Forum Polityka, aktualnościKraj

PIT 2009: Obniżkę podatków odczują najbogatsi

PIT 2009: Obniżkę podatków odczują najbogatsi

Wyświetlaj:
Catbert / 83.25.240.* / 2008-10-13 11:41
Coś mi się wydaje, że to jakieś łgarstwo.
Podstawiłem wynagrodzenie miesięczne 12000 brutto, wspólne rozliczenie podatku i wyszło mi z kalkulatora, że w 2009 dostałbym ponad tysiąc złotych mniej - trzeba uwzględnić nie tylko skalę podatkową, ale i moment, kiedy "wyłącza się ZUS" - który z punktu widzenia pracownika też jest podatkiem.
Pewnie z tym niższym podatkiem jest jak z dodatkowym rabatem - z którym towar kosztuje więcej niż bez rabatu.
Widzę, że inni również policzyli i zauważyli.
Uważam, że takie rozwiązania powinny być penalizowane - tj. za tzw. "kłamstwo zusowskie" lub "kłamstwo podatkowe" powinno się zarówno autorów ustaw, jak wykonawców zamykać do więzienia.
Pilsener / 2008-10-13 12:54 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dobrze Ci się wydaje - a dlaczego nie ma już jednego podatku, tylko: podatek, składka siaka, składka owaka - schemat obliczania poborów przypomina derywaty finansowe, które walnie przyczyniły się do eskalacji kryzysu finansowego - sposób ich obliczania był tak skomplikowany, że nikt nie był w stanie zweryfikować racjonalności tych wyliczeń, chyba, że sami ich twórcy (zanagażowano do tego znanych fizyków, bo zwykli rachmistrze wymiękli). A wszystko po to, żeby politycy mogli robić Wam wodę z mózgu jednocześnie zapewniając sobie 50 tysięcy intratnych stołków przy przewalaniu tych wszystkich "składek" - tak czy siak ZUS i NFZ muszą być utrzymywane z budżetu, czyli "składek". Wszystko zgodnie z przeznaczeniem: podatek drogowy na drogi, podatek Religi na leczenie ofiar - sratatata pełnia lata. Gdyby politycy podobną kreatywność co w łupieniu obywateli wykazywali w innych dziedzinach, to przyjeliby nas do G7 bez łaski, a może i nawet do OPEC.
Bernard+ / 83.4.23.* / 2008-10-13 21:52
Sami Polacy wybrali sobie takich polityków do sprawowania rządów. Wszak, jeżeli My Polacy mamy najwyższy w europie wskaźnik ilości analfabetów funkcjonalnych wśród osób z wyższym wykształceniem to, co się dziwić, że wybieramy takich, jakich mamy w swej masie wyborców. Nie zdarzyło się, bowiem nigdy, aby analfabeci wybrali sobie pisarza a łysi kędzierzawego na prezesa.
kadrówka / 83.143.40.* / 2008-11-15 13:39
Bernard+
brawo za podsumowanie,
a podatek najlepszy liniowy!
proste i przejrzyste.

Plus ulga dla najuboższych mądrze skonstruowana,
bo ta ulga na dzieci i osoby samotnie wychowujące to farsa
biedny nie ma z czego rozliczyć ulgi jednej czy drugiej
a bogaty nie żeni się, by dalej korzystać z ulgi.

Albo na dzieci - we Francji to świetnie funkcjonuje
najwyższy wskaźnik urodzeń w UE

Każdy się myli, ważne by się umieć przyznać do błędu i sprostować!
malzonek / 86.143.213.* / 2008-10-13 11:15
w 2009 netto bedzie strata kilka tysiecy zlotych dla tych,ktorzy rozliczali sie z malzonkiem, gdyz zostaly zrownane obcieznia dla malzonkow i dla singli, Zyskaja single ,straca malzonkowie. Jeszcze jeden przyczynek rzadu do umacniania polityki prorodzinnej....Wszystko sobie wyliczylem i potwierdzilem zakladajac niezmienione zarobki w 2009
sagob / 139.181.124.* / 2008-10-13 12:40
Ten kalkulator zwyczjeni zawiera bug-a, poniewaz nie uwzglednia czy ktos sie rozlicza z malozonkiem czy sam podczas obliczen wykonywanych dla 2009 roku. Nie znalazlem w zmianach podakowych na 2009 rok ani jednej wzmianki o tym iz wycofuje sie wspolne rozliczanie malzonkow lub ma sie odbywac na innych zasadach.
Pilsener / 2008-10-13 12:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Polityka prorodzinna to socjalistyczny bulgot - nie ma czegoś takiego, chyba, że ta prorodzinna polityka poprzez becikowe czy urlopy macierzyńskie zmusza młode matki do emigracji i wpędzą w biedę. Żeby dać komuś 1000 zł becikowego trzeba najpierw temu komuś 2000 zabrać - prosta prawda ekonomiczna, jest to tak zwana REDYSTRYBUCJA, czyli oddajemy połowę pensji politykom a oni (po potrąceniu dla siebie sporej części) wypłacają nam różne beznadziejne świadczenia, ochłapy - nie dość, że z naszych własnych pieniędzy to jeszcze mamy być im wdzięczni! Prosty przykład: u mnie do MOPS'u trafiło nieco ponad 300 tysięcy - na wypłaty świadczeń poszło około 120 tysięcy - gdzie reszta? Rząd to najgorszy usługodawca na świecie, dużo zabiera a mało daje.
_Maciek / 83.19.112.* / 2008-10-13 11:31
Wypowiedź "malzonka" to przykład spustoszenia w umyśle jaki dokonał komunizm.
tere fere / 83.17.250.* / 2008-10-13 11:29
No bo posiadanie żony na własność to oznaka luksusu, a w komunizmie miały byc wspólne :-)
lolek000 / 2008-10-13 11:28 / portfel / Tysiącznik na forum
Rzeczywiście, nie ma nic otym ile zaoszczedzi Walter, Soloż, Bielecki, Balcerowicz i Frasyniuk
-s / 217.113.228.* / 2008-12-31 16:50
Tak jakby oni płacili podatki na zasadach ogólnych. Przecież jak ktoś więcej zarabia, to działa jako firma i siedzi np. na podatku liniowym.
ninioczka / 151.92.176.* / 2008-10-13 13:03
A pan szanowny "lolek' (hmmm...) zazdrości? Trzeba było sie uczyć i robic karierę a jak się nie chciało to zostało tylko zazdrościć...
A jak panu równość się marzy to polecam przeprowadzkę do Chin albo Korei Pn... powodzenia.
cerawi / 2008-10-15 21:28 / Bywalec forum
Ales Ty niemrawa myslowo ninioczka. Gdyby kazdy z nas zrobil kariere i wyksztalcil sie jednako toby dopiero byla rownosc, tylko uciekac do Chin tam jest mniej rownosci.
lolek000 / 2008-10-13 14:09 / portfel / Tysiącznik na forum
Niestety nie miałem i nie mam zapędów do okradania dobra społecznego a i moi rodzice nie należeli do PZPR a raczej budowali struktury Solidarności w czasach, gdy walter, soloż i reszta planowali z kim się podzielić i jak po '89.
Nie zazdroszczę, bo zarabiam dzieki wykształceniu nieźle powyżej średniej i pewnie będę zarabiał jeszcze lepiej, bo nie boję się ani pracy ani nauku. Nie mogę natomiast patrzeć, jak okrada się większość twierdząc, że się daje.
ninioczka / 151.92.176.* / 2008-10-14 14:35
Cóż za okaz dobra, poświęcenia i uczciwości...Sorry wielkie ale wyciągnęłam naiwne wnioski z nauk mojej mamy, która twierdzi że najbardziej przeszkadza złodziejowi inny złodziej, zwłaszcza jak tamten ma lepiej od niego...
Pozdrowionka-)
cerawi / 2008-10-15 21:35 / Bywalec forum
nie ublizaj swoim idiotycznym wywodem zlodziejom. Jako, ze prawdziwy zlodziej nigdy nie okrada swoich, nie mowila Ci mama?
Natter / 2008-12-31 17:57 / Tysiącznik na forum
Ależ wy macie wszyscy problemy z wyliczeniem podatku.Najlepiej byłoby nic nie płacic od osobistych dochodów ja za póznego Gierka gdzie podatek płaciła firma. Ja mam serdecznie w d.... obniżkę podatku o 1% który natychmiast zostanie zabrany przez akcyzę. życzę wam w nowym roku wyższych zarobków i jeszcze niższych podatków i zero kryzysu finansowego
