Forum Forum inwestycyjneFundusze

PLAN INWESTYCYJNY Z MYSLĄ O EMERYTURZE

PLAN INWESTYCYJNY Z MYSLĄ O EMERYTURZE

wendrowiec / 83.27.41.* / 2006-10-06 01:06
witam! moj stary dobry znajomy pracujący na czarno w niemczech poprosił mnie bym ułożył mu plan inwestycyjny z myślą o zabezpieczeniu się na emeryturkę, bo facet ma dość 3. filaru OFE CU. gośc ma 52 lata, horyzont czasowy przynajmniej 7 lat, jest gotowy wpłacać 200-300 zł miesięcznie. co byście polecili?

dziekuje za odpowiedzi
Wyświetlaj:
pawlo / 2006-10-06 21:21 / portfel / Bywalec forum
Pański znajomy za 13 lat przejdzie na emeryturę , założyłem stopę zwrotu 12%
dla 100zł miesięcznie jego kapitał końcowy wyniesie 33 000
jeśli będzie inwestował za pośrednictwem firmy którą reprezentuję ma możliwość otrzymywania renty w wysokości 260 zł/mc lub wykorzystać zgromadzony kapitał w całości,
po upływie następnych 10 lat renta wyniesie 330zł/mc a zgromadzony kapitał 41 000.
Podałem kwotę składki 100zł aby można było dokonać samodzielny6ch obliczeń.
Jeśli kwota składki wzrośnie np. 5 krotnie należy wszystkie wyniki również przemnożyć 5 razy. Pański znajomy lub Pan może wyliczyć czego oczekuje i naco go stać.
pozdrawiam
analizy@neostrada.pl
Tomwic / 2006-10-06 15:08 / Bywalec forum
Jest taki program w Gerlingu (mogę załatwić tomwic@tlen.pl) gdzie można wnosic składki dodatkowe i transferować bezpłatnie pomiędzy wybranymi funduszami, ale przy tak niskiej składce i krótkim horyzoncie inwestycyjnym nie uskłada się zbyt wiele.Przeprowadziłem symulacje:
Dla założonego zysku 9% rocznie i składce 300 PLN/miesiąc
Po 7 latach: około 23 tys zgromadzonych pieniędzy do wypłaty
po 10 -ciu odpowiednio 42 tys. PLN
Przy założonym zysku 15% rocznie:
Po 7 latach - 28 tys.
po 10-ciu - 56 tys.
Oczywiście stopa zwrotu może być wyższa, ale nie chcę roztaczać hurra optymistycznych wizji.
W przypadku dodatkowej wpłaty np. 10 tys w pierwszym roku trwania polisy
Przy założonej stopie zwrotu 15% średniorocznie,
po 10-ciu latach otrzymamy około 90 tys.
Pozostają korzyści podatkowo prawne:
-odroczony podatek belki
-zwolnienie od podatku spadkowego i od darowizn
-bezpłatne transfery pomiędzy funduszami
-mozliwość częściowych wypłat w trakcie trwania umowy
-zawieszenie opłacania składek na okres roku (bez konsekwencji finansowych)
pawlo / 2006-10-06 20:59 / portfel / Bywalec forum
nie mogę się tu zgodzić bo z moich wyliczeń wychodzi zupełnie co innego
dla 9%
po 7 latach mamy ok. 34 000 a po 10 latach ok 56 000
dla 15 % mamy odpowiednio 43 000 i 79 000 a w przypadku wpłaty dodatkowej 10 000
dla 15 % ODPOWIEDNIO 67 000 i 110 000
emilka / 83.31.68.* / 2006-10-06 21:08
obiecajcie milion odrazu:) tylko później jak się okaże że kwota nie przekroczy nawet 30 000 to dopłaćcie klientowi różnicę bo jak narazie to obiecujecie złote góry .... ciekawa jestem tylko co to za inwestycja dająca takie kokosy...bo też pracuję w branży finansowej i nie spotkałam się jeszcze z takim produktem!
pawlo / 2006-10-06 21:30 / portfel / Bywalec forum
skoro pracujesz w branży finansowej to znane jest Ci zapewne pojęcie procentu składanego w czasookresie inwestycji , i zupełnie mnie zaskakujesz niewiedzą , wystarczy 5% rocznie aby po 7 latach mieć 30 000 i 0% aby w 9 roku mieć 30 000 i nikt tu nie obiecuje kokosów tylko
czyste analityczne wyliczenia , oczywiście kwoty te zmienią się gdy zmienimy wysokość średniorocznej stopy zwrotu , a rzecz zupełnie inna że nie uzyskamy rok w rok identycznego wyniku np. 50% wystarczy że pierwszy rok da nam 15% drugi 3% i otrzymamy zupełnie inny wynik końcowy
pozdrawiam
Anulalu / 2006-10-06 11:48
Witam!
Jeżeli Pana znajomy myśli o zbieraniu kapitału na emeryturę to kwoty miesięczne powinny być znacznie wyższe, ponieważ kwota wypłaconego świadzenia będzie bardzo niska.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy