Forum Forum podatkowePIT

PIT 36 i ZG - praca w niemczech. Czy odejmować diete?

PIT 36 i ZG - praca w niemczech. Czy odejmować diete?

gremil / 94.240.62.* / 2017-01-19 18:22
Witam. W latach 2013-2016 przebywałem i pracowałem w Niemczech na umowę u niemieckiego pracodawcy.

Chciałem się teraz rozliczyć z podatku w Niemczech, ale do tego potrzebny mi jest dokument UE/EOG z polskiego urzędu skarbowego. Żeby go uzyskać to muszę wypełnić PIT 36 i PIT ZG. Wiem wszystko jak to wypełnić - z tym nie będzie problemu.

Jednak mam pytanie. Słyszałem, że przy wypełnianiu tych pitów to od zarobków uzyskanych za granicą należy odjąć dietę (ulgę). Czy ktoś mógłby mi dokładnie wyjaśnić o co w tym chodzi?
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-01-19 18:46
Wykazując przychód niemiecki w PIT 36, zanim przeliczy go Pan na złotówki ma Pan prawo pomniejszyć go o 30% diety za każdy dzień stosunku pracy, czyli o 30% x 49 Euro za każdy dzień (stawka z rozporządzenia delegacyjnego).

Czyli np. przychód w Niemczech łącznie 7000 Euro, umowa na 90 dni, do PIT 36 wstawia Pan
7000-90x49x0,3 = 5677 euro przeliczone na złote polskie.

Oczywiście jeśli było to kilka wypłat, to trzeba rozbić to sobie na kilka okresów i przeliczać poszczególne wypłaty po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania każdej wypłaty i uwzględniać osobne okresy diet.

No i rozliczamy teraz rok 2016.
gremil / 94.240.62.* / 2017-01-19 21:43
Dziękuje bardzo za odpowiedź.

W urzędzie skarbowym zostałem poinformowany, że mogę się również rozliczyć z wcześniejszych lat (2013-2015) w celu uzyskania zaświadczenia UE/EOG za wcześniejsze lata.

Niestety, ale nie posiadam żadnej historii wypłat za każdy miesiąc w tamtych latach. Posiadam tylko ogólnie uzyskany dochód brutto na niemieckim PIT. Czy w tym wypadku mogę go pomnożyć przez średni 'roczny' kurs NBP?
wiwan / 2017-01-20 09:34
Tak, za lata wcześniejsze na zasadzie korekty, każdego rocznego rozliczenia osobno.

Tylko czy w ogóle w tych latach był Pan polskim rezydentem, miał przez min. 1/2 roku miejsce zamieszkania w Polsce itd. ?

Wypłaty nie były na konto, żeby wyciągnąć historię przelewów ?
Da się ją zdobyć w takim razie od pracodawcy.

Najnowsze wpisy