blondynka w biznesie / 86.143.213.* / 2008-10-13 10:48
w 2009 wzrasata skladka emerytalna i rentowa co spowoduje,ze mimo wszystko w naszej kieszeni zostanie mniej a nie wiecej. Prosze sobie sprawdzic
lciesiel / 2008-10-13 14:22 / Bywalec forum
A mógłby ktoś napisać rzeczowo, jak nas będą okradać w 2009? Oprócz bezpośredniego napadu ( PIT ) oczywiście. Sorry, ale ja na okradaniu ludzi się nie znam i te wszystkie składeczki, na zusy, nfzty, czy inne dziwolągi, jakoś mi do głowy nie wchodzą.
Chodzi o osobę zatrudnioną, osiągającą przychody wyłącznie ze stosunku pracy.
lolek000 / 2008-10-13 14:32 / portfel / Tysiącznik na forum
@lciesiel , jak się nie znasz to koniecznie napisz na : http://www.platformanawiejskiej.pl/.
TAm napewno znają się na materii, którą tak zaniedbałes.
:D
Pilsener / 2008-10-13 12:31 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A od 2010 zdrowotna :)
Sankcja / 2008-10-13 11:20
A wiedziałem że tak bedzie. "Po raz kolejny OSZUKALI MNIE DECYDENCI .................(nie powiem bo wulgarnie dalej". :)
gdzie ta podwyzka / 86.143.213.* / 2008-10-13 10:35
jak ja zarabiam 13000 brutto to wychodzi na to,ze zarobie w 2009 2 tys zlotych mniej rocznie w stosunku do 2008, na to wskazuje kalkulator 2009,wiec gdzie ta podwyzka. Dla pewnosci sprawdzilem inne place i za kazdym razem jest strata przy 12 000 tysiac zlotych mniej.
podatnik_2 / 217.153.235.* / 2008-10-13 10:05
Każdy Polak rozsądnie zarabiający płaci podwójne za opiekę zdrowotną, Po pierwsze z pensji płaci podatek zdrowotny a po drugie jeśli chce mieć "normalny dostęp" do tejże opieki ubezpiecza się prywatnie, lub pracodawca wykupuje abonament. Tak naprawdę od pewnego czasu mieliśmy systematyczny wzrost opodatkowania. Chociaż stawka najniższy próg PIT wynosił 19% to co roku wzrastał podatek na służbę zdrowia.
Pilsener / 2008-10-13 12:29 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dokładnie, a od 2010 "składka" na NFZ znowu ma urosnąć o 1% - a co to niby jest, jak nie podatek? Ten rząd ani trochę nie obniża podatków - to wszystko kosmetyka, tak naprawdę będą wyższe podatki i więcej regulacji.
Andre7 / 2008-10-13 09:56 / Tysiącznik na forum
Praktycznie wszyscy pracujący Polacy płacą podatek według tej samej stawki (18%). By zapłacić więcej trzeba zarabiać powyżej 7 tys. zł miesięcznie, co odpowiada 2.000 euro.
Ci nieliczni którzy mają dośc umiejętności i szczęścia by byc powyżej tego progu płacą prawie 2 x więcej od nadwyżki.
Taka skala bardzo zmniejsza opłacalnośc wszelkich kombinacji z ucieczką/zmuszaniem ludzi do przechodzenia na działalność gospodarczą. Czyli zmniejsza skale ucieczki od umów o prace na działalność gospodarczą, od której płaci się minimalne składki ZUS. Albo działalnośc gospodarczą za granicą, gdzie wcale nie ma składek ZUS !
A to długoterminowo jest duży problem, bo z tych "składek na ZUS" utrzymywany jest i system emerytalny i opieka zdrowotna.
Dlatego dla budżetu obniżka podatków która da więcej ludzi na umowach o prace daje zysk w postaci niższej dziury w budżecie ZUS i słuzby zrowia - niższej dopłaty z budżetu państwa..
Pilsener / 2008-10-13 09:03 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bo moim zdaniem to zwykłe złodziejstwo - okradanie uczciwie pracujących obywateli z owoców ich pracy - w nagrodę za ich ciężką pracę państwo zabiera im od około 30% wypłaty wzwyż, a im więcej człowiek pracuje i więcej wytwarza tym bardziej się go karze wysokim podatkiem, jakby ludzie o niczym innym nie marzyli tylko o pracy na rzecz państwa. A kiedy będziemy pracować na siebie? Poza tym jakim cudem podatek jest 19%, jak zarabiam 3000 brutto a dostaje 2000? To jakie 19%? No ale już nie podatek, a składka! Opłata! Popiwek! A co to dla mnie za różnica, jak to politrucy nazwą? Każda obowiązkowa danina dla rządu jest podatkiem, nazwa ani co oni z tym robią nic mnie nie obchodzi.

