Forum Forum emerytalneZUS

Piotrcu- pytanie z priva- II

Piotrcu- pytanie z priva- II

wiwan / 2014-12-05 12:01
"[...]Mam zamiar zamknac dzialalnosc by nie placic daniny na ZUS i dopisac sie do ubezpieczenia zony. Co w takim przypadku jezeli np stanie sie cos tragicznego lub jakas ciezka choroba i bede chcial sie starac o rente inwalidzka?Czy mam szanse ja dostac pomimo tego ze nie bede juz placil skladek rentowych?? Mam 56 lat i 41 lat skladkowych bez dnia przerwy"

-------------------------------------------

"Do ubezpieczenia żony" oznacza tylko ub. zdrowotne- a więc możliwość korzystania z "usług" NFZ. No chyba, że żona prowadzi DG i myśli Pan o pełnym ubezpieczeniu jako osoby współpracującej przy prowadzeniu DG.

W zakresie renty z tyt. niezdolności do pracy mamy dwa generalne warunki:

-niezdolność do pracy musi powstać w czasie ub. rentowego lub do 18 mc. po jego ustaniu.

Z tego warunku z Pana stażem ubezpieczeniowym (min. 25 lat) byłby Pan zwolniony, o ile niezdolność byłaby całkowita. Innymi słowy np. uzyskanie orzeczenia wskazującego niezdolność częściową i powstałą za np. 19 mc.- prawa do renty nie będzie.

- należy mieć wymagany okres ubezpieczenia- co w Pana wieku oznacza min. 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat przed powstaniem niezdolności. Tu znów wysoki staż ( min. 30 lat składkowych ) zwalnia z tego warunku, o ile znów będzie to niezdolność całkowita. A więc przy niezdolności częściowej, która powstanie za np. 5,5 roku prawa do renty nie będzie.

Jest opcja dobrowolnego przystąpienia do ub. em-rentowego- na zasadzie samodzielnego opłacania składek - jak w DG, tyle że z niższą podstawą minimalną.


Ps. Tamten wątek zagubiony:

http://www.money.pl/forum/piotrcu--pytanie-z-priva--t3684904.html?_rfr=1
Wyświetlaj:
Piotrcu / 2014-12-05 13:14 / Bywalec forum
Serdeczne dzieki jasno i klarownie Jestes chodzaca encyklopedia ZUS-owska
wiwan / 2014-12-05 20:26
Bez przesady, przecież to wszystko jest w kilku ustawach. Ale dziękuję :-)

Ps. Może to nie do końca jasno wynika, z tego co napisałem rano, a ma znaczenie dla kwestii terminu 18 mc przy niezdolności częściowej. Orzeczenie może być wydane później, byle wskazywało na to, że niezdolność powstała w tym terminie. Czyli są możliwe orzeczenia z datą wsteczną powstania niezdolności, jeśli da się określić to na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej ubezpieczonego.

Najnowsze wpisy