Forum Prawo - porady i tematy

pierwsza praca a urlop

pierwsza praca a urlop

mag3647 / 83.31.195.* / 2007-06-11 19:29
Witam, chcialam zasięgnac porady. Jestem absolwetnka LO, 4czerwca rozpoczelam swoja pierwsza pracę, pierwsze 2 tyg, pracuję na umowę zlecenie (pracodawca jeszcze nie przedstawil ani nie omawial dokaldnie ze mna tej umowy), czy po ewentualnym przedluzeniu umowy, podpisaniu umowy o prace przysluguje mi urlop, jezeli tk to w jakim wymiarze. Jestem dopiero po szkole w zwiazku z tym chcialabym jak przystalo na swiezo upieczonego absolwenta wyjehac na wakacje. czy przyznanie tego urlopu zalezy to od pracodawcy czy jest w jakis sposob usankcjonowane prawnie? z gory serdecznie dziekuje za odpowiedź:)
joannax / 2007-06-12 23:57
Jeśli nie masz w umowie zapisu o urlopie wypoczynkowym to możesz go nie otrzymać bo zależy to od dobrej woli pracodawcy dotyczy to umowy zlecenia. Dlatego pamiętaj koniecznie aby w nastepniej umowie był zapis o urlopie wypoczynkowym.
Przy zwykłej umowie o pracę pracownik ma obowiazek wykorzystac urlop wypoczynkowy
Wymiar urlopu zależy od lat pracy-20 dni do 10 lat pracy, 26 dni dla osób ze stażem powyzej 10 lat pracy. Do wyliczenia urlopu zalicza się szkołę np. 8 lat dla osób z wyższym wykształceniem. Także należy swojemu pracodawcy dostarczyc kserokopię świadectw szkoły praz świadectw pracy. Nie ma znaczenia że ktos pierwszy raz pracuje bo ma wtedy wymiar 20 dni. Okresy nakładające sie z okresem pracy z nauka nie wyliczamy osobno tylko nalęzy wybrac lepszy wariant tzn. policzyc lata pracy lub same lata szkoły.

Najnowsze wpisy