Forum Forum podatkowePIT

pit poniżej 200 zł z umowy o dzieło

pit poniżej 200 zł z umowy o dzieło

marekg88 / 2010-03-06 13:53
Jestem sędzią piłkarskim i jako wynagrodzenie otrzymuję kwoty poniżej 200 zł, które są opodatkowane ryczałtem. Dopiero kwoty powyżej 200 zł są rozliczane według przepisów ogółnych. Mimo tego dostałem z kilku klubów pity wystawione na kwotę poniżej 200 zl rozliczone według przepisów ogólnych z uwzględnieniem KUP. Co w takiej sytułacji mam zrobić czy wykazać te pity w zeznaniu rocznym czy nie? Podobno jakieś informacje na ten temat sa dostępne w biuletynie informacyjnym służbm ekonomicznych i finansowych nr 7 z 01-03-2010 str 57 i 58. ale niestety nigdzie nie mogę znaleść tego biuletynu. Będę wdziędziny jeśli otrzymam pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-03-06 15:03 / Tysiącznik profesjonalny
Wszystko rozbija się o umowę (umowy)... jeśli płatnik nie określi w niej kwoty, to nie stosuje się ryczałtu, a normalnie KUP i do wykazania w PIT... poza tym, jak od jednego płatnika jest kilka umów w miesiącu, a ich suma przekracza to 200 zł, to tez nie stosuje się ryczałtu. Płatnicy mają z tym problem. Jeśli dostałeś PIT-11, to US też go dostanie, więc dochód do wykazania w PIT.... ale czy słusznie płatnik wystawił PIT-11, to by wyjaśnić :)
"od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18 % przychodu z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 lub 5-9, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł".
Przepis jest dość jasny :-)
marekg88 / 2010-03-07 11:44
Moze sprecyzuje mój problem. Oto jakie informacje dostalismy przed sezonem od Krajowej Informacji Podatkowej
1. Jeżeli sędzia wie, że w jednym miesiącu i w jednym klubie łącznie zarobi więcej niż 200 zł brutto, rozlicza się
odliczając koszt uzyskania przychodu (20%) i według stawki podatku 18% od dochodu (tak jak w tabeli dla
„dużych”kwot).
2. JeŜeli sędzia nie wie, czy przekroczy 200 zł przychodu w jednym miesiącu i w jednym klubie, to jak długo nie
przekroczy granicy kwotowej, powinien rozliczać się ryczałtem (bez kosztu uzyskania przychodu, stawka podatku
18%).
3. Jeżeli w ciągu miesiąca sędzia otrzyma kolejną nominację do tego samego klubu i w ten sposób przekroczy
przychód 200 zł, to nową obsadę ma rozliczyć z kalkulacją kosztu uzyskania przychodu i naliczaniem podatku od
dochodu (wcześniejszego rachunku się nie koryguje);
4. Nieprawidłowe jest rozliczanie z kalkulacją kosztu uzyskania przychodu i naliczaniem podatku od dochodu w
przypadku, gdy sędzia nie przekracza 200 zł w jednym miesiącu i w jednym klubie.
5. Z każdego klubu, gdzie rozliczaliśmy się z kalkulacją kosztu uzyskania przychodu i naliczaniem podatku od
dochodu otrzymamy (my i nasz Urząd Skarbowy!) na koniec roku PIT. Z klubów, gdzie rozliczaliśmy się ryczałtem PIT nie otrzymamy.
ja natomaist dostałem PIT z kilku klubów w których nie przekroczyłem 200 zl
belladonna / 2010-03-07 12:53 / Tysiącznik profesjonalny
Przepis zawiera:
"jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych"
czyli należność ma być określona w umowie... a jeśli nie jest określona, to nie ma znaczenia jaka była kwota (czy do 200 zł), bo ryczałtu zastosować nie można, iż umowa nie określa należności... takie stanowiska są US-ów, bo w art. napisali, że należność ma być określona w umowie :-)
marekg88 / 2010-03-07 18:30
Czyli w takim razie z wszytkich klubów powinienem dostać PITy czy istnieje dowolność w rozliczeniu przez klub? Dodam, że wszsytkie wystawione przeze mnie rachunki były rozliczane ryczałtem bo w żadnym klubie nie przekorczyłem 200 zl w ciągu 1 miesiaca
belladonna / 2010-03-07 18:51 / Tysiącznik profesjonalny
jak pisałam kluczem jest umowa (należność ma być w niej określona).... a suma symarą, jak ktoś nie wchodzi w 2 próg to korzystniejsze jest dla niego zlecenie uwzględniające KUP :)
marekg88 / 2010-04-01 19:12
Wracam do tematu ponieważ w tym tygodniu przyszło mi pismo z jednego z klubów, z którego dostałem wcześniej pita na kwotę poniżej 200 zł z przeprosinami, że wcześniejszy pit był błędnie wypełniony i dostałem 2 pit z samymi 0 w wszystkich rubrykach.
Co w takiej sytułacji zrobić dodam, żę nie zdążyłem jeszcze złożyć zzeznanai podatkowego do U.S.
belladonna / 2010-04-01 19:20 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro 2 PIT, to korekta, który trafi też do US, czyli interesuje Cię ten późniejszy z zerami, a tym samym nie masz dochodu do wykazania w zeznaniu z tego tyt :-)

Najnowsze wpisy