Forum Forum podatkowePIT

Pierwsze rozliczenie z Urzędem Skarbowym - kilka pytań

Pierwsze rozliczenie z Urzędem Skarbowym - kilka pytań

Andrzej376 / 193.242.147.* / 2014-04-03 16:11
Witam wszystkich serdecznie.

Jako, że w tym roku po raz pierwszy muszę się samodzielnie rozliczyć (wcześniej rozliczałem się tylko raz, z pomocą pewnej osoby), chciałbym zapytać o kilka rzeczy abym się tego nauczył, ponieważ nie chcę co rok prosić się kogoś aby robił to za mnie.

Przeczytałem co nieco i wyczytałem, że mam możliwość odliczenia od dochodu kosztów internetu. Wydrukowałem sobie dowody wpłaty z banku. Potrzebuję do tego wypełnić załącznik PIT/O, w którym interesuje mnie tylko wiersz dotyczący ulgi internetowej. Jeżeli korzystam z niej po raz pierwszy to w polu 23. "Podatnik korzystał z ulgi internetowej w rozliczeniach..." nie powinienem zaznaczać żadnego z kwadratów? Obok w pole 25. wpisać sumę kwot jakie zapłaciłem za internet w 2013 roku i potem w polu 34. również?

Czy muszę wypełniać/wpisywać cokolwiek w pozostałe pola załącznika czy zostawić je puste? Czy mogę złożyć jedynie pierwszą jego stronę, skoro odliczenia z pozostałych stron mnie nie dotyczą?

Ogólnie rzecz biorąc, dostałem druki PIT-11 z dwóch źródeł. Jeden jest jeszcze za roboty publiczne/prace interwencyjne, a przychód z niego jest sklasyfikowany jako "Świadczenie wypłacone z Funduszów Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych". W którym z wierszy powinienem wpisać ten przychód podczas wypełniania swojego zeznania i po czym to rozpoznać?

Liczę na pomoc,

Pozdrawiam.
wiwan / 2014-04-03 22:06
PIT-O.
Skoro dotąd nie było odliczenia- żaden kwadrat, tak kwotę z pola 25 przenosimy do pola 34, skoro nie ma żadnych innych odliczeń od dochodu, ALE kwota ta nie może być wyższa niż 760 zł, nawet jeśli suma wpłat dla operatora w roku 2013 była wyższa.
Uczulam na kwestię kosztu internetu jeśli jest to pakiet np. tel. stacjonarny + internet. Jeśli z umowy z operatorem, czy warunków promocji nie wynika jaka część opłaty przypada na sam internet- nie można z ulgi skorzystać.
Pozostałe pola bez wypełnień, skoro nie ma innych odliczeń.

PIT-37

Dane z PIT-11 z PUP przenosimy do wiersza 5, tj. 'inne źródła', czyli pozycje 59 do 63.

Najnowsze wpisy