Forum Polityka, aktualnościGospodarka

PiS chce wysłuchania publicznego ws. OFE

PiS chce wysłuchania publicznego ws. OFE

Money.pl / 2013-12-03 16:24
Komentarze do wiadomości: PiS chce wysłuchania publicznego ws. OFE.
Wyświetlaj:
gość525 / 85.128.32.* / 2013-12-03 18:52
Zastanawiam się, dlaczego w całej dyskusji nt. OFE i kupowania przez nie obligacji państwowych, wiele mówi się o przekładaniu pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej, a nikt nie zauważył, że w ogólnym rozrachunku jest to korzystne dla Polski. Skarb państwa nie dlatego emituje obligacje, żeby OFE mogły je kupić, tylko dlatego, że ma takie a nie inne potrzeby pożyczkowe. Za pośrednictwem OFE zadłuża się więc u swoich obywateli (a pieniądze pozostają w kraju). Alternatywą (która stanie się faktem, jeżeli OFE nie będą mogły kupować obligacji) jest zadłużanie się u zagranicznych inwestorów, a wtedy pieniądze z odsetek od tych obligacji zostaną wydrenowane z Polski i popłyną za granicę.
dgen / 2013-12-03 16:45 / Tysiącznik na forum
OFE kupują za moje pieniądze m.in. obligacje państwowe i je przechowują na moim indywidualnym koncie. W razie mojej śmierci połowa z tego jest wypłacana mojej zonie w gotówce, a druga połowa trafia na rachunek żony (w tym samym lub innym OFE). OFE są podmiotami prywatnymi.
Tymczasem reżim rudych khmerów proponuje zabrać te obligacje (kupione za moje prywatne pieniądze i gromadzone w prywatnej firmie) i przenieść do zus - jednocześnie zamieniając twarde walory na zapis księgowy.
Klasyczne uwłaszczenie jak widać - nie ma szans aby nie było draki w trybunale konstytucyjnym i żądań odszkodowawczych.
Tim9 / 91.214.0.* / 2013-12-03 16:56
Gratuluje optymizmu, że to są twoje pieniądze...Gratuluje...Sąd Najwyższy już to rozstrzygnął...
ofezus / 213.186.79.* / 2013-12-03 16:24
1. Każdy musi mieć prawo wyboru czy chce być w OFE czy nie.
2. To co jest już zgromadzone w OFE może trafić do ZUS tylko wtedy, gdy dana osoba zrezygnuje z OFE. Zabieranie bez wiedzy zainteresowanego to złodziejstwo.

Najnowsze wpisy