Forum Polityka, aktualnościPolityka

PiS: Polska powinna być jednym okręgiem wyborczym

PiS: Polska powinna być jednym okręgiem wyborczym

Wyświetlaj:
jim / 194.116.193.* / 2007-01-15 17:42
w tym jest pewna konsekwencja obecnej władzy - w jak najwiekszym stopniu ubezwłasnowolnić obywatela, bo przecież skąd "głupi obywatel" ma wiedzieć na kogo głosować, jedyny kierunek zmian mający na celu wzmocnienie roli obywatela, zwiekszenie jego podmiotowości to okręgi jednomandatowe, każde modyfikacje to robienie nam "wody z mózgu" , Platforma zamiast bić pianę mogłaby w końcu opracować projekt takiej ordynacji i w formie projektu ustawy złozyć - tego oczekujemy jako formy przeciwdziałania kolejnym kretyńskim pomysłom obecnych rządzących
NoDucks / 213.158.197.* / 2007-01-12 10:20
Każdy zwolennik Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (70% Polaków) poprze ten pomysł. I mam nadzieję, że Platforma też nie zrobi z gęby cholewy...
jim / 194.116.193.* / 2007-01-15 17:45
kolego pomyliłeś pojęcia "jednego okregu" z "okregami jednomandatowymi"
errarel / 217.147.104.* / 2007-01-12 12:20
przeciez ta propozycja jest przeciwienstwem JOW...
NoDucks / 213.158.197.* / 2007-01-12 12:49
Cała Polska jako Jeden Okręg Wyborczy. To dobra zmiana, ponieważ teraz mogę głosować na kogoś, kto do tej pory był poza moim okręgiem, a chciałbym by reprezentował całą Polskę. A gdyby wchodziła pierwsza 50-tka to byłoby jeszcze lepiej niż jest teraz:

"Wybory w Polsce przeprowadza się w 13 okręgach wyborczych (tabela poniżej) odpowiadających obszarowi jednego lub dwóch województw (jedynie województwo mazowieckie podzielono na 2 okręgi). Głosowanie jest podobne do wyborów do Sejmu, oddając głos na kandydata głosuje się jednocześnie na listę komitetu wyborczego. Przeliczanie głosów na mandaty dokonuje się metodą d'Hondta, jednak mandaty pomiędzy komitety wyborcze dzieli się na poziomie krajowym, dopiero później rozdziela się mandaty pomiędzy poszczególne listy okręgowe. Oznacza to, że na liczbę posłów wybranych w danym okręgu wpływ może mieć frekwencja. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które zdobyły co najmniej 5% głosów w skali kraju (dotyczy to także koalicji)."
errarel / 217.147.104.* / 2007-01-12 13:11
nie wnikam w to ktora wersja jest lepsza tylko stwierdzam ze kuriozum jest oczekiwanie poparcia JEDNEGO Okregu Wyborczego od zwolennikow JEDNOMANDATOWYCH Okregow Wyborczych bo to kompletnie przeciwstawne idee. zwolennicy JOW uwazaja ze kazdy powinien glosowac na JEDNEGO kandydata ze SWOJEGO okregu ktorego ZNA. propozycja PiS polega na tym ze glosujesz na kogos z drugiego konca panstwa i jest wzorowana na ordynacji do Knesettu:)
NoDucks / 213.158.197.* / 2007-01-12 13:33
a kto ma definiować, jak duży ma być Okręg? Dla mnie Jeden 50-ciomandatowy Okręg Wyborczy o zasięgu całej Polski byłby zdecydowanie bliżej idei JOW niż to co jest obecnie. W tym szczególnym przypadku ma to jeszcze taki sens, że wybrani ludzie mają reprezentować Polskę całościowo jako kraj, a nie interesy poszczególnych obszarów, które mogą być nawet sprzeczne (czy będą zawsze zbieżne interesy Mazur i Śląska?)
errarel / 217.147.104.* / 2007-01-12 15:22
nie, to co opisano w artykule jest DALEJ od idei JOW niz obecnie. twierdzac co innego dowodzisz ze kompletnie nie rozumiesz przynajmniej jednej z nich. arbitralnosc wyznaczania granic okregow to akurat najwieksza wada JOW przy ktorej to ordynacji te granice sa duzo wazniejsze niz w ordynacjach wielomandatowych jak obecna. propozycja opisana w artykule ma sens i mi sie podoba z powodow o ktorych piszesz ale nie ma ona kompletnie nic wspolnego z JOW (jest jej przeciwnoscia) i zwolennicy JOW nie powinni jej popierac jesli maja w ogole jakies pojecie o czym mowa.
NoDucks / 213.158.197.* / 2007-01-12 15:33
"zwolennicy JOW nie powinni jej popierac" - to już nadużycie.

Jeśli zasadą JOW jest to, że głosuję nie na partię lecz na człowieka, to gdy wybieram go do reprezentowania całej Polski, to chcę mieć wybór właśnie z tego okręgu, który ma on reprezentować. Zatem z całej Polski. (mogę przykładowo mieszkać w Rzeszowie, ale uważać, że najlepiej interesy Polski w Unii będzie reprezentował Jan Kowalski ze Szczecina)
errarel / 217.147.104.* / 2007-01-12 16:45
skad pomysl ze w nowym sytemie bedziesz glosowal na czlowieka? nadal beda listy wyborcze, metoda d'Hondta, prog procentowy itd. zmienia sie tylko ilosc okregow:)
antyPiSuar / 198.155.189.* / 2007-01-12 09:58
Ta i mieć jednego kandydata do Europlarlamentu- jakiegoś "swojego chłopa" no i "odpowiedniej partyji" kwa, kwa, kwa

Kaczki ruszają na podbój Europy!

Najnowsze wpisy