Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Płaskoń: List wykształciucha do Ludwika Dorna

Płaskoń: List wykształciucha do Ludwika Dorna

Wyświetlaj:
Joseph J.W. / 87.239.216.* / 2008-03-13 18:14
Cóż, Pan Dorn doskonale ilustruje sytuację pewnego chciejstwa - chciałby być bardzo mądry i jeszcze taki dowcipny, a tu rzeczywistość skrzeczy, jest tylko dzięki sprytnym aferzystom i szrlatanom, niejakim \Kaczyńskim - bogaty. Co za obciach!!!
kajak / 88.220.40.* / 2007-10-14 19:03
Uprzejmie prosze o niezaliczanie wszystkich osób z wyzszym
wyksztalceniem do grona wyksztalciuchow, pojecie to nie
wymyslone a tylko uzyte polemicznie przez P.Dorna dotyczy
tylko pewnej grupy osob legitymujacej sie wyksztalceniem
(legitymujacej się to jest dobre okreslenie), moze pan oczywiscie samokrytycznie dopisać sie do owej grupy, ale
nie utożsamiaj Pan wyksztalcenia z wyksztalciuchostwem.
Swoją drogą jest takie przyslowie: uderz w stół...
Dorn uderzył ,a ile tych nozyczek sie odezwało... niestety duzo..
Anrzej Grząślewicz / 213.134.160.* / 2007-11-09 17:21
Wykształciuch to ten, którego wykształcenie formalne przewyższa jego możliwości intelektualne. Zgadzam się z L. Dornem, że namnożyło się ich bez liku. Sądząc z Pana wypowiedzi można wnioskować, że Pan do tej grupy należy.
Bez poważania, Andrzej Grząślewicz
scorpion1 / 213.76.106.* / 2007-10-14 17:29
List do Pana Płaskatego!: Okrzyknąłeś siebie wykształciuchem samozwańcem szerząc demagogiczną frazę, że każdy kto się wykształcił po 89 roku na bank jest wykształciuchem. Jest to celowe ugólnienie w waszym, lewackim stylu, zwykła wasza manipulacja. Typowy wykształciuch to osoba o lewackich, kumunistycznych korzeniach mająca jakiś dorobek jak np Mazowiecki. Swego czasu uczestniczył w nagonce na biskupa Kaczmarka, dzięki czemu ten wielki człowiek kościoła i Polski przesiedział mnóstwo w więzieniu. Gieremiek wychowywany przez polską rodzinę a później jako członek KPZR prześladujacy studentów na uniwersytecie. Czy chociażby Michnik o komunistycznym rodowodzie mający brata zbrodniarza. Czy chociażby Zoll czy członkowie Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy oni moga pochwalić się współpracą z rządem komunistycznym PRL czy ich następcami w sposób jawny lub zawouluwany. Te osoby zdobyły wykształcenie i nominację za cenę takiej współpracy a teraz są windowanę przez "niezależne media" na elyty kraju. Podobnie, chociaż w mniejszym stopniu dotyczy to ich potomstwa. Te osoby o których mówiłem mają pewien "dorobek" i zasłużyły na miano wykształciuchów. Ale co do Pana, Panie Płaskaty rządam stanowczych wyjaśnień czy nie jest nadużycie tego tytułu. Ja jako czytelnik i formuowicz tego portalu dopominałem się niejednokrotnie przedstawienia swojego dorobku przez Pana, wylegitymowania. Ale na nic, jak grochem o ścianę, typowa demagogia Wybiórczej: rzucić potwarz i głowę w piasek!
witing / 83.13.235.* / 2007-10-15 08:32
Takie wypowiedzi można skomentować tylko w ten sposób:
Cieny lud z zapadłej wsi wszędzie widzi diabła, a chrześcijanin w polskim wydaniu wszędzie widzi diabła i komucha. Ponieważ ostatnie prawdziwe komuchy już wymierają, to niedługo Tobie autorze i Tobie podobnym pozostanie tylko bajkowy diabeł.
Ostań z Bogiem Bracie.
PIS FOREVER / 89.78.10.* / 2007-10-14 18:35
No i jeszcze ten guru, nazywanye profesorem: Bartoszewski; nie ma zadnego tytulu profesora ani nawet doktora, a tytulowany jest ze wzgledu na otrzymanie tytulu Honoris Causa na Uniw. Bawarskim w Monachium. Lepper tez ma doktora Honoris Causa, i co; ktos go tytuluje doktor? Tluszcza w Polsce jest mamiona na potege przez tzw. wolne media, na potege rozwym i czerwonym swiniom!
jack2 / 217.197.74.* / 2007-10-14 20:19
PIS-iaki stuknijta się w główkę. To czasem pomaga. W przeciwnym razie wylądujecie u czubków, kiedy Wasz guru straci już władzę i przestanie razić totalną demagogią.
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-14 11:02 / NiePOsPOlity Intelekt
"po 1989 roku dokonała się w Polsce rewolucja oświatowa, zaś jej efektem jest powiększenie armii nas, wykształciuchów, aż o 5 mln osób. Dotychczas z mównic Pana partii byliśmy zapewniani, że wszystko, co w Rzeczpospolitej dobre, zaczęło się dopiero dwa lata temu. Czy zdecydowane przesunięcie cezury czasowej jest wynikiem niedopatrzenia?"

O jakim przesunięciu cezury czasowej, wykształciuchu Płaskoniu zawzięcie bredzisz? Powiększenie armii wykształciuchów - cynicznych, kosmopolitycznych cwaniaków z jakimś cudem zdobytym wyższym wykształceniem (którego zresztą jesteś modelowym przykładem) - NIE JEST BYNAJMNIEJ DOBRE DLA ŻADNEGO KRAJU (WIĘC NIE JEST DOBRE DLA POLSKI)
Kuternoga / 83.29.20.* / 2007-10-14 14:49
e ty chu...ju w******.ny!!!!
wykształciuchydoboju / 83.24.196.* / 2007-10-14 15:10
zastanawiał się nad swoim tzw. awansem społecznym, kuternoga jeden i wyklikał tezę obrazującą, jak nic, marny efekt owego awansu.
sierżant / 83.23.187.* / 2007-10-13 20:23
oj dorn,poprawta sie bo sie do niczego nienadajeta.
Taka zwyczajna łazęga.
Mafia prawnicza ma sie dobrze? / 89.78.10.* / 2007-10-13 12:43
Sadzac po ponizszych postach, Plaskon bije piane juz od dluzszego czasu. Ze tez Money.pl nie moze znalezc lepszego pismaka?
jack2 / 217.197.74.* / 2007-10-13 14:55
Wczoraj było tu spokojnie, bo PiS-iaki trzymały kciuki za swoje wodza. Wódz przerżnął z Tuskiem i paluszki znów wrociły na klawiaturę.Jeszcze tylko tydzień i znów będzie spokojnie. Oby na zawsze, bo tej nacji nie da się nic wytłumaczyć. Ona tylko potrafi obrażać innych. Wódz też próbował opluć Tuska no i poległ. Teraz czas na pozostałych. Za rok okaże się, że gwardia przyboczna Kaczyńskich znalazła się w PiS-ie wbrew własnej woli.
tusk=klaun / 83.24.252.* / 2007-10-13 17:31
Tuskacz sr...ł ze strachu, jak tylko Jarek głos podnosił. Chciałoby się zakrzyknąć Tuskacz nie bądź "miętkom pytom".
maa / 2007-10-13 13:23 / Tysiącznik na forum
A kto każe Plaskonia czytać?
Polecam portale Telewizji Trwam, Naszości, Frondy, PiSu, większość białoruskich (inne państwo, ale treści podobne, szkoda, że piszą cyrylicą prawda?).

