Forum Forum podatkowePIT

PIT umowa o zlecenie

PIT umowa o zlecenie

lidia101293 / 2013-03-17 00:29
Witam. Jestem studentką i w czasie wakacji pracowałam w niewielkiej firmie przez krótki okres czasu z umową o zlecenie. Moi rodzice przy wypełnianiu swoich PIT'ów wpisali, że nie miałam żadnych dochodów. Teraz jednak ja chciałam złożyć PIT. Moja koleżanka twierdzi, że praca na takiej umowie się do tego "nie wlicza" i podobnie miała ze stypendium. Czy gdybym złożyła teraz PIT, to moi rodzice mieliby z tego tytułu problemy? Jakie konsekwencje by z tego wynikły?
Wyświetlaj:
PBDA Consulting / 2013-03-17 08:47
Dzień dobry.

PIT nie musi być rozliczany gdy umowa nie została zawarta między pracownikiem i pracodawcą, a kwota należności z takiej umowy nie przekracza 200 zł brutto. W przypadku jednak gdy wartość umowy nie została określona kwotowo, a np. w zależności od przepracowanych przez godzin lub dni, w tedy należy wypełnić formularz PIT.
Gdy okaże się, że powinna pani złożyć PIT, rodzice, powinni wprowadzić korektę :).
belladonna / 2013-03-17 09:27 / Tysiącznik profesjonalny
Zlecenia wg umowy do kwoty 200 zł to podatek zryczałtowany i brak infor PIT-11 (tego w zeznaniu nie rozliczamy). Jak dziecko uzyska dochód brutto do kwoty 3089 zł to rodzic nie traci praw do ulgi prorodzinnej (przy spełnionych innych warunkach pełnoletniego, czyli nauka i do 25 roku).
Może sprecyzujesz bardziej swój temat to będzie można stwierdzić, czy rodzice mieli prawa do ulgi, czy też nie :)

Najnowsze wpisy