Forum Forum podatkowePIT

PIT 8C - podatek od kary umownej oraz otrzymanych odsetek

PIT 8C - podatek od kary umownej oraz otrzymanych odsetek

scamdo / 2010-03-03 22:16
Witam
mam taka sytuacje : w 2007 kupilem mieszkanie od dewelopera, ale w lipcu 2009 wypowiedzialem umowe z uwagi na nieterminowe wybudowanie mieszkania i otrzymalem od dewelopera kare umowna oraz odsetki od wczesniej wplaconych kwot. Teraz deweloper przeslal mi PIT 8C gdie w polu D 34 jest wpisana suma tych otrzymanych przeze mnie odsetek oraz kary umownej (napisane jest kara umowna i odsetki z tytułu wypowiedzianych umow). Prosba o pomoc - czy to oznacza, ze musze zaplacic podatek wg normalnej skali podatkowej za te obie kwoty otrzymane od dewelopera ? Jaka skale podatkowa zastosowac, jezeli tak. czy jest jakas mozliwosc niezaplacenia tego (jest to bardzo duza kwota, z uwagi na wypalte odsetek za 2 lata od bardzo duzej kwoty).
prosze o pomoc w tej sprawie
pzdr
S
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-03-04 10:15
No niestety tak. Kwotę tę należy potraktować jako dochód " z innych źródeł " i uwzględnić w PIT ( np. w 37 jest to poz. 57 do 61 ), a podatek będzie adekwatny do tak powiększonego dochodu z umowy o pracę itp.
belladonna / 2010-03-04 17:08 / Tysiącznik profesjonalny
Prawidłowy jest PIT-36.... czyli zamiast PIT-37 składa się PIT-36 :)
Przychód z części D PIT-8C ma być w innych źródłach PIT-36 :)
wiwan / 2010-03-04 17:23
Tak. Mea culpa. Ale nie tak do końca mea, bo jednak niektóre US uznają wpisanie tego w PIT-37, właściwie nie wiadomo dlaczego zaleca się PIT-36.
Ale, żeby "scamdo" nie miał problemów- oczywiście PIT 36, poz. 79-83
wiwan / 2010-03-04 17:34
Już doszedłem- brak zaliczek na podatek od kary umownej i nie jest to dochód od płatnika.
Mea MAXIMA culpa :-)
belladonna / 2010-03-04 19:21 / Tysiącznik profesjonalny
To Ty jesteś facet? jakoś myślałam, że baba :)
Tylko w innych źródłach PIT-36 powinny być przychody, od których ani płatnik, ani podatnik nie mieli obowiązków wpłacać zaliczek (a te z części D PIT-8C takie są)... owszem US-y się nie czepiają, jeśli ktoś rozliczy się w PIT-37, z prostej przyczyny.... skutek podatkowy jest ten sam (ale nie ulega wątpliwości, że PIT-37 jako formularz jest nieprawidłowy w tych przypadkach) :)
dytka / 89.231.220.* / 2010-03-05 22:37
mam pytanie
czy jeżeli otrzymałam pit 8c z wykazana pozycją w cz D to ZAWSZE musze sie rozliczyc z tej kwoty, czyli jest tam wykazany TYLKO przychód nie zwolniony z podatku. Czy moze byc taka sytuacja ze płatnik wystawił pita na dochod zwolniony z podatku na podstawie art 21 updof??
:)
belladonna / 2010-03-06 07:03 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT-8C w części D wykazuje się przychody z art. 20 ust. 1, czyli przychody podlegające opodatkowaniu. Art. 21 ustawy zawiera zwolnienia przedmiotowe, czyli dochody, które nie podlegają opodatkowaniu, więc na nie informacji się nie wystawia (poza pewnymi wyjątkami, ale one tutaj nie są istotne) :)

Najnowsze wpisy