Efekt? Tylko nieco ponad 50% zawodowo czynnych pracuje, z czego co drugi - w sektorze publicznym, gdzie płace są wyższe a efektywność niższa. W polsce pracować się po prostu nie opłaca, nie opłaca się też ludzi zatrudniać - bo trzeba wyłożyć na dzień dobry 5 tysięcy, żeby pracownik dostał 2, a jak coś wytworzysz to w nagrodę dostaniesz listę kolejnych podatków i kontroli. Bogaty kraj to bogaci obywatele, a co robi rząd, aby polacy się bogacili? Nic - a tych co mimo wszystko próbują, zarzyna się jak wściekłe zwierzęta, ściga, straszy, prześladuje i nęka.

Nigdzie gdzie byłem, nie było takiego kultu biedy, jak w polsce - kult biedy i zakłamanie polaków mnie przerażają, ten kraj jeszcze bardzo długo będzie biedny.
lolek000 / 2008-10-13 09:37 / portfel / Tysiącznik na forum
Przecież jeżeli nie okradną Ciebie przy wypłacie to okradną ciebie na stacji paliw albo w sklepie z cukierkami lub monopolowym.
Mnie bardziej ciekawi jak wataha Tuska wytłumaczy to swojemu elektoratowi: bo przecież inetligencja i młodzież z duzych miast w końcu trzasną sie o co chodzi platfusom.
kładka / 151.92.176.* / 2008-10-13 10:52
Rozumiem,że za bandy jarka-sama-prawda nikogo nigdy nie okradali na stacjach benzynowych ani w sklepie z cukierkami...nie było podatków i panowała zgoda i miłość wzajemna...Cóż, biedny człowieku, jakby ci to wytłumaczyć,obecny rząd-nie jarkowy właśnie obniża podatki I TO JEST DOBRA WIADOMOŚĆ dla elektoratu a młodzież i ludzie z wielkich miast naprawdę nie są idiotami wbrew temu co myślisz i na szczęście ich wzrok sięga dalej niż na koniec podkarpackiej wsi...ale ja cię rozumiem, zrobiono ci pranie mózgu i cokolwiek by się nie działo ale nie zrobił tego jarek-sama-sprawiedliwość to na pewno jest złe...Prawie jak dżihad...Zastanówcie się, Jarek w białym turbanie i wy za nim kamikadze? czy trochę rozumu i pomyślicie w końcu w tej swojej nienawiści że wszyscy jesteśmy Polakami i nie tylko panowie co ukradli księżyc mają patent na wszystko co dobre i sprawiedliwe...Czasem innym też się zdarza zrobić coś sensownego.
cerawi / 2008-10-15 21:55 / Bywalec forum
Wielka szkoda,ze nie zdarzylo Ci sie zadne zdanie bez jadu. Niby madra tresc ale krAszona Gebbelsowskim jadem propagandy ponizani. Krotki czas a TAKIE pranie .
raf73 / 89.171.138.* / 2008-10-13 11:36
Zaraz, zaraz, przecież lolek000 nie napisał, że jest zwolennikiem PiS-u.

Pytanie do lolka000: jeśli nie podoba Ci się większy podatek od inteligencji i młodzieży z dużych miast, to co proponujesz? Podatek liniowy? Czy może pogłowny?
cerawi / 2008-10-15 22:01 / Bywalec forum
Podatek podymny jak bywalo w zamierzchlych przed wyprawa wojenna. haha
lolek000 / 2008-10-13 11:27 / portfel / Tysiącznik na forum
Biedna kładko, ty chyba czytasz tylko między wierszami zapominając o wierszu. Zerknij no, kto to chce podnieść akcyzę od 1 stycznia. Albo-o czym powyżej, komu Tusk i wspólnicy naprawde obniżyli podatki. Przestań prać sobie szare komórki w wsi24 i zerknij czasem na podwórko.
Poczytaj poza tym siebie samą a dopiero wówczas rzucaj kamieniami nienawiści.
Poza tym polecam poczytanie lub posłuchanie Tuska młodszego, co wypisywał i wygadywał o Polsce i jak ją widzi, kancelrz niedorobiony jeden, albo co wyprawia jego ekipa na lini kprm-pałac. Przecież zachowują sie chaniebnie sami wołając aby nie wywoływac chańby.
Zakłamanie którego tylko ślepy nie zauważy.
kładka / 151.92.176.* / 2008-10-13 13:33
No nie wiem kto tu wywołuje HAŃBĘ...może ktoś kto miał za daleko do szkoły jak był j.polski?
Przecież zachowują sie
chaniebnie sami wołając aby nie wywoływac chańby
kładka / 151.92.176.* / 2008-10-13 13:29
No to ma pan odpowiedź ("Zaraz, zaraz, przecież lolek000 nie napisał, że jest
zwolennikiem PiS-u." )panie raf73...Niech pan uważa, mnie już opluł (szacunek dla kobiet, hmmm...) a następnym etapem jest wyzwanie od komuchów i sb-ków,zwłaszcza jak argumentów brak a tych często brak wielbicielom spółki ojciec dyrektor+jarek-sama-prawda ...I jak zwykle wszystkiemu winien jest Donald...I gdyby jarek-sama-prawda rządził nie byłoby podatków, nikt nikogo by nie nienawidził, nikt nikogo nie szpiegował, nikt nikogo nie podsłuchiwał, nie byłoby mowy o podstępnych prowokacjach i w zasadzie jest to możliwe bo pierwsze co by się rozbudowało to nie drogi ani stadiony tylko więzienia dla wszystkich o odmiennym zdaniu...Musiałoby być ich sporo, więc podatki na pewno by nie spadły...Zostałoby państwo z ilością 7 mln obywateli, reszta siedziałby w więzieniach lub nawiała więc generalnie masz rację, byloby bardzo szczęśliwe państwo...aczkolwiek niewielkie i trzeba by było uważać na słowa bo podsłuch mógłby być wszędzie...I jeszcze jedno na pewno by się zmieniło - książki historyczne, we wszystkich bohaterem wszechczasów byłby jarek-sama-sprawiedliwość...-)
Ja naprawde bardzo ich lubię (jarków,gosiów,ludwików,saby i inne) bo pośmiac tez należy sie pożądnie raz dziennie ale niestety na widok małych przywódców i ich zaciętych twarzyczek przychodzi mi do głowy tylko jedno : chroń nas Boże od maluczkich którzy postanawiają kompleksy leczyć za pomocą władzy i kosztem narodu...że nie wspomne o mściwości...
A tobie lolku (hmmm...) życzę powodzenia i polecam Chiny jako miejsce zamieszkania tam panuje system który ci się podoba i choć jest jeden władca niestety to zawsze mozna go sklonować...-)))
lolek000 / 2008-10-13 14:15 / portfel / Tysiącznik na forum
Rzecz nie w tym czy podatki będą czy ich nie będzie, ale na co będą szły. Moim zdaniem Tusk a raczej ci którzy nim sterują wolą przekierowywac publiczną kasę w sposób w jaki robi to obecnie HGW z 460 mln, zł., czyli podrzucać kasę prywaciarzom w rodzaju Waltera za pozytywne nastawienie w mediach.
Co do szkół, to skończyłem ich dosyć, żeby wiedzieć, że czepianie się błędów językowych (stricte do naszej dyskusji) lub wyglądu (largo do dyskusji pana/i opcji politycznej) jest najniższą erystyką.
To lekcja jeszcze z podstawówki.

pzdr.
lolek000 / 2008-10-13 14:16 / portfel / Tysiącznik na forum
PS.
W Chinach nie ma jednego władcy. Proponuję troszkę poczytac o panującym tam ustroju.
prawiezaratustra / 2008-10-13 09:22 / _

Podatki bezpośrednie trzeba zlikwidować

ech, te poniedziałki
Sankcja / 2008-10-13 09:00
Dobry krok tylko co w zamian. Ubytki w budżecie z tego tytułu trzeba czymś zrekompensować. Powstaje pytanie czym ??????????? Mam nadziej, że nie "Belką" a są zakusu.:)
full / 91.192.197.* / 2008-10-13 08:28
19% pozostawiono "tym najmniejszym" przedsiebiorcom. Pewnie w ramach wspierania przedsiębiorczości i przejrzystości systemu podatkowego.
jliber / 2008-10-13 08:25 / Tysiącznik na forum
Nie "najbogatsi" ale "najlepiej zarabiający". To są dwie różne rzeczy. Można być bogatym a nie zarabiac czyli nie płacić w ogóle PIT (bogaci i tak żadnych podatków nie płacą), a można też być stosunkowo biednym a świetnie zarabiać (czyli - dorabiać się). Innymi słowy, niższy PIT pozwoli polakom się WZBOGACIĆ.
prawiezaratustra / 2008-10-13 09:27 / _
Dobrze powiedziane,
lecz obawiam sie, że powstałą dziurę w budżecie rzędu 10mld zł system zedrze z obywateli po równo, co bedzie oznaczać ubożenie większości Polaków
jarek121 / 80.55.158.* / 2008-10-13 08:17
Jeszcze trzeba dodac bo nikt o tym nie pisze zarabiajacy czy minimalna czy srednia, placa prawie 49% ZUS,bogaty prezes nie placi.Tak sobie wymyslili dyrektorzy,poslowie ,ludzie njbogatsi nie placa ZUS.Pozdrawiam najuczciwszy kraj Polske.
morielf / 2009-01-02 11:40 / portfel / Bywalec forum
Co do zusu to proponuje nalozyc go na ksiezy i reszte duchowienstwa. Nawet jakis nizszy, chocby 500zl. 500zl * 100000 = 50mln zl / miesiac
1 z prezi / 212.76.41.* / 2008-10-13 22:36
A wiesz dlaczego? Bo i tak nie może dostać wyższej emerytury, a ty byś chciał żeby pewnie do twojego zus-u i emerytury dokładał - czyż nie tak Janosiku socjalistyczny?
macioooooo / 145.237.68.* / 2008-10-13 07:53
chyba błąd się wkradł w wyliczenia;)
jozek4333333 / 85.222.23.* / 2008-10-13 07:35
Co za tani populizm rodem z Faktu... a czemu zyskaja "najbogatsi"? a nie "najpracowitsi"? albo "najaktywniejsi"?
Skrzatek / 78.8.63.* / 2009-01-09 21:17

Co za tani populizm rodem z Faktu... a czemu zyskają "najbogatsi"? a nie "najpracowitsi"?
albo "najaktywniejsi"?


Ależ mnie rozbawiłeś - zapewne młody człowieku - zyskają "najpracowitsi" albo "najaktywniejsi" !!!
Wierzyłam w to również przez 30 lat mojej pracy , teraz już wiem : zawsze zyskują ci
najlepiej sytuowani !
Sankcja / 2008-10-13 08:56
A dlaczego najbogatsi nie są {"najaktywniejsi"? i najpracowitsi"? } Z nieba im spadło !!!!!!!!!!!!!!!!! Na ulicy znaleźli !!!!!!!!!!!! Czy wyczarowali sobie !!!!!! Procuja i po 12-15 h na dobę z tego tytułu mają prosta pilka :))))
jliber / 2008-10-13 08:28 / Tysiącznik na forum
To prawda, niestety to powszechne. Dokładnie mówiąc, "najlepiej zarabiający", czyli ci którzy się bogacą (a tego chcemy prawda, aby polacy się bogacili?), a niekoniecznie są już bogaci.
ee / 85.89.191.* / 2008-10-13 20:46
Podatki będą obniżone, a co z kwotą wolną od podatku ?, o niej cisza.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy