przecinku w AT muszę sprawdzić ,dlatego dokupiłem i poczekam i zobaczę
foks / 212.244.141.* / 2010-05-10 07:16
W końcu jakaś pozytywna wiadomość z UE( http://biznes.onet.pl/mechanizm-pomocy-dla-strefy-euro-do-750-mld-euro,18493,3221893,3219970,3221893,1,komentarze-detal).
No to dzisiaj najlepszy czas na duże zakupy.
Kazik wiecie skad / 2010-05-09 01:07 / Tysiącznik na forum
Jeśli ktoś ma jakieś poważne pytania , służę pomocą na własnym blogu

http://kazikwiecieskad.blog.onet.pl/
leoni 07 / 2010-05-07 16:22 / Tysiącznik na forum
Ale nerwówka na parkiecie ale ja tam spokojnie dokupiłem Hawe i będe czekał i zobaczymy
kwiatek... / 2010-05-07 18:57 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Hawe bardzo ładnie się dzisiaj zachowywało na parkiecie:)
leoni 07 / 2010-05-07 16:16 / Tysiącznik na forum
Golfistko pytanie trzymasz Hawe czy juz sprzedałaś ?
Golfistka / 2010-05-07 18:02 / Tysiącznik na forum
od dziś nie mam juz Hawe. Leoni a po co na górce kupiles, masz może jakieś na to argumenty? Bo ja czekam na 3,15 z powrotem. Chociaż mogę się mylić - technicznie Hawe znajduje się cały czas w trendzie wzrostowym, ale osobiscie nie rozumiem obecnych wzrostów - na przejecie przez Solorza jeszcze nie nadszedł czas. Dlatego caly czas uważam, że będzie korekta na Hawe. Planuję kupic z powrotem pod koniec maja, ale nie wiem czy mam rację.
zorak / 2010-05-07 20:32 / Bywalec forum
Golfistko zgodnie z Twoim zaleceniem też kupię Hawe
po 3,15 zł.Masz nosa.
Pozdrawiam.
myslpiotr1 / 2010-05-07 21:16 / Bywalec forum
Nie kupicie hawe po 3,15, najwyżej po 3,4 jeżeli przełamie opór na 3,55 najpierw
Golfistka / 2010-05-09 15:38 / Tysiącznik na forum
tak, chyba masz rację - można spróbować jeszcze po 3,25 ustawić się
subiektywny / 89.72.250.* / 2010-05-10 14:28
Myślę,że na Hawe nie ma większego ryzyka,bo sygnał kupna był przy cenie 3,06 i w krótkim lub średnim terminie może dojść do 4,54.
Dokupiłem trochę dzisiaj po 3,50 i myślę,że do debiutu PZU jeszcze coś urośnie. Pozdrawiam posiadaczy i potencjalnych nabywców Hawe.
Golfistka / 2010-05-11 20:07 / Tysiącznik na forum
Ok, kupiłam dziś po 3,45 i potrzymam z 2-3 tygodnie. Z powrotem obkupię się w drugiej połowie czerwca. Tak teoretycznie sobie myślę. A tam zobaczymy
Golfistka / 2010-05-07 20:49 / Tysiącznik na forum
Jeśli doczekamy się takie ceny, to było by to nie źle. Bo się wystraszyłam takich wzrostów, których nie moge wytłumaczyć i żeby nie stracić to co juz mam, sprzedałam dziś. Ale kto wie czy dobrze zrobiłam. Mam taką nadzieję.
Czemu nie dokupiłeś dzis SSI? Jak na taką groszową spółkę może nie źle urosnąć, obroty tez ma relatywne. Pozdrawiam.
zorak / 2010-05-07 21:08 / Bywalec forum
Postaram się uśrednić w poniedziałek.Powinno się udać.
Pozdrawiam
Golfistka / 2010-05-07 18:10 / Tysiącznik na forum
Ale Petrol to czarny kosmos .. matko.. tyle na nim straciłam. kupując na samej górce pod info z Totalem.. naciągacze nie ma co sprytnie zrobili.. Ale powiem wam że w ogóle giełda nie rozpieszcza caly czas wszyscy mniej więcej depczą w tym samym miejscu
Petrolek / 82.177.81.* / 2010-05-09 22:48
Golfistka, sprzedałaś Petrola? ja trzymam nadal z nadzieją, że wzrosty będę już niebawem.
Golfistka / 2010-05-11 15:18 / Tysiącznik na forum
trzymam trzymam tę spółkę poszukiwawczą :). Zakładam, że wzrosty będą za jakieś około 3 tygodnie. Jak nie, to będzie bardzo źle. Po prostu och****, przepraszam za wyraz, można z tym Petrolem. Ale wpadka to jest straszna. Ale co najgorsze, mozna na nim i z rok czasu czekać i się nie doczekać.
zorak / 2010-05-07 21:10 / Bywalec forum
Ja kupiłem pod to samo info z Totalem.
zorak / 2010-05-07 11:54 / Bywalec forum
Witaj Golfistka,

Na razie nie wykonałem żadnego zlecenia.
Myślę , że warto kupić po 0,22 zł. jeżeli to
jeszcze może mi się udać.Uważam , że
dobrze zrobiłaś kupując po 0,22zł.
Pozdrawiam.
leoni 07 / 2010-05-07 16:34 / Tysiącznik na forum
Zorak ale dupy dałeś z SSI nie ?
zorak / 2010-05-07 20:29 / Bywalec forum
leoni 07 no chyba masz rację.Mogłem kupić taniej , ale
nie byłem w stanie tego przewidzieć.Mówi się trudno.
Golfistka / 2010-05-07 18:03 / Tysiącznik na forum
25-26 gr na SSI to tez dołek Leoni
myslpiotr1 / 2010-05-07 11:50 / Bywalec forum
Powiedzcie coś temu na dole bo ja nie mam siły. Myśli że jest mądry... żal
Golfistka / 2010-05-07 11:28 / Tysiącznik na forum
Zorak, odezwij się niżej. Pozdrawiam.
ostrowa / 83.26.250.* / 2010-05-07 11:02
innych spółkach, cieszę sie ż wczoraj kupilem po 15,90 .Jestem zadowolony bo przeczuwam jakies dobre info !
yacow / 83.26.250.* / 2010-05-07 10:30
poszybuje w góre i to ostro.! jestem o niego spokojny!
petro100 / 2010-05-07 10:23 / Bywalec forum
Jakies jednak dobre info dla Petrolu wisi w powietrzu
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy