Forum Forum prawnePracy

płatny weekend na L4

płatny weekend na L4

gale / 2011-12-07 09:06
Pracuję trzeci miesiąc na umowie o pracę, dziś dostałem wypłatę i nie zgadza mi się suma na koncie, w drugim miesiącu mojej pracy rozchorowałem się, przez 2 tygodnie miałem L4, liczyłem że pracodawca powinien mi zapłacić również za weekend, który objęła choroba, a z wypłaty wynika że tego nie zrobił, czy to znaczy że byłem w błędzie? Kiedy należy się wynagrodzenie za weekend na L4?
szklarek / 2011-12-07 11:45
Z wypłaty wynika kwota wynagrodzenia chorobowego, a nie liczba dni raczej.
Wynagrodzenie chorobowe należy się za każdy dzień niezdolności potwierdzonej ZLA. Bez względu na to, czy jest to weekend, czy dzień powszedni.
Ale wynagrodzenie chorobowe jest inaczej oskładkowane niż wynagrodzenie za dni przepracowane, tylko w niektórych przypadkach wynosi 100% podstawy ( na ogół 80%, ewentualnie 70%- za pobyt w szpitalu ) i nie każdy składnik wynagrodzenia wchodzi do ww podstawy.

Stąd na pierwszy rzut oka kwota może wydawać się za niska.

Jeśli natomiast z "paska" wynika wprost, że liczba dni za które wypłacono chorobowe jest niższa niż liczba dni zwolnienia- to jest to ewidentny błąd.
Pomijam sytuację, gdy w trakcie zwolnienia następuje przekroczenie 33 dnia niezdolności.

Najnowsze wpisy