Po co się człowieku się stresujesz, czytając teksty, które cię bolą?
wuem43 / 83.8.15.* / 2007-10-13 09:54
Panowie , komu Wy tłumaczycie?
Zostawcie tego pana samemu sobie z jego bajkami i chamstwem.
maa / 2007-10-13 13:26 / Tysiącznik na forum
Święta racja!
Idźcie sobie Panowie na swoje portale. Tam będziecie wzajemnie robić sobie przyjemność.
szukajaznajdziesz / 83.24.252.* / 2007-10-13 17:33
a ktoś ci tu dobrze zrobił - palancie?
Pluska / 89.25.142.* / 2007-10-13 08:46
Takie argumenty Panie Płaskoń są dla ujadaczy czarnej obcji polskiej polityki nie do przyjęcia . Widać to po reakcjach z mocherowej strony
DA-old / 195.225.71.* / 2007-10-12 22:55
Jan Płaskoń odpowiadając na list Marszałka zadeklarował sie własnie jako półinteligent. Śledząc jego wczesniejszą spuściznę w portalu money.pl przyznaje mu racje bez sprzeciwu!!!!!
maa / 2007-10-13 13:41 / Tysiącznik na forum
Święte słowa!
Jeśli Kaczyński siebie, swoich kamratów i elektorat nazywa inteligentami, to ja jestem wykształciuch, półinteligent, co ja mówię! - ćwierćinteligent, a nawet na nazwanie chamem się zgadzam. Byle być razem z takimi ludźmi jak red. Płaskoń.
dobra rada / 83.238.173.* / 2007-10-14 19:14
to wyliż jeszcze Płaskoniowi dupę
niewykształcony w IIIRP / 83.10.133.* / 2007-10-12 19:38
tia, pisanie do ludzi mniej wiecej wykształconych obarczone jest poważnym ryzykiem złośliwej odpowiedzi. mam nadzieję, że panu Dornowi (miłościwie na jeszcze marszałkującemu i - jeśli pominąć wygrany proces w obronie czci własnego psa - wraz z 464 posłami pobierajacemu wrześniowo-paździerrnikową kasę za nicnierobienie) lepiej wydzie list do menela. ba, jestem nawet tego pewien
wernyzdrowa / 84.234.0.* / 2007-10-12 12:45
Wykształciuch to szumowina pozostała po komunizmie. Człowiek wykształcony to Polak mający nieprzerwaną więź duchową i każdą inną z II RP i 1000 letnią tradycją Polski. Wykształciuch generuje się nie z Polaków a polactwa. Polactwo z kolei to motłoch, który nie wie co to Polska. Człowiek wykształcony to ten co zwalcza komunistów a więc wykształciuchów, wierzy w Boga i chce dobra Polski na tle lewackiej Europy. Wykształciuch to idiota z dyplomem, brudem za paznokciami, gnojem między palcami nóg, bekający i nie kontrolujacy zwieraczy przy posiłku. Wreszczie to człowiek chory cierpiący na syndrom szwedzki czyli swoich oprawców komunistów, postkomunistów i kryptokomunistów gotowy jest z uwielbieniem całować w d..ę. Wykształciuch to gangrena na ciele odradzającej się Polski. Wstyd tow. Płaskoń.
nadobny maciek / 2007-10-12 19:01
Śmieszy mnie to że wszystkich felietonistów z tej rubryki nazywasz towarzyszami. Śmieszą mnie wieczne obelgi wobec wszystkiego co jest ci nie po myśli i ślepa wiara w jedynie słuszny system. Nie wszyscy uważają że ten rząd został wyznaczony przez Boga. Nie znam twojej historii ale z doswiadczenia wiem (a poczcodzę z rodziny o Solidarnościowych tradycjach) że osoby które najgorliwiej wietrzą wszędzie spisek i zieją nienawiscią do wszystkiego co inne, same najczęściej jakich wielkich krzywd nie doznały, te krzywdy najczęściej im wmówiono. Po komuniźmie wszyscy czuli się pokrzywdzeni, nie tylko ty. Ale wyobraź sobie że zanim przeminie całkowicie pokolenie z korzeniami czy choćby tradycjami z komunizmu, ciebie najprawdopodobniej nie bedzię już na świecie a nie pozobawisz nikogo władzy czy dostępu do życia politycznego bo: Polityką zajmują się wciąż ci sami ludzie i gdybyście chcieli odsunąć ich na stałe to musielibyście posunąć się do rozwiązań obecnych w totalitaryźmie. I ty mówisz o zaślepieniu innych ludzi. Szkoda słów. Dla ciebie wszyscy ludzie z poza grona adorującego PiS to komuniści. Wstyd.
maa / 2007-10-13 15:24 / Tysiącznik na forum
Czy naprawdę warto temu kaprofilowi odpowiadać?

To typ zapiekłego fanatycznego komunisty, który "przejrzał" i stał się fanatycznym nazistą. Tak właśnie zrobiło ponad 90% członków DKP po dojściu Hitlera do władzy. De facto zmienili jedynie wodza ze Stalina na Hitlera...
nicdodaćnicująć / 83.24.209.* / 2007-10-12 19:00
dobre, naprawdę dobre.
antypek / 213.158.196.* / 2007-10-12 11:25
...i nie boi się Pan,że w kamaszki Dorn wsadzi...
wYKSZTAŁCIUCH WARSZAWSKI / 83.238.13.* / 2007-10-12 11:19
Suuuuper! Parafrazując klasyków " WYKSZTAŁCIUCHY, WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ, KUPĄ MOŚCI PANOWIE, KUPY NIKT (nawet pis) NIE RUSZY!!!!"
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-12 11:12 / NiePOsPOlity Intelekt
Z lubością obserwuję, jak niektóre patafiany są dumne z epitetu wykształciuch. Otóż nie dociera do nich (ew. udają, że nie dociera), iż wyższe wykształcenie mówiąc językiem matematyki - jest jedynie Warunkiem Koniecznym, a nie Warunkiem Wystarczającym bycia wykształciuchem.

Zresztą podobną, lecz okazuje się - nader nieskuteczną strategię pozorowanego niezrozumienia - przybrała Gazeta Wykształciuchów (znana również jako LiDove Noviny)
maa / 2007-10-12 12:28 / Tysiącznik na forum
O k...., to "ŁowcaWykształciuchów" ma maturę?!
I co więcej, nawet rozumie sens równoważności p ⇔ q!

Ale co z tego z jego postu wynika?
Że np. bracia Kaczyńscy, czy "Łowca" byli kształceni, ale nie są wykształceni?
Dosyć trywialne. "Oczywista oczywistość" - co cytuję by udowodnić prawdziwość uwagi Łowcy w odniesieniu do Bliźniaków i siebie. Dla posiadaczy doktoratów hasłem przewodnim powinno być bowiem "dubito ergo sum" (wątpię więc jestem).

Radzę "Łowcy" przemyśleć ~p: p ⇒ q. Z nim ma problem nie tylko "Łowca", ale i jego idole: Kaczyńscy i Korwin Fiki Miki. Większość waszych rozumowań na nim się opiera...
zalun / 91.106.18.* / 2007-10-13 10:18
Nie rozumiem jak można mieć za idoli jednocześnie Kaczyńskich i JKM. Wychodzi mi z tego totalne rozdwojenie jaźni - z jednej strony dążność do centralizacji i wzmocnienia udziału państwa we wpływie na obywateli, z drugiej uwolnienie gospodarki i zmniejszenie biurokracji - nie widzę związku.
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-13 17:37 / NiePOsPOlity Intelekt
Tylko UPR i ew. PiS i LPR to partie antysalonowe. To je łączy...
maa / 2007-10-13 13:50 / Tysiącznik na forum
O to musi Pan już spytać absolwent AGH - "Łowcę". Mnie to się też nie mieści w głowie.
JKM antyszambrował u Macierewicza (jeszcze za Olszewskiego, związał sie teraz z jawnie narodowo -SOCJALISTYCZNYM, LPR).
Ja zresztą napisałem - postawowym narzędziem logiki JKM i jego zwolenników jest ~p: p ⇒ q ( z nieprawdy wynika cokolwiek). To tłumaczyłoby wszystko, bo do niczego nie zobowiązuje.
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-12 12:59 / NiePOsPOlity Intelekt
jako podsumowanie tej nierównej walki poczęstuję wszystkich pewnym cytatem, który zaczerpnąłem z twoich wypowiedzi, a który jest właśnie spełnieniem Warunku Wystarczającego do miana wykształciucha:

"wyślij swoją matkę do burdelu, a później tłucz ją, bo dziwka"
~Ech / 194.9.223.* / 2007-10-12 12:18
Ach, typowy wyborca PIS nie ma nic do powiedzenia poza epitetami.
KAP / 2007-10-12 11:33 / Tysiącznik na forum
Warunkiem Koniecznym jet poparcie PiS?
KAP / 2007-10-12 11:33 / Tysiącznik na forum
upps. Warunkiem Wystarczajacym, Warunkiem KKoniecznym jest wyksztalcenie....
A.T. / 83.18.191.* / 2007-10-12 11:16
No i nie pomyliłem się :-)))

