Forum Forum podatkowePIT

PIT 12, PIT 36

PIT 12, PIT 36

Michalch123123 / 193.200.133.* / 2011-07-23 11:57
Witam.

Miałem zarobek z tytułu "wynajęcia powierzchni reklamowej na stronie internetowej".
W skarbówce Pani mi powiedziała, że to mogę rozliczyć na zasadzie zryczałtowanego podatku dochodowego- 8,5%. Ok, wyliczyłem, przelałem na konto US. Dowiedziałem się także, że do 10 stycznia przyszłego roku muszę złożyć w US PIT 12. OK.

Teraz mam pytanie jak to będzie się miało do PITu 36?

Ten dochód także trzeba ująć w PIT 36?

Dodatkowo znalazłem takie coś:

"W PIT-12 podatnik oświadcza, że:
poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (18%, 32%),"

Ja oprócz tego zysku z wynajęcia powierzchni reklamowej pracuję na etacie. Czy to jakoś ze sobą nie współgra?

Dziękuję za każdą z odpowiedzi :)
Wyświetlaj:
Michalch123123 / 193.200.133.* / 2011-07-24 21:17
"No ale... moment... żeby być na ryczałcie musisz złożyć oświadczenie do US o wyborze tej
formy (przy najmie poza DG), najpóźniej do 20 następnego miesiąca kiedy uzyskałeś
przychód... zrobiłeś to?"

Tak składałem oświadczenie. W czerwcu był przelew i do 20 lipca zapłaciłem 8,5%. I Pani w US poinformowała mnie, że do 20 stycznia muszę złożyć PIT 12- mam nawet na karteczce przez nią zapisane.
belladonna / 2011-07-25 07:36 / Tysiącznik profesjonalny
Do 20 stycznia składamy oświadczenie o zmianę formy opodatkowania dla działalności lub najmu na nowy rok i bynajmniej nie na PIT-12.
20 stycznia to też termin dla oświadczenia, że tylko jeden z małżonków opodatkuje najem (dotyczy wynajmowania wspólnego mieszkania itp).
Ty masz złożyć to co pisałam w 1 poście:)
belladonna / 2011-07-23 21:45 / Tysiącznik profesjonalny
Coś namieszałeś... PIT-12 to oświadczenie dla naszego pracodawcy, żeby nas rozliczył... no ale warunek, że nie mamy innych dochodów wg skali (tylko od tego pracodawcy) w roku podatkowym. Czyli wybierając ryczałt z najmu pracodawca nadal może rozliczyć Cię w PIT-40.
No ale... moment... żeby być na ryczałcie musisz złożyć oświadczenie do US o wyborze tej formy (przy najmie poza DG), najpóźniej do 20 następnego miesiąca kiedy uzyskałeś przychód... zrobiłeś to?
Mając najem na ryczałcie i pracując składasz 2 PIT:
PIT-28 z najmu (do końca stycznia)
PIT-37 z pracy do końca kwietnia (lub oświadczenie PIT-12 PRACODAWCY - do 9 stycznia, jak chcesz żeby on Cie rozliczał) :)
Najem prywatny na ryczałcie nie wyklucza wspólnego rozliczania z małżonkiem :)

Najnowsze wpisy