Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Płaca minimalna to może być problem dla gospodarki. Zwiększa bezrobocie młodych

Płaca minimalna to może być problem dla gospodarki. Zwiększa bezrobocie młodych

Wyświetlaj:
ehhh / 89.65.230.* / 2015-05-18 10:23
Nasz problem to nie niska płaca minimalna tylko to że dla bardzo wielu ludzi mimo nabywania doświadczenia i stażu pracy staje się to jedyna dostępna płaca.
jaaaaai jaaa / 83.22.109.* / 2015-05-18 10:19
to nie chodzi o prace minimalna o srodki do zycia!!! niech sobie ta placa bedzie nawet w okolicy 1000zl jezeli tylko w sklepie na zywnosci nie zostawie 2/3!!! na co mi zwiekszona minimalna skoro zaraz za tym podnosza sie ceny zywnosci, sr. chemicznych, czynszu, i reszty rachunkow??
ateista-realista / 83.5.182.* / 2015-05-18 09:32
Uważam, że jedynym rozwiązaniem jest zaprotestowanie przez pracodawców już teraz, jak najszybciej. W postaci masowego wywalenia na bruk co najmniej połowy pracowników. Jak rządowi i Kaczo-Dudzie skokowo podskoczy bezrobocie, to może się opamiętają w tym szaleństwie sztucznego wspierania wszelakiej maści nieudaczników życiowych...
Marek988 / 94.254.128.* / 2015-05-18 11:21
A Ty oszołomnie chciałbyś zarabić najniższą krajową. Dlaczego Polaków nazywasz niedacznikami wszelkiej maśći.Dzięki takim jak Ty piszesz nieudacznikom twoja firma jeszcze prosferuje. A Ty wydajesz dużą kasę na swoje przyjemnośći. Życzę Ci plajty firmy i życia na najniższej krajowej.
ateista-realista / 83.5.182.* / 2015-05-18 14:04
Pudło. Nie mam firmy, pracuję wyłącznie na tzw. "umowach śmieciowych" i dobrze mi z tym :))) Przynajmniej mnie rząd nie okrada (albo nie okrada tak bardzo jak innych) i nie oddaje moich pieniędzy nieudacznikom :)

W polskich warunkach firma jest generalnie nieopłacalna przy rocznym "przerobie" poniżej 100 tys., bo samej składki ZUS jest ponad 13 tysięcy w skali roku. A za te 13 koła de facto nic od państwa nie dostajesz, bo kolejki do lekarzy sugerują szybszą śmierć niż wizytę, a wizja państwowej emerytury jest zwyczajną mrzonką dla zidiociałych naiwniaków...

Odkładając sobie takie 13 tys. rocznie przez powiedzmy 30 lat odłożysz sobie prywatny kapitał emerytalny w wysokości 390 tys. PLN (i to nie uwzględniając jakichkolwiek odsetek "po drodze"). Co daje o niebo lepsze zabezpieczenie na starość niż jakakolwiek wizja emerytury państwowej, he, he, he...
TomKs1 / 159.245.16.* / 2015-05-18 08:58
Strasznie "rozjechane" te dane... Coś mi się widzi, że można na ich podstawie wysnuć dowolną tezę.
Natomiast w jednym Autor ma bezwzględnie rację: rynek pracy nie przypadkiem nazywa się "rynek" i obowiązują na nim te sama prawa co na każdym innym rynku. Czyli przede wszystkim prawo popytu i podaży.
Rząd powinien zająć się (jeśli już czymś musi...) stymulacją wzrostu gospodarczego poprzez likwidowanie barier (które na ogół sam wcześniej nałożył). Wraz ze wzrostem gospodarczym wrośnie popyt na pracę a zaraz za nim pensje. A niedługo później poprawią się warunki i znikną "śmieciówki".
kbx / 193.239.124.* / 2015-05-18 08:50
Jaja fajne. Wiele mądrych głów przewiduje, że za jakiś czas 1% najbogatszych będzie miał więcej niż 99% pozostałych. I to jest w pigułce największy problem, z którym należy sobie poradzić - wyrównywanie warunków życia. Tylko jak to zrobić skoro u nas największe korporacje wyprowadzają podatek poza kraj, a Państwo boi się zrobić z tym porządek w obawie, że się obrażą i pójdą z biznesem na bardziej żyzne w tanią i naiwną siłę roboczą tereny. Wiara, że niewidzialna ręka wolnego rynku wszystko załatwi vide nauczanie Leszka B to dzisiaj mrzonki już tylko dla frajerów.
Antypatol / 188.33.90.* / 2015-05-18 10:02
Nie chodzi o niewidzialną rękę wolnego rynku, ale żeby łaskawie nam panujący pojęli, że niskie daniny, nieuleganie lobbystom i sondażom, ograniczanie monopoli, jasne i respektowane prawo i RÓWNE zasady dla wszystkich to absolutne priorytety gospodarcze na najbliższy czas. Osobiście uważam, że obecne państwo tworzy więcej nieprawidłowości i zakłóceń niż wspomniany wolny rynek, a sama płaca minimalna nie jest niezbędna, jeśli wszystkie pozostałe mechanizmy zostaną wdrożone.
kbx / 193.239.124.* / 2015-05-18 10:53
Ale co jest złe w płacy minimalnej? Uważacie, że da się wyżyć za mniej niż 1700 brutto? ;-) Sorry ale dla mnie to droga to jakiejś patologii.

Jak zasady mają być równe to przysłowiowy Kowalski nie może być obciążany czym się da... główny żywiciel budżetu, a korporacje zwolnione z czego się da.
Antypatol / 188.33.90.* / 2015-05-18 12:32
Z drugą częścią wpisu oczywiście się zgadzam, a co do pierwszej, chodzi o to, że zbyt wysoka pensja minimalna jest bardzo dużą barierą wejścia na rynek młodych i słabo wyedukowanych. Po prostu nie opłaca się zatrudniać osób, które nie są w stanie "na siebie zarobić". Taki przykład zasłyszany z branży odzieżowej, nota bene upadającej. Pewien producent nie jest w stanie zapłacić szwaczkom więcej aniżeli płaca minimalna, bo klienci nie chcą, żeby podnoszono im cenę. Część kobiet nie czuje żadnej presji w kwestii osiąganych wyników, bo nie mają liczonego akordu, i jej generalnie nie obchodzi ile zrobi w ciągu dnia - i tak musi mieć zapłacone minimum. Jak ją zmotywować do pracy? Batem? A z drugiej strony, dlaczego nowa osoba, która przyjdzie do pracy ma dostawać to samo minimum, co osoba, która pracowała ponad 20 lat i robi 3x więcej w tym samym czasie? Jak to wpływa na resztę zespołu chyba nie muszę tłumaczyć...
Po prostu, pensja minimalna to nie jest rozwiązanie.
guru122 / 93.105.246.* / 2015-05-18 08:46
Srutututu, dzielić się bogactwem z tymi którzy je wypracowują, bo jak nie to będzie emigracja i brak konsumpcji. Płaca minimalna powinna być min. na poziomie połowy GUSowskiego średniego wynagrodzenia w gospodarce netto by ludzie mogli spokojnie żyć i konsumować, obecnie spokojnie nas na to stać, firmy śpią na pieniądzach. No i oczywiscie likwidacja tzw. "elastycznych form zatrudnienia. Biedacy nie konsumują, pamiętajcie kapitalisci.
ateista-realista / 83.5.182.* / 2015-05-18 09:26
A jeżeli ja chcę pracować w ramach tzw. elastycznej formy zatrudnienia vel. na "umowie śmieciowej"?

Bo np. nie chcę, żeby mnie rząd okradał i oddawał potem zarobione przeze mnie pieniądze bezproduktywnym staruchom i innej maści życiowym nieudacznikom?
Staruch325 / 81.219.123.* / 2015-05-18 20:01
Nikogo nie nazywaj nieudacznikiem bo nie wiadomo jak Ci się jeszcze poszczęsci w przyszłości Mądralo...
Floyd / 2015-05-18 11:34 / Tysiącznik na forum

Bo np. nie chcę, żeby mnie rząd okradał i oddawał potem zarobione przeze mnie pieniądze bezproduktywnym staruchom i innej maści życiowym nieudacznikom?

Dać takim jak ty władzę, to pewnie by Auschwitz otworzyli, no bo coś z tymi bezproduktywnymi staruchami trzeba by było zrobić.
Wydaje mi się jednak, że prędzej ty byś skończył na gałęzi.
guru122 / 93.105.246.* / 2015-05-18 11:29
Chodziło mi o to że tzw. elastyczne formy zatrudnienia są przez kapitalistów w Polsce mocno nadużywane. Jeśli chcesz to sobie pracuj i na czarno jeśli ci to pasuje.
Pańszczyzna może być podatkowa / 87.205.35.* / 2015-05-18 08:43
czy prawdą jest,że łatwiej okraść 100 bidaków niż jednego bogatego?:)))
Ktos403 / 77.65.82.* / 2015-05-18 08:40
To nie płaca minimalna jest problemem, tylko za wysokie podatki. Na płacy minimalnej najwięcej zarabia państwo, a w szczególności ZUS. Kowalski de facto na podwyżce zarabia mniej, gdyż płaci w sklepach potem więcej...
tm / 83.142.60.* / 2015-05-18 08:32
Niska płaca minimalna tez niczego nie rozwiąże, co najwyżej bogaci jeszcze bardziej się wzbogacą. kosztem biednych i mniej zaradnych.
zxc12 / 83.28.124.* / 2015-05-18 08:31
a dlaczego wzorem ze Szwajcarii nikt nie zajmie się płacą maksymalną?
Co wnosi aż tak wartościowego prezes spółki państwowej że zarabia kilkaset tys/ miesiąc?
Dlaczego jego płaca nie jest ograniczona do np 10 najniższych pensji??
unruhe / 87.199.48.* / 2015-05-18 08:07
Czytam ten artykuł i sam nie wierze.....osoba która pisała powinna pracować na umowe zlecenie lub o dzieło za 100 zł na miesiąc. ...
Płaca minimalna jest konieczna by powstrzymac tych cwaniaczków czyt. część pracodawców przed pracą za darmo
Co to zmieni ze na papierku bezrobocie będzie 10 proc a nie 30 proc skoro cała reszta będzie na umowie śmieciowej za 500 zł
W tym kraju nigdy nie będzie dobrze...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
koparka / 87.205.54.* / 2015-05-18 07:41
każmy pracować za darmo to wtedy dopiero bedzie wzrost gospodarczy;)
Floyd / 2015-05-18 11:52 / Tysiącznik na forum
Eeeeee tam, zaraz za darmo. Właściciel chlewni dba aby prosiaki miały co żreć i nie zdechły.
Właściciel niewolników też w podobny sposób dbał o swych niewolników. Zatem nie masz się co obawiać, że zdechniesz z głodu, to nie było by w interesie pana który byłby Twoim właścicielem. :)
prawienormalny / 88.199.147.* / 2015-05-18 07:41
Nasze problemy z poziomem życia wynikają z błędu z roku 2007, kiedy ówczesny prezydent, prof. prawa pracy , Lech Kaczyński nie podpisał "Karty praw podstawowych".Oprócz Polski, tylko Czechy nie podpisały w naszym rejonie Europy.
Szkoda że nikt z obozu prezydenta nie wytknął kontrkandydatowi p. Dudzie.
srefciukarlo / 89.228.234.* / 2015-05-18 07:25
Problemem nie jest niska płacą minimalna tylko to, że da się ją obejść. Wybierając umowę zlecenie.
ateista-realista / 83.5.182.* / 2015-05-18 09:29
Problemem jest to, że przy zatrudnieniu na "pełną" umowę o pracę rząd Cię okrada, żeby wspierać bezproduktywnych staruchów i wszelkiej innej maści nieudaczników życiowych...
Roland598 / 176.241.241.* / 2015-05-18 18:40
Doskonale wiesz,że rząd i tak cię okrada w inny sposób. Jest wiele składek i opłat można powiedzieć "kontrowersyjnych". Ciesz się,że życie układa ci się po twojej myśli i obyś nigdy nie zaznał biedy ani "odwrócenia karty" bo co wtedy? Albo zostać nieudacznikiem życiowym,albo co? sznurek czy inne rozwiązanie? Nie życzę ci źle,ale spójrz na problem szerzej
produktywny staruch / 62.244.149.* / 2015-05-18 16:19
Pamiętaj ateisto-realisto, że ty również kiedyś po 50 latach pracy będziesz bezproduktywnym staruchem, jeżeli oczywiście dożyjesz tego. Bo większość potencjalnych emerytów zejdzie z tego świata przed otrzymaniem pierwszej emerytury.
3 4 5 6 7 8
na koniec starsze

Najnowsze wpisy