P.S. Może w takim wypadku poda Pan inne warunki konieczne i wystarczające do bycia wykształciuchem. Wtedy my z wyższym wykształceniem będziemy mieli szanse ocenić sami, czy jesteśmy wykształciuchami.
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-12 11:55 / NiePOsPOlity Intelekt
Ja mam od ładnych kilku lat wyższe wykształcenie techniczne (po jednym z kilku powszechnie uznawanych za najtrudniejszy kierunku AGH), a mimo to nie uważam się za wykształciucha. To określenie ma wydźwięk zdecydowanie pejoratywny.

W wyjaśnianiu "fenomenu" wykształciucha ustąpię pola wyjątkowo wiarygodnej osobie, bo laureatowi nagrody Nike firmowanej przez (!) Gazetę Wykształciuchów:

http://www.polishamericancongressnj.org/wyksztalciuchy.htm
raqq / 2007-10-12 15:27 / Bywalec forum
Rozumiem że jeśli nie podzielam poglądów Twoich albo J.Kaczyńskiego jestem wykształciuchem? Jak to się ma do treści tego artykułu a w sczególności
"Kryje się pod tymi słowami wielka pogarda dla Polaków, którzy wybrali sobie takich a nie innych polityków, a więc taki, a nie inny los." Tego samego zdania można użyć do słowa "wykształciuch". Uważasz że ja nie mam prawa wybrać sobie takich polityków jakich ja chcę? A jeśli tak to dlaczego PiS i jego elektorat stosuje takie uogólnienia? Nie uważasz że obraża to wielu porządnych Polaków? Chyba że twoim zdaniem nie może być porządnym Polakim ktoś kto nie popiera PiSu?
maa / 2007-10-12 20:07 / Tysiącznik na forum
Proszę dać spokój. Czy sądzi Pan, że człowiek, który nie widzi sprzeczności między deklarowanym liberalizmem (albo libertarianizmem, cokolwiek to oznacza) UPR a narodowym socjalizmem PiS ma równo poukładane pod sufitem? Że pańskie racjonalne argumenty uprzejmie sformułowane do niego trafią? Gorzej, obawiam się, że pańskie uprzejmość poczyta on za słabość.


My Krakowie absolwentów AGH nazywamy albo aghamami albo lumpeninteligencją. Duża część absolwentów tej uczelni jest niestety podobna do "łowcy". W brydża z nimi można pograć, ale dyskutowac są w stanie o brykach i d... Maryni.

To uczelnia, w której tow. Szlachcic i paru innych z KC PZPR "zrobiło" doktoraty . Za coś takiego płaci się poziomem kadry a więc i nauczania. Nim uczelnia otrząśnie się z demoralizacji takimi praktykami, muszą przeminąć 2-3 pokolenia kadry .
Czy ta uczelnia zmieniła się w ostatnich 18-tu latach na lepsze? Nie sądzę, bo ani AGH, ani żadna inna uczelnia nie miała do tego warunków. Warunki te obiektywnie zmuszają kadrę do chałtur. No i czas na zmiany był za krótki.
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-12 19:16 / NiePOsPOlity Intelekt
"Rozumiem że jeśli nie podzielam poglądów Twoich albo J.Kaczyńskiego jestem wykształciuchem?"

To źle rozumiesz. (ja przykładowo najbardziej sympatyzuję z UPRem)

"Uważasz że ja nie mam prawa wybrać sobie takich polityków jakich ja chcę?"

Masz prawo. Ale masz też obowiązek uszanować wybór większości. Zamiast wpisywać się w schemat bredzącego Geremka, który wybór nie po swojej myśli kwituje tym, że "społeczeństwo nie dorosło do demokracji"
Bez odbioru / 83.22.248.* / 2007-10-13 07:25
Nie ma czegoś takiego jak UPR. Obecnie jest LPR i to wszystko. Liberał który się skumał z narodowym populistą żadnym liberałem nie jest ( i pewnie nigdy nie był). Cały program to jedynie ciąg do koryta okraszony "oryginalnymi" pogladami "w tematach róznych" ,choćby o miejscu niepełnosprawnych dzieci w polskiej szkole.
A.T. / 83.18.191.* / 2007-10-12 12:46
"a mimo to nie uważam się za wykształciucha. To określenie ma wydźwięk zdecydowanie pejoratywny."
Ależ oczywiście, że ma wydźwięk zdecydowanie pejoratywny. Przecież zostało wymyślone przez pewnego rosyjskiego autora w celu deprecjonowania nazwanej tym określeniem osoby. W tym samym celu użyte też przez L.Dorna do deprecjonowania osób, które mają wyższe wykształcenie i się z nim nie zgadzają.
Przyznające się do przynależności do grupy wykształciuchów osoby godzą się z pejoratywnym wydźwiękiem tej nazwy. W zamian za tą małą niedogodność jaskrawo manifestują tą właśnie przynależność.
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-12 13:05 / NiePOsPOlity Intelekt
Zauważa się tu jednak pewne rażące zwyrodnienie, a mianowicie:

Szuja zazwyczaj nie afiszuje się z tym, że jest szują...
A.T. / 83.18.191.* / 2007-10-12 13:21
"Zazwyczaj" robi różnicę.
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-12 13:26 / NiePOsPOlity Intelekt
Myślę, że Rymkiewicz jako laureat Michnikowej nagrody Nike całkowicie wyczerpał dyskusję na temat:

"być albo nie być... wykształciuchem"
;-)

Również pozdrawiam.
maa / 2007-10-12 12:43 / Tysiącznik na forum
"Łowca" na rację,
większość absolwentów AGH nawet po Wydziale Elektrotechniki(etc) i Wydziale Fizyki Technicznej trudno uznać za wykształciuchów.
Mają za mało matematyki i jest ona za "lekkostrawna". Mizerię tej uczelni widać najlepiej po jakości księgozbioru w bibliotece...
Nie przypadkiem AGH to matecznik UPR-u.
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-12 12:56 / NiePOsPOlity Intelekt
niestety nie zgadłeś - musisz szukać wśród bardziej elitarnych kierunków ;-)

na deser poczęstuję pewnym cytatem, który zaczerpnąłem z twoich wypowiedzi, a który jest właśnie spełnieniem Warunku Wystarczającego do miana wykształciucha:

"wyślij swoją matkę do burdelu, a później tłucz ją, bo dziwka"
A.T. / 83.18.191.* / 2007-10-12 12:49
Uprzejmie proszę bez wycieczek osobistych. W ten sposób zachowuje się Pan/Pani jak oponent i przestaje się od niego różnić. A chyba nie o to chodzi ?

Pozdrawiam
ŁowcaWykształciuchów / 2007-10-12 13:09 / NiePOsPOlity Intelekt
maa to wykształciuch, który nie widzi nic złego i korzysta z takich właśnie perełek:

"wyślij swoją matkę do burdelu, a później tłucz ją, bo dziwka"

Więc takie uwagi są chybione, bo ten bandzior wyróżnia się swoim prymitywizmem nawet wśród wykształciuchów...
niktzero / 83.23.204.* / 2007-10-14 20:49
Przeczytałem opinie ŁowcayWykształcichów moja rada na wszystkie schorzenia również paranoje są specjaliści i odpowiednie leki.
A.T. / 83.18.191.* / 2007-10-12 13:19
I znowu wycieczka osobista !!! Po raz drugi uprzejmie proszę o zaprzestanie tego albo po prostu nie pisanie na forum. Podyskutujmy o meritum, a nie o tym, jaki jest dany forumowicz.

Pozdrawiam
Biczu / 83.6.219.* / 2007-10-12 10:56
Z przykrością muszę stwierdzić, że żaden tzw moherowy beret tego nie zrozumie co pan ABSOLUTNIE SŁUSZNIE zauważył powyżej. Zwolennicy PIS-u czytają jedynie tabloidy i głębsza myśl jest im obca. Mają oni jednak - w tym najsprawiedliwszym z ustrojów - taki sam głos. Na szcęscie a może na nieszcęście.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy