Forum Forum emerytalneZUS

pierwsze w zyciu chorobowe z zus jednoosobowa dzialalnosc

pierwsze w zyciu chorobowe z zus jednoosobowa dzialalnosc

taxis / 89.73.54.* / 2013-01-25 13:59
witam bylem w grudniu 6 dni na zwolnieniu dostalem dzis przelew 216 zl (zadnego pisma nic nie dostalem) za grudzien zus zaplacilem za 30dni calosc wiec teraz dopiero zlozyc dra za grudzien korekte i bedzie nadplata tak ? czy 216 zl to dobrze wyplacili ? w styczniu mam 30dni zwolnienia zrobic tak jak za grudzien ze wplace caly zus i potem nadplata czy inaczej by dostac chorobowe bez problemu za styczen ?
Wyświetlaj:
PilarK / 83.23.101.* / 2013-03-27 10:59
Właśnie dostałam chorobowe z ZUS - jestem na odniżonym Zusie. Za 5 dni chorobowego dostalam 39,40 zł. Jeżeli to podziele na 5 dni i na przeciętnie 8 godzin pracy to suma zwala z nóg. 0,985 zł/h. Załamałam się - co zrobić z takim chorobowym ?
wiwan / 2013-03-27 11:33
Pytanie chyba jednak nie jest o to, co z nim zrobić.

Takie są konsekwencje korzystania z jakby nie było sporej ulgi w składkach społecznych (ok.4/5).

Jakiej kwoty spodziewała się Pani przy podstawie 480 zł (obecnie, do grudnia 450 zł) 80% podstawy- zwykłe zwolnienie, 13,71 % zmniejszenia podstawy, 5 dniach zasiłku, który podlega zaliczce PIT ?
Na 'pociechę' ma Pani niższą należność za ub. społeczne za resztę miesiąca.

Można też z ulgi zrezygnować i opłacać wyższe składki przed upływem 24 miesięcy.

Ps. Inna rzecz, że dobrowolne ub. chorobowe z DG moim zdaniem ma sens tylko w kontekście ciąży- zasiłek macierzyński.
wiwan / 2013-01-25 15:18
Prawidłowość kwoty 216 zł niemożliwa do stwierdzenia bez wiedzy:
- czy DG trwała przed grudniem 2012 r. przynajmniej 12 miesięcy, jeśli nie to ile
- czy w tym czasie przeskoczył Pan z ZUS-u ulgowego na normalny i czy zawsze deklarował Pan minimalną możliwą podstawę.
- czy było to zwolnienie szpitalne (70%) czy normalne (80%).

Z innego wątku (po co mnożyć ?) już Pan wie, że prawidłową stawkę proporcjonalną składek społecznych da się wyliczyć, jeśli księgowanie składki następuje terminowo. składkę grudniową Pan zapłacił bo jest zasiłek, na styczniową ma jeszcze sporo czasu.

Najnowsze wpisy