Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Piechociński prezentuje propozycje dla frankowiczów. Eksperci: To nic nowego

Piechociński prezentuje propozycje dla frankowiczów. Eksperci: To nic nowego

Wyświetlaj:
ag222 / 89.71.208.* / 2015-01-29 00:06
Kilka komentarzy:

1. Według mnie obecnie optymalną jest propozycja szefa KNF Andrzeja Jakubiaka. Mimo różnych opinii, osobiście wyraziłbym wolę na zamianę "kredytu hipotecznego w złotych indeksowanego kursem CHF" na kredyt w PLN "nieindeksowany", w którym kapitał pozostałby na poziomie faktycznie wypłaconych złotówek a odsetki zostałyby naliczone jak dla kredytów złotowych, z pokryciem przeze mnie różnicy w kosztach z tytułu odsetek po zbilansowaniu ich z zapłaconymi różnicami kursowymi i odsetkami jak dla CHF- to rozsądne.

2. Bank ING zdryfował przechodząc na kurs NBP i mówi się, że to dla kredytobiorców. Ale przesłanką tego działania nie musi być chęć ulżenia klientom banku lecz obawa (po wyroku szczecińskim), że do wyceny otrzymanych należności (rat kredytów otrzymywanych od kredytobiorców) nie jest możliwe zastosowanie kursu faktycznego banku (gdyż był on ustalony niewłaściwie, ten w ichniejszej wewnętrznej tabeli).

3. A co do propozycji rządu i ministra finansów w sprawie ewentualnej ulgi w podatku dochodowym od umorzonej części kredytu - to widzę tu wiele sprzeczności w kwestii wyceny kapitału (w PLN) kredytu indeksowanego CHF, który miałby być umarzany. Chodzi tu o obowiązujące przepisy podatkowe i interpretacje, wykładnie dotyczące różnic kursowych zrealizowanych (cashowo). Dla kredytobiorcy przychodem podatkowym jest umorzone zobowiązanie kredytowe liczone w dół od poziomu faktycznie otrzymanej od banku kwoty w PLN, a nie z poziomu wyceny tego kredytu w PLN w dniu przewalutowania, w której to wycenie tkwią niezrealizowane różnice kursowe (czyli faktycznie niezapłacone, bo ani bank ich nie otrzyma w formie zapłaty, ani kredytobiorca ich nie zapłaci, ani nie nastąpi potrącenie wierzytelności). Przyrost kapitału w demominowanym kredycie nie może być rozpatrywany podatkowo, więc niepodatkowa część umarzanego kredytu nie może być opodatkowana podatkiem dochodowym. Jeśliby patrzeć na to memoriałowo, to nawet jeżeli kredytobiorca miałby takowy przychód, to musiałby mieć również koszt, więc wchodzą tu po obu stronach te same różnice kursowe, które bilansują się. Więc może niech rządzący zweryfikują gafę, którą strzelili. Bo jaka to ulga ?


4. Wracając zaś do początku - dobrym i sprawiedliwym rozwiązaniem dla obu stron jest propozycja Jakubiaka.
antyburak / 77.65.95.* / 2015-01-29 06:20
[...]Rozwiązanie Pana Jakubiaka rozwiązuje na poziomie kredytobiorca - bank. Z pominięciem podatków, sądów. Jednym słowem najtańsze. W Banki otrzymają zastrzyk gotówki, gdyż wszyscy kredytobiorcy muszą dopłacić różnice, wcalę nie małą i tu może być drugi problem dla tych mało zamożnych. Jednak bankom w długoterminowym okresie się to nie opłaca, gdyż doją kredytobiorcę od wartości wyjściowej x 1.5, a nie x 3.
Propozycja chłopa Piechocińskiego pokazuje że nie dość że wystaje mu słoma z uszu, to jeszcze chce aby podatnicy składali się na to aby bankom żyło się jeszcze lepiej.
Co wiemy:
1. rząd stoi twardo murem za bankami. Dlaczego i jaki mają z nimi interes? Czyżby oprócz D. Tuska inni mieli obiecane stołkozy??
2. rząd straszy aby kredytobiorcy nie próbowali problemu rozwiązać w sądzie. Dlaczego?
3. wiemy już kto na 100% nie będzie przyszłym prezydentem.


### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

w12345 / 89.72.103.* / 2015-01-29 01:02
Propozycja Jakubiaka jest dobrym rozwiązaniem wyłącznie dla kredytobiorców, ale nie realnym do przeprowadznia w polskich realizach, wg mnie pojawiła się ona po to, by przelicytować i zamknąć usta opozycji parlamentarnej.

Po pierwsze banki nigdy się na coś takiego nie przystaną (chyba, że zostaną do tego zmuszone na drodze sądowej), a po drugie rząd będzie bronić banków przed takim rozwiązaniem, co pan Piechociński jasno dziś wyartykułował.

Smutne, że mamy władze, które przedkładają interesy zagranicznych instytucji finansowych, nad dobro wlasnych obywateli. Tym bardziej przykro gdy porówna się działania Węgier czy Chorwacji w tej samej sprawie, z zachowaniem naszego rządu i parlamentu.

Pozytyw jest taki, że wiem na kogo na pewno nie zagłosuję w najbliższych wyborach...
umoczony w CHF / 83.28.211.* / 2015-01-28 23:38
To jest tu odezwala się opozycja:

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transKonf.xsp?unid=CF87572004E04C05C1257DD6002E0146
emarasso / 109.125.196.* / 2015-01-28 23:13
Zawiodłem się na rządzących. Ta sytuacja dobitnie dowiodła że dla nich ludzie znaczą najmniej i liczy się tylko kolejny miesiąc i niezła kasa.
Tak jest w całej Polsce we wszystkich spółkach gdzie większość ma Skarb Państwa - nikomu nie zależy żeby coś zrobić - tylko własne interesy się liczą. Taka jest Polska właśnie.
W tym przypadku wszystko zrobiono pod dyktando banków.
Wstyd było ludziom nadzieje robić. Obciach.... .
PLN_jest_OK / 91.186.58.* / 2015-01-28 23:08
Chytry dwa razy traci. Chieliscie zaoszczedzic to macie.
Ja mam w PLN i jak mowi stara zasada w tym sie bieze w czym zarabia. Sorry placilem wyzsza rate ale kapital mi maleje. Pozdrwiam frankowiczow :-)))
cwanszyCwaniak / 89.71.81.* / 2015-01-29 00:49
Jeszcze starsza zasada mowi, nie bierz kredytów.
Poczekam na hiperinflacje. Pozdrawiam wszystkich kredyciarzy :-)))
ZDENERWOWANA MAMA / 31.2.23.* / 2015-01-28 23:38
ZANIM NAPISZESZ OPINIE DWA RAZY SIĘ ZASTANÓW
Helllooo / 88.156.215.* / 2015-01-28 23:34
A zawistny 3 razy. Pozdrawiam:))))))))))
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
cezfran / 109.241.109.* / 2015-01-28 22:57
Frankowicz:nie martwię się o nic na co nie mam wpływu. Nie tyle radzę ile wiem co zrobię:

W roku 2008 wraz z przyszłą żoną zdecydowaliśmy się na kredyt 300 tys. Pln [nominowany w CHF] innego tzn.w Pln bank nie chciał udzielić maksymalna zdolność 100 tys. Pln dodam tylko że deweloperzy w Trójmieście w okresie 8 miesięcy podnieśli ceny nieruchomości za 50 m2 z 150 tys. Pln na 250 tys. mnóstwo ludzi brało kredyty ponieważ były obawy że wszystko zdrożeje...po 7 latach wspaniałego małżeństwa mamy dwóch synów i samochód wartości 15 tys. Pln jesteśmy zdrowi jest praca i jest super...
Ostatnie wydarzenia spowodowały że nasza rata zwiększyła się o 300 pLn czyli tyle ile postanowiliśmy odkładać miesięcznie dla naszych synów na tzw. przyszłość...
co dalej...jesteśmy zobligowani do tego aby wygenerować 300,00 Pln oszczędności miesięcznie celem uregulowania należności w stosunku do banku aby móc odłożyć dla chłopaków...

Na to mamy wpływ:
- zamykamy jeden rachunek bankowy, opłaty 19,00 Pln
- przesiadam się na komunikację, oszczędności 37,00 Pln
- obniżam rachunki telefoniczne, zmiana taryfy, oszczędności 49,00 Pln,
- rezygnuję z TV osiedlowego, antena szerokopasmowa 59,00 Pln
- rezygnuję z wyjścia z żoną 1 raz w miesiącu na kolację czy kino...to samo w domu za 1/2 ceny 50,00 Pln
- oszczędzam na ogrzewaniu [w nocy zakręcam kaloryfery] w okresie grzewczym to jakieś 15,00 Pln/miesięcznie ogrzewanie z miasta,
- zakupy związane z chłopcami względem miesiąca [pieluchy, mleko, ubrania] oszczędności nawet 30% kupujemy tańsze, oszczędności około 60,00 Pln...

na teraz wyszło mi 289,00 tzn. że jest to możliwe. Oczywiście inni zarobią mniej ale co mogę zrobić...zwyczajanie będę jeszcze bardziej oszczędzał niż do tej pory...

Dalej jeśli będę musiał zrezygnuję z ostatniego rachunku bankowego ponieważ mam prawo do otrzymywania wynagrodzenia w formie gotówki, zostanie konto z którego jest pobierana rata kredytu. Dużo zależy od nas względem naszych wydatków...kupujmy jedzenia tyle ile powinniśmy żeby nie wyrzucać, jedźmy trochę wolniej aby auto mniej spaliło...itp...
cwanszyCwaniak / 89.71.81.* / 2015-01-29 00:52
śmieszny jesteś, bankierzy zarobią więcej - oddasz im te pieniądze - i będą imprezować tam gdzie ty przestaniesz
egida45663 / 91.189.219.* / 2015-01-28 22:55
A mnie się marzy Chorwacja, złote plaże, turkusowe niebo i morze (podobno) i słowa tamtejszego premiera jak z bajki, ale prawdziwe: ..."zadaniem rządu jest obrona interesów obywateli, żeby nie musieli sprawdzać kursu franka i spokojnie żyć i pracować, dlatego w kwestii franka wprowadzamy...itp". Rozmarzyłam się :-(
cezfran / 109.241.109.* / 2015-01-28 22:53
Frankowicz:nie martwię się o nic na co nie mam wpływu. Nie tyle radzę ile wiem co zrobię:

W roku 2008 wraz z przyszłą żoną zdecydowaliśmy się na kredyt 300 tys. Pln [nominowany w CHF] innego tzn.w Pln bank nie chciał udzielić maksymalna zdolność 100 tys. Pln dodam tylko że deweloperzy w Trójmieście w okresie 8 miesięcy podnieśli ceny nieruchomości za 50 m2 z 150 tys. Pln na 250 tys. mnóstwo ludzi brało kredyty ponieważ były obawy że wszystko zdrożeje...po 7 latach wspaniałego małżeństwa mamy dwóch synów i samochód wartości 15 tys. Pln jesteśmy zdrowi jest praca i jest super...
Ostatnie wydarzenia spowodowały że nasza rata zwiększyła się o 300 pLn czyli tyle ile postanowiliśmy odkładać miesięcznie dla naszych synów na tzw. przyszłość...
co dalej...jesteśmy zobligowani do tego aby wygenerować 300,00 Pln oszczędności miesięcznie celem uregulowania należności w stosunku do banku aby móc odłożyć dla chłopaków...

Na to mamy wpływ:
- zamykamy jeden rachunek bankowy, opłaty 19,00 Pln
- przesiadam się na komunikację, oszczędności 37,00 Pln
- obniżam rachunki telefoniczne, zmiana taryfy, oszczędności 49,00 Pln,
- rezygnuję z TV osiedlowego, antena szerokopasmowa 59,00 Pln
- rezygnuję z wyjścia z żoną 1 raz w miesiącu na kolację czy kino...to samo w domu za 1/2 ceny 50,00 Pln
- oszczędzam na ogrzewaniu [w nocy zakręcam kaloryfery] w okresie grzewczym to jakieś 15,00 Pln/miesięcznie ogrzewanie z miasta,
- zakupy związane z chłopcami względem miesiąca [pieluchy, mleko, ubrania] oszczędności nawet 30% kupujemy tańsze, oszczędności około 60,00 Pln...

na teraz wyszło mi 289,00 tzn. że jest to możliwe. Oczywiście inni zarobią mniej ale co mogę zrobić...zwyczajanie będę jeszcze bardziej oszczędzał niż do tej pory...

Dalej jeśli będę musiał zrezygnuję z ostatniego rachunku bankowego ponieważ mam prawo do otrzymywania wynagrodzenia w formie gotówki, zostanie konto z którego jest pobierana rata kredytu. Dużo zależy od nas względem naszych wydatków...kupujmy jedzenia tyle ile powinniśmy żeby nie wyrzucać, jedźmy trochę wolniej aby auto mniej spaliło...itp...
Ctx / 188.33.221.* / 2015-01-28 22:26
Wszyscy przypieprzają się do frankowiczów. Oni nie chcą pomocy, chcą aby w Państwie prawa banki respektowały,prawo( czyt. Prawo Bankowe). Może weźcie się ludzie za łaski co w ciąży zakładają działalność, płacą jedną najwyższą składkę ZUS, albo prowadząc wyrejestrowują się ze składek, i ciągną 6000 netto na urlopie macierzyńskim. Wszyscy widzę martwią się o banki i ich zyski. Na co idą wasze pieniądze? Pomyślcie.
Frankowiczka / 2015-01-28 22:23
Nie czuję misji przekonywania niektórych, że wcale nie chcę Państwa=nich samych, naciągnąć na coś. Uważam, że mój komentarz jest jednoznaczny. Natomiast mocno zastanawiam się czy możliwa byłaby negocjacja z bankiem spłaty reszty kredytu, po kursie z 14.01? Nie jestem ekonomistką, więc mam nadzieję, że nie jest to jakiś totalnie odjechany pomysł, niepoparty zasadami rynku/prawem bankowym czy czymkolwiek innym. JESTEM ZAINTERESOWANA KONSTRUKTYWNYMI UWAGAMI
rafels 1976 / 31.61.136.* / 2015-01-28 22:20
Żenada, czyli wiele szumu a wyszło jak zawsze... Rząd nic nie wymyślił bo status quo zostało zachowane. Banki dalej górą...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
grandiooso / 31.178.190.* / 2015-01-28 22:18
Proszę powiedzcie, bo nie znam się na tym - czy Piechociński pracuje w banku?
Ernestyna / 79.185.201.* / 2015-01-28 22:12
W mojej umowie (aneks) mam dawno te mozliwosci. szkoda ze Piechocinskiemu sie nie chcialo nawet z tym zapoznac. Ano - Chorwacja, Wegry , Hiszpania, Czarnogora, Serbia, Austria maja rzady. A my mamy banki...
Polska wciaz nie-rzadem stoi - az sie przewroci.
JanuszPOlikot / 2015-01-28 22:10 / Tysiącznik na forum
Co tu robić?.......Pomagać polskim górnikom i resztkom naszego przemysłu? Może frankowcom którzy poprzez swoje wysokie raty płacą frycowe za ratowanie obcej nam strefy euro do której póki co nie należymy.Jednakże umocnienie franka jest skutkiem ratowania euroburdelu.
Mój wybór pomagać górnikom. Młody wykształcony z aspiracjami "europejczyk" z dużego miasta sobie POradzi,bo to w końcu wyborca tej POstępowej internacjonalistycznej partii.
Sorry / 83.20.193.* / 2015-01-28 22:08
Podjęliście ryzyko, najpierw było cacy, a teraz płacz.
Płakać możecie, ale nie wyciągajcie łap po pieniądze innych.
Cwaniak 640 tysięczny / 89.68.174.* / 2015-01-29 01:57
Sorry Niecwaniaku, zdobądź się na odrobinę zrozumienia sytuacji tych ludzi. Banki, wykorzystując swoją przewagę wiedzy i informacji, realizując polecenia z zagranicznych central, sprzedawały takie ,,toksyczne produkty" (kredyty, opcje walutowe itd.) stosując dumping (jeden kredyt 3 x tańszy od drugiego). W wielu ,,mądrzejszych" krajach był ustawowy zakaz udzielania kredytów w walucie obcej. Nikt nie wyciąga ręce po pieniądze innych. Wielu tego nie rozumie bo i ,,produkty finansowe" są tak skomplikowane, że nie rozumieją tego nawet ich sprzedawcy. Frankowcy chcą aby PAŃSTWO udzieliło im pomocy prawnej w sporze z bankami, które zdaniem kredytobiorców oszukały ich . Banki powinny być instytucjami zaufania publicznego, nie powinny ,,sprzedawać" instrumentów spekulacyjnych. Gdyby w kupionym przez Pana produkcie wystąpiła wada to ma Pan zapewnioną ochronę prawną (gwarancja, rękojmia) a przecież sprzedawca mógłby powiedź ,,SORRY ALE WIDZIAŁY GAŁY CO BRAŁY"
heje / 31.1.238.* / 2015-01-28 22:51
Przy udzielaniu kredytów banki brały pod uwagę ryzyko kursowe ale tylko 20%, to dlaczego zwykły śmiertelnik miał przewidywać większy wzrost kursu franka.
Poza tym kredyty we frankach są kredytami denominowanymi, bank wypłacał złotówki a nie franki, to nie musiał fizycznie kupować franka.
asbefore / 91.193.160.* / 2015-01-28 22:05
Frankowcy!! świetna wiadomość dla was!! Piechociński i pisowcy spłacą wasze kredyty!! Zrobią to w najbliższych dniach, bo , do końca tego
roku, frank będzie po 6 zł!! Widzicie zatem, jak dobrze zrobiliście głosując na PSL i PIS !!Ostatnio nawet pani Kopacz zajeła się wami,
będzie spłacała wasze kredyty, a jak ryży przyjedzie do Polski na wczasy, spłaci wszystkie kredyty z nawiązką!!musicie,tylko, głosować na nich,
tak jak dotychczas.

Najnowsze wpisy