Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Płaca minimalna. Prof. Mączyńska: Polska jest montownią, musimy wymusić wzrost innowacyjności

Płaca minimalna. Prof. Mączyńska: Polska jest montownią, musimy wymusić wzrost innowacyjności

Wyświetlaj:
przem5 / 79.186.167.* / 2015-09-23 17:18
Podniesienie płacy minimalnej np . o 20 % spowoduje wzrost cen o 20 %...i tak naprawdę nic się nie zmieni........lepiej zreformowac budżet , aby 1 Euro było warte np .1 złotemu.
Dzięki temu siła nabywcza obecnej płacy minimalnej wzrośnie ok. dwukrotnie...............!!!!!!!
kf2 / 213.238.102.* / 2015-09-23 17:18
... przecież wszyscy to wiedzą , solidaruchy polskojęzyczne pachołki i sługusy am-ż. banksterów , zniszczyły ustrój rozwoju 9tez niedoskonały , ale rozwoju) i zbudowały polską półkolonię obcego kapitału . solidaruchy polskojęzyczne pachołki i sługusy am-ż. banksterów sprzedały za grosze/zniszczyły polską niezależną gospodarkę , wyprzedały bankowość i aktywa za 6-10% rzeczywistej wartości , a zadłużając polske na 1 bln ( 2-i leci) oddały w niewolę kolejne nie narodzone jeszcze pokolenia polaków . solidaruchów polskojęzycznych pachołków i sługusów am-ż. banksterów , stworzyli banksterzy za kilka mln $ podpłacając żydowską opozycję (jacus, adaś, hajka, leszki i stefan oczywiscie) , niejakiego lecha włóczykija-powsinogi totolotkowicza i polski klechystan . teraz solidaruchy polskojęzyczne pachołki i sługusy am-ż. banksterów , oddają swoim panom miliardy w imperialnych wojnach usa , szaleńczych zbrojeniach , usługach 5 kolumny (np. w ukrainie) , o ciągnięciu laski (cyt. ze s.radka) i państwie teoretycznym nie wspominam. solidaruchy polskojęzyczne pachołki i sługusy am-ż. banksterów ....
sternik / 178.42.173.* / 2015-09-23 17:20
100/100 nic dodac nic ująć to przyczyna dzisiejszej sytuacji!!!!!
Polski Medrzec / 78.88.242.* / 2015-09-23 17:17
Jako inżynier obserwuję:
kraje Ameryki Południowej - wszystkie,
kraje Ameryki Środkowej-łacińskiej - wszystkie,
kraje Ameryki Ļółnocnej - USA, Kanadę i Meksyk.
kraje Afryki - wszystkie;
kraje Azji - wszystkie - za wyjatkiem Arabii Saydyjskiej i Emiratów Arabskich ich arabskich obywateli
W tych wszystkich krajach nie było socjalizmu. W tych wszystkich krajach jest bieda, i żebractwo. To są kraje kapitalistyczne. Kapitalizm prowadzi do biedy, socjalizm - także doprowadził do biedy.
Tylko USA, Francja, Kanada, Wielka Brytania i Szwecja oraz Szwajcaria są krajami bogatymi. Wniosek jest taki ten system nalezy zburzyć. Bo umrzemy z głodu.
Janusz794 / 83.7.219.* / 2015-09-23 17:17
To jest prawie niemożliwe ponieważ pierwszy raz od bardzo długiego czasu przeczytałem wypowiedż ekonomistki która ma tak nowoczesne i słuszne spojrzenie na sprawy naszej gospodarki.
jil / 109.241.22.* / 2015-09-23 17:15
to kraj montowni i hurtowni - co nam zostało dzięki zachodowi
sgh / 88.199.18.* / 2015-09-23 18:07
Nie dzięki Zachodowi , Zachód tylko wykorzystuje to co ludzie , usłużni gołodupcy pokroju "Słońca Peru" chcą im dać za poklepanie PO pleckach .... Niczego innego nie chcę insynuować :) ale gdyby ktoś miał dowody na inne profity to jeszcze byłbym w stanie zrozumieć te prezenty z naszej suwerenności i naszej gospodarki ..... Dziwię się wszelkim POplecznikom takich ludzi , którzy się cieszą że o ich idolach dobrze się pisze w kraju , który najbardziej korzysta z usługiwania mu przy stole czy tez odbiera medale nagrody im. Walthera Rathenaua od kraju , który podczas oficjalnie uchwalonych sankcji wobec Rosji cynicznie podpisuje nową umowę na kolejne dwie nitki Nord Stream .Oczywiście trzeba jeszcze wiedzieć że uruchomienie ich pozwoli zamknąć nie tylko rurociąg Jamalski ale też Przyjaźń a zatem skutecznie rozgrywać nie tylko Ukrainę ale i POlskę - wystarczy je przez kilka lat niespiesznie "remontować" .
borek133 / 62.141.199.* / 2015-09-23 17:15
Niczego nowego Pani nie odkryła. Przecież ten ryży bandyta już dawno sprzedał Polskę. Kopacz kontynuuje jego wyprzedaż.Potrzebna jest rewolucja i ścinanie głów.
sternik / 178.42.173.* / 2015-09-23 17:13
Pani Elu-bardzo trafna diagnoza ,SZKODA bardzo,ze pani koledzy po fachu tzw.URABIACZE panujacego systemu piszą odmiennie, wpadaja w zachwyt jak to nasza gospodarka sie rozwija i wskazują komu powinniśmy byc wdzięczni!
tomek864 / 95.44.18.* / 2015-09-23 17:12
Kolonia zachodu , od dawna to wiem , skolonizowany rynek handlu , mają nas za tak głupi naród że Niemieć , Francuz sprzedaje nam jedzenie . Nawet tak prostej rzeczy nam nie pozwolą obić . Bo cytrynę się wyciska na Maxa .
Wolf1968 / 81.210.16.* / 2015-09-23 17:11
Pani profesor, nie ma Pani do końca racji, po prostu nie mamy jeszcze takiej klasy przedsiębiorców aby byli w stanie produkować zaawansowane produkty, wolą robić w budowlance, usługach lub handlu. To, że jesteśmy montownią w dużej mierze wynika z naszych słabości i braku inwencji.
Ja jestem producentem, wymyślamy urządzenia do przemysłu i je sami produkujemy, towar idzie do Belgii, można , owszem tak tylko trzeba chcieć a nie czekać nie wiadomo na co i narzekać, że Niemcy nas pustoszą, takie ich wilcze prawo, otwartej gospodarki.
Produkcja zaawansowanych towarów i eksport to jedyna szansa dla naszej gospodarki i przyszłości Polski. Dam taki przykład co znaczy produkcja w temacie zatrudnienia, robiąc na eksport urządzenie elektroniczne, dajemy zatrudnienie dla: zakładów laserowej obróbki metalu, dwóm zakładom mechanicznym - obudowy, zakładom montażu PCB, jednej drukarni cyfrowej, nie wspomnę o logistyce i transporcie., jedno małe pudełko z elektroniką.
sternik / 178.42.173.* / 2015-09-23 17:19
Wolf nie do końca masz rację,aby przeds.wzieli na siebie ciężar, o którym piszesz musza mieć warunki i to takie jakie maja gdzie indziej nie tylko przyjazny system podatkowy a i zaplecze technologiczno innowacyjne -jak polikwidowano szkoly zawodowe,to kto ma "mysleć"?i tworzyc te zaawansowane produkty? ci co kończą zarządzanie i marketing?
Wolf1968 / 81.210.16.* / 2015-09-23 17:37
Sternik, zgadza się ja skończyłem politechnikę i jestem rocznik 1968, jestem nauczony od małego, żeby na nikogo nie liczyć tylko na siebie, co do spustoszenia w obszarze edukacji, pełna zgoda ale niech nie narzekają na swój los młodzi, którzy wybierają łatwe studia albo studiowanie dla papierka zamiast zdobywać konkretne, potrzebne w gospodarce zawody, sami są sobie winni i żaden rząd na to wpływu nie ma. Nie masz racji warunki są, brakuje odwagi, ciężkiej pracy i chęci podejmowania wyzwań i ryzyka, nie ma tego klimatu z lat 90tych.
Nie lubię narzekania, uważam, że i tak nasza pozycja startowa w międzynarodowym wyścigu jest znacznie lepsza niż np . Chin z lat 60tych, chcieć znaczy móc, za dużo oczekujecie od państwa a za mało od siebie, nikt wam niczego nie da, trzeba samemu to wywalczyć. Idąc dalej tak samo nie wierzę w UE i ich dotacje, g.... z tego mamy prócz gigantycznej ilości aqua-parków, term czy lotniska w każdej wsi, całe szczęście, że autostrady powstały.
Tak więc idąc za JFK "Nie pytaj co Ameryka może zrobić dla Cibie zapytaj co Ty możesz zrobić dla Ameryki", czy będzie PO, PiS czy ktokolwiek inny nic się nie zmieni jeśli sami będziemy tkwić w tej malignie i tylko k.... narzekać zamiast brać się do działania.
sddfgg / 89.78.163.* / 2015-09-23 17:10
Ludzie obudźcie się! unia do niczego nie jest nam potrzebna. Ciągnie nas w dół pod każdym względem. Fundusze? to mit którym się karmi lemingozę myślicie że bez tzw. dopłat nie powstałyby drogi i inne inwestycje? Jesteśmy Narodem który da sobie radę w każdych warunkach a jak dać nam wolną rękę bez obciążeń podatkowych to w krótkim czasie prześcigniemy wszystkich i to oni przyjdą do nas w łaskę!
Floyd / 2015-09-23 17:30 / Tysiącznik na forum

unia do niczego nie jest nam potrzebna

Proponujesz brać przykład z Białorusi i handlować z państwami będącymi w unii celnej?
Można i tak, tylko czy tego sobie życzy większość obywateli? Mam duże wątpliwości.

w krótkim czasie prześcigniemy wszystkich i to oni przyjdą do nas w łaskę!

Ten cudotwórca Korwin ci to wmówił?
Niestety cudów nie ma. W państwie Korwina było by parę procent bogaczy i rzesza roboli pracujących za grosze, a zwanych przez Korwina nieudacznikami.
Hastiati / 89.66.130.* / 2015-09-23 17:09
I o tym mowi Kukiz od wyborow prezydenckich! ze jestesmy krajem neoklonialnym!
macin / 109.243.185.* / 2015-09-23 17:08
[korekta treści] nie model rozwoju gospodarczego, tylko model bogacenia się przedsiębiorstw
Barbara R / 217.99.253.* / 2015-09-23 17:07
Zgadzam się z Panią Profesor, choć jestem tylko magistrem ekonomii, ale za to mam doświadczenie w przemyśle. Myślę, że nie tędy droga, aby poprzez wzrost minimalnej płacy wymuszać na producentach efektywność. U nas ludzie wydają pieniądze na dojazdy, żywność i opłaty (prąd, gaz i czynsz). Nie kupują rzeczy, które nie są artykułami pierwszej potrzeby. Padają firmy produkujące materiały budowlane (młodzież pracuje na Zachodzie, a wielu młodych odebrało sobie życie!!!). Jeszcze teraz susza i inwazja Arabów, wystarczy?! Na tę nowoczesna Polskę-kolonię składa się wiele spraw, ale to za dużo, aby tu pisać).
ergegf / 83.242.127.* / 2015-09-23 17:13
A nie zauważyłeś, że sam sobie przeczysz magistrze ekonomii?
Hellen725 / 31.63.196.* / 2015-09-23 17:07
Czy to trzeba profesorem być żeby takie oczywistości opowiadać i jeszcze żeby zamieścili na portalu jako coś odkrywczego?

Najnowsze